V sobotu připluje Russel Crowe jako Master&Commander

Master and Commander 960 Foto: Master and Commander 960Foto: All

Britská královská fregata s kapitánem Russelem Crowem má jediný cíl. Potopit Napoleonovu loď. A zkusit přitom nepřijít o končetiny, nespadnout přes palubu a nesestřelit dělovou koulí vlastní posádku. Sledujte v sobotru na Primě ve 22:10

Tady je na film Master & Commander: Odvrácená strana světa naše recenze.

Kvůli roli kapitána Jacka se Crowe naučil šermovat a hrát na housle, což pro něj byla nejtěžší věc, jakou se kdy kvůli filmu musel učit. Ve vedlejších rolích se objeví i Billy Boyd (alias Pipin z Pána Prstenů) nebo lamač dívčích srdcí Joseph Morgan (Upíří deníky).

Režisér Peter Weir si ale Crowea nenechal přerůst přes hlavu a nevytvořil z něj dalšího Gladiátora, ale rozmanitou postavu, která umí bojovat, vyprávět vtipy a hrát na housle. Oproti jiným filmům není Master & Commander založený na masových scénách a krvi, tryskající všemi směry.

Naopak, film ukazuje, jak dítě nesmí brečet při uříznutí vlastní paže, jak moc byly pověry u námořníků zakořeněné a jak bylo těžké dostihnout loď toho korsického trpaslíka, který si dovolil zaútočit na matičku Anglii.

Filmu přidává i jedinečná krajina Galapág, kterou se neustále snaží lodní doktor (Paul Bettany) prozkoumat. Nakonec ale zjišťuje, že divoká krajina a její tuleni a ptáci jsou stejně nepolapitelní jako francouzská loď a že pokud je chce, bude muset je i Francouze přechytračit.

Krásná hudba, překvapivé zvraty, nemonumentálnost a skvělí herci v honbě za vlastní budoucností, to je Master & Commander.

Pronásledování francouzského Moby-Dicka začíná na na Primě ve 22:10

Verča Loudová

reklama