Vaří tři sportovci a jedna kráska

Prostřeno VI (44) Liberec Foto: Prostřeno VI (44) LiberecFoto: www.iprima.cz

Dnes se sejde čtveřice lidí, kteří o svém těle, a tudíž i jídle, přemýšlejí možná víc než předchozí hosté. Nevšední je i to, že vařit bude jediná žena – Michaela Štoudková, která už před třemi roky ve speciálu VIP PROSTŘENO! dělala sushi a ryby má pořád ráda.


Modelka a vicemiss 2005 si připadá jako růže mezi trním, čekala nějakou kolegyni, ale potká tři muže. Společnost jí budou dělat dva sportovci, kteří si letos z Londýna odnesli trofeje nejvyšší a potěšili nejen sebe, ale celý český národ, a herec, který má ke sportu také velmi blízko. Poslední VIP PROSTŘENO! se bude odvíjet v dozvucích pohodové a úspěšné letní olympiády. Uvaří zlatý pětibojař David Svoboda, který je jako vrcholový sportovec zvyklý jíst zdravě, ale sám moc nevaří, takže je prý notně nervózní. Po něm se chopí vařečky jeho jmenovec, herec a také vášnivý sportovec David Suchařípa – ten je v kuchyni naopak jako doma. „Jsem ‚čechomil‘, takže mám rád všechno český, i kuchyni; francouzská a italská mně ale taky chutnají,“ upřesňuje své chutě Ondřej Synek, stříbrný skifař z Londýna. Veslař měl dva týdny po zisku stříbrné olympijské medaile dvojnásobný důvod k oslavě, dočkal se druhého potomka, syna Matyáše. Jak vypadá strava olympioniků? „Jak kterého,“ vysvětluje první hostitel David Svoboda, který má tu výhodu, že „nemusí řešit hubnutí, naopak by před závody hubnout neměl, ale musí dbát na to, aby jeho strava obsahovala všechny minerály a vitaminy, všechno, co je třeba“. V Londýně prý bylo k dispozici jídlo ze všech světových kuchyní, a protože se všechny národy chtěly vytáhnout, bylo vynikající. Jaký výkon předvedou naši kuchaři ve dvojité porci úterního a čtvrtečního vaření? Kdo vyhraje pomyslnou zlatou medaili a zájezd k moři? Uvidíte – sportovci a milovnice fitness startují ve 20.00 na Prima family.

 

David Svoboda má skvělý čas a podává pořádnou porci sportovní zábavy

„Mám ho rád, je to skvělý kluk,“ prozradí herec David Suchařípa o svém jmenovci a prvním hostiteli. Úterý provází švestková vůně. „Mám rád adrenalin, tak si to asi pěkně užiju,“ říká sportovec a student, „nadšený tělocvikář“ David Svoboda. Zlatou medailí za moderní pětiboj si splnil dětský sen a stále si tu radost užívá. „Od olympiády se mi změnil život, ještě nemám individuální titul mistra světa, tak je do příštích let další velký cíl a motivace. Rád bych se podíval ještě na olympijské hry do Ria,“ říká o svých plánech sympatický mladý muž. „Osobní život ještě odkládám, ten přijde asi až po třicítce,“ myslí si všestranný atlet, ale nezkušený kuchař. Naplánoval si tříchodové menu: úvodní špíz, kde bude mozzarella, švestky, žampiony se slaninou a kolem hodně rukoly. „Všechny suroviny mám ráda, jsem zvědavá, jak to bude chutnat dohromady,“ říká Míša, kterou tato kombinace překvapila. Nadívaná kuřátka a šťouchané brambory tvoří hlavní chod, švestkový koláč pro každého je sladkou tečkou na závěr.
 
David, který žije sám a musí si občas nějaké to jídlo vytvořit, je pro kamaráda Davida Suchařípu pozitivním překvapením. O tom, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti, ví dnešní kuchař své, možná trénoval i pečení. Švestkový koláček s ořechy chutná, přestože se tu sešlo kvarteto, které není na sladké. „Samá švestka,“ těší se Ondřej Synek, kterého těší také to, že jako sportovec nebude u večeře sám. „Koláč s drobenkou mi dělá moje panímáma, takže budu mít srovnání,“ říká veslař, který si prý doma sám dělá nadívané kuře, takže ho hlavní chod určitě neurazí. Ondra se prezentuje jako otesánek, který prý „jed’ celá kuřata, kosti a syrová vajíčka včetně skořápky“. A vejce, konkrétně Kolumbovo vejce, si David vybral i jako téma zábavy. Jak postavit vejce na špičku? Komu se to podaří? Celá parta se skvěle baví, jako kdyby se znali od malička. Míša má smysl pro humor, který s pány konvenuje, mužskou společnost si užívá. Ovšem to není jediná zábava. Po stolní zábavě přijde ještě střelecko-běžecká soutěž v plenéru s překvapivým průběhem.

 

David Suchařípa uvaří gulášek s fitness knedlíčkem a vezme hosty na motokáry

„Z devadesáti procent doma vařím já,“ přiznává zkušený kuchař, herec a sportovec David Suchařípa, „protože kdo ovládá kuchyni, ovládá domácnost.“ Co uvaří ve svém hezkém bytě? Pařížský tatarák, poctivou slepičí polévku s domácími nudlemi, segedínský guláš, žemlový fitness knedlík a meruňkovou raviolu. „S dezertem musím improvizovat, protože meruňky v celé Praze došly, takže se opět na scéně objeví švestky. Improvizace, to je moje,“ směje se druhý úterní kuchař. „Hlavní jídlo není úplně podle mých chutí,“ přiznává Míša Štoudková, která nejí knedlíky, ale těší ji, že se dočká polévky. Oba olympionici prý ani nevědí, co všechna ta jídla jsou a co budou jíst. Do guláše přijde zelí přímo z bečky z Moravské Bystřice, odkud pochází Davidova žena a kde žijí její rodiče. Od babičky budou i domácí nudle, které „jsou domácí, protože jsou z rodiny“. Zručný kuchař si pro hosty uchystá překvapení v podobě pařížského tataráku, jenž obsahuje trošku jiné ingredience, než na jaké jsme zvyklí a zjemní ho majonéza. „Hamburgery mám rád, takže se mi to líbilo jak esteticky, tak to bylo dobrý i chuťově,“ chválí dvě topinky na sobě s masem pětibojař David Svoboda.
 
„Chutnalo by mně to i lehce přecpanýmu, natož když mám hlad jako vlk.“ „Děláte mi radost, strávníci moji,“ těší přirozeně hostitele, jak jídlo i polévka mizí. „I když David hodně vařil, staral se i o zábavu, takže byl skvělý hostitel,“ líbí se Míše, kterou baví i Ondra Synek: „Ten když něco řekne, tak je to perla…“ A skifař opravdu perlí: „Ty se přežereš a pak strašně hekáš,“ stěžuje si prý Ondřejova žena u televize. Bude to tak i tentokrát, přestože nemá rád kyselá jídla? „Když nebude český knedlíček, tak bude český chlebíček,“ upozorňuje David Suchařípa své hosty na to, co dostanou k segedínu, kdyby se mu náhodou nepovedl fitness houskový knedlíček karlovarského střihu. Ochutná ho nakonec i Míša Štoudková? Poté, co mají hosté plná bříška, nastane ideální čas jim je trochu natřást při adrenalinové zábavě. Závody na motokárách má hostitel moc rád a chce je nabídnout i svým soupeřům. „Jsem nadšený, máme stejný koníček,“ říká Ondra. „Neznám muže, který by neměl rád závody na motokárách,“ myslí si akční Míša. Kdo vyhraje? Také sladký pohár s mascarpone, povidly a alkoholem má nečekaný úspěch. „Esteticky to nebylo úplně nejhezčí, ale na to já trošku kašlu,“ říká sebevědomě hostitel, šťastný, že má vaření za sebou. „Na to, že nejím sladké a nesnáším dezerty, jsem génius,“ chválí se nad improvizovaným dezertem. „Celé se to neslo ve znamení calvadosu,“ říká Ondřej Synek. Diváci se také dozvědí, jestli je pravda, že se v olympijské vesnici spotřeboval největší počet kondomů na světě...


reklama