Ve čtvrtek uvaří jazzový zpěvák a operní pěvkyně

VIP Prostřeno 12. DÍL grafika Foto: VIP Prostřeno 12. DÍL grafikaFoto: www.iprima.cz

„Je to škoda, že už to končí, protože já bych to dělal klidně celej měsíc,“ zhodnotí průběh VIP týdne pořadatel poslední večeře Ladislav Kerndl a souhlasí s ním i první amatérská kuchařka a zpěvačka Naďa Urbánková.

Ve čtvrtek se představí atraktivní hostitelská dvojice – operní diva Andrea Kalivodová a již zmíněný Laďa, přezdívaný český Sinatra. V předešlých menu by se našel vždy aspoň jeden chod, který výborně chutnal, jeden večírek si ale vyslouží chválu největší. Čí? Kdo bude losovat mezi zájezdy na Sicílii, Mallorku a do Maroka?

Andrea Kalivodová vypadá jako Carmen, kterou také zazpívá

Sólistka Národního divadla Andrea Kalivodová divákům představí svého mladistvě vyhlížejícího tatínka; bude jí snad pomáhat s vařením? Milované dceři přinese snídani až do postele a pomůže jí v kuchyni, bohužel ale pokazí hlavní chod. Andrea si s operou nedala pokoj ani při sestavování menu. Chody jejího jídelníčku tvoří názvy méně známých oper, avšak jaké pokrmy ukrývají, to by nerozkryl ani milovník vážné hudby. „Meníčko je úžasný a jsem zvědavá, jak se s tím vypořádá, aby to bylo chutný, abychom neodcházeli uprostřed opery domů, ale naopak abychom zůstali a trvali na přídavku,“ těší se Naďa. „Musím vám říct, že se mi to meníčko nelíbí,“ zlobí se naopak Laďa Kerndl, „protože nemám vůbec představu, co to je.“
 
Rébus v podobě menu bude muset hostitelka přeložit. Chytračka je polévka, která, i když nevypadá, se prý na talíři přes svou jednoduchost tváří velmi líbivě. „Rajčata jsou strašně zdravý, je to oblíbená zelenina.“ Andrea předpokládá, že třeba na rozdíl od brokolice rajčatovou polévku mají rádi úplně všichni. Ale jak se ukáže, Mojmír Maděrič má averzi na všechny rajské pokrmy, takže polévku pochválí slovy svého tatínka: „To je dobré, kdo to rád.“ „Byla to jedna z nejlepších tomatových polévek, co jsem kdy jedl,“ pochválí polévku naopak Laďa Kerndl. „A kdyby mně to nebylo hloupý, tak bych si ještě přidal jeden talířek,“ přiznává. Co se mu ale nelíbí, je příliš malý stůl, na němž dnešní hostitelka prostírá. Jídlo z něj skoro padá. Hlavní chod „Služka paní“ Andree moc dobře neposlouží. Tatínek v zástěře má teorii zmáknutou dokonale, ví, že vepřová panenka obsahuje zdroj energie Q10, ale praxe pokulhává. Andrea i otec mají tvrdé hlavy a občas se nad vařením handrkují, tuhé maso doprovodí omáčka z pěti druhů sýru, na kterou je kuchařka hrdá, a její oblíbené těstoviny penne.
 
„Zkouška na operu“ skrývá předkrm. Carpaccio z lososa nadchne Mojdu Maděriče, který lososa miluje, i Naďu Urbánkovou, ovšem Laďa se k tomu raději prý ani nevyjadřuje, „aby kuchařku neurazil“… Asi se při svém brázdění moří uzeného lososa přejedl. Bude Andrea vařit v kostýmu Carmen, jak se český Sinatra domnívá? Temperamentní bruneta hosty uvítá v červených šatech, s vyčesanými vlasy, jak si to minule Ladislav přál. Je okouzlující, a když přináší jídlo, uslyší od něj: „Ať je to výborné, nebo ať to stojí za pendrek, každopádně to umíš prodat.“ A to bude třeba, protože penne jsou studené a panenka natolik tuhá, že nejde krájet. Naďa Urbánková navrhne, aby si maso vzájemně předžvýkali, jak to dělala její známá pro svého starého pejska. A to se také stane – v pořadu VIP PROSTŘENO! rozhodně poprvé!
 
Hostitelka se nestačí divit... Přizná soupeřům, že se v kuchyni skrývá tatínek, který má nepoživatelné maso na svědomí? Prořekne se… Celozrnnou maminčinu lehkou a nepřeslazenou bábovku „Bílá paní“ zalije čerstvou domácí šlehačkou a osvěží lesním ovocem. „Nebyla špatná,“ spraví si chuť Laďa Kerndl. Zábavou a vyvrcholením večírku je Andreou zazpívaná árie z Carmen jen a jen pro hosty. „Zábava byla šokující,“ hodnotí po kulturní vložce soupeřčin pěvecký výkon Laďa, který Andreu považuje za „neuvěřitelný talent“. Pro něj má obrovský šarm, ale z jejího jídla ho dostala jen ta polévka. Mojdovi vadilo, že hostitelka pletla svoji profesi do zábavy. Zato Naďu Urbánkovou Andrea a její nádherný hlas navnadily na brzkou návštěvu operního představení.

 

 Láďa Kerndl na svém statku podává pštrosa a uspořádá rybolov

Zlatým hřebem celého týdne bude večeře u zpěváka Ladislava Kerndla. Finále se odehraje kousek od Brna na jeho statku. Hosté svorně obdivují rozlehlé sídlo, za nímž jsou léta dřiny, ale i kus srdce. Šmejdění v jazzovém klubu, kde je spousta fotek a malé muzeum suvenýrů a dárků, potěší nejen Naďu Urbánkovou, která tu najde jedny ze svých slavných brýlí. Zpěvák podle svých slov prý přišel skoro třináctkrát o život, ale stojí nad ním anděl strážný. A protože procestoval svět, podává svá oblíbená jídla letem světem. Začneme na Moravě, opilé švestky budou marinované ve slivovici a obalené ve slanině. Mojda Maděrič znalci destilátu věří: „V tomhletom, myslím, že Laďa nezklame,“ těší se.
 
„Dezert záměrně tajím, jelikož se moji kamarádi budou u stolu dohadovat, co to asi může být,“ říká hostitel, který právě tohle včera kritizoval u Andrey. Budou to tvarohové knedlíčky ze tří druhů ovoce. Laďa to má v paži, umí vařit, ale právě moučník, na který je pyšný, mu přinese trochu zklamání. Naďa prý nemůže bílou mouku. „Já na sladký moc nejsem,“ porýpá se v dezertu Mojda Maděrič. Ten se ale naopak moc těší na steaky ze pštrosa. „Hlavní chod byl naprosto nedostižný,“ potvrdí po jídle a ostatní s ním vřele souhlasí. „Omáčka taco je mexická a je vyrobená z fazolí,“ upřesňuje zpěvák, který na lodi hodně odkoukal od kuchařů z Filipín. Nejen do Láďova hrdla, ale i do omáčky přijde pivo. „Kořením bude adžika, kterou mi vozí z Ruska kamarád.“ Hostitel bere svou večeři vážně, upeče i domácí ciabattu. Selské brambory jsou bavorský recept pěkně na sádle. „Češi a Bavoráci k sobě měli vždycky blízko,“ myslí si kuchař a už se moc těší, co na jeho pokrmy řeknou hosté. „Já si myslím, že to zmákne levou zadní,“ předpokládá kolegyně Naďa.

 
Třicetiletá slivovice zahájí slibný večírek. Předkrm splnil svoji úlohu, rozehrál chuťové buňky všech, kromě Andrey, která nemusí slaninu. Protože se Naďa při aperitivu trochu dusila, dostane flambované opilé švestky střízlivé. Dietní a šťavnaté pštrosí maso je velmi příjemné překvapení a je to v tomto týdnu poprvé, kdy si někdo přidal. „Pštros nezklame, myslím, že maso chutnalo,“ těší hostitele. Je čas představit zábavu: „Já jsem si pro vás připravil takový zážitek, který si myslím, že ve vašich srdcích zanechá vzpomínku na návštěvu u mě.“ Hosty vezme na rybolov ke svému rybníčku. Nadě je ale pstruhů líto, zato Andrea si to užívá, i když s prutem trochu zápasí. Zpěvák není jen výborný kuchař, ale předvede se i jako talentovaný kouzelník. „Odmítám tu informaci, že jde o poslední večer,“ zhodnotí návštěvu u Ladislava Kerndla i celý týden Naďa Urbánková, která by si VIP PROSTŘENO! protáhla na celý měsíc.

reklama