VIDEO: Dětský pacient je při operaci mozku při vědomí!

Málokdy se stane, aby s vámi jako lékařem komunikoval váš vlastní pacient, kterému zrovna operujete mozek. Ani profesor Kršek z Kliniky dětské neurologie Nemocnice Motol si tak úplně nezvykl, a to pomáhá dětem s epilepsií desítky let. Podívejte se na exkluzivní video z operace.

Ve čtvrtek ve 20.15 uvidíte na Primě další díl cyklu Nemocnice Motol. Tentokrát se zaměříme na speciální obraz dnešní medicíny, která se na první pohled zdá spíše jako hudba budoucnosti než realita pracovního dne pražských chirurgů. 

Za speciální operací však stojí tým specialistů z různých oborů, kteří chtějí dvanáctiletému pacientovi Gregorkovi pomoci v tom, aby ustala jeho těžká epilepsie. Na velice obtížné operaci se podíleli nejen neurochirurgové, anesteziologové, neurologové a psycholožka, ale i řada dalších lékařů, kteří operaci připravili. " Nemůže vypadnout žádný dílek této "mozaiky", aby operace proběhla zdárně, jsem velmi rád, že celý tým věnující se chirurgické léčbě dětí s epilepsíí tento stres zvládá na jedničku," tvrdí profesor Kršek z Klinikdy dětské neurologie Nemocnice Motol.

Operace během částečného vědomí malého pacienta

Lékař dodává, že technika operace s nemalými riziky se nazývá "Awake craniotomy" (probuzení během operace mozku s testováním řeči na operačním sále). Lékaři tuto léčbu volí tam, kde by operační výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Potom je vlastně šetrnější realizovat toto ne právě příjemné testování, nežli pacientovi způsobit dlouhodobý či dokonce trvalý problém s vyjadřováním nebo porozuměním řeči.

Jak uvidíte ve čtvrtek během celého dílu Nemocnice Motol, malý Gregor je během operace částečně při vědomí (a samozřejmě necítí žádnou bolest), odpovídá zdravotníkům na základní otázky. Lékaři mají po ruce i počítač, na kterém dvanáctiletému Gregorkovi ukazují obrázky, ty má Gregorek popisovat. Během jeho aktivní mozkové aktivity lékaři operují tak, aby nezásahli citlivé nervy v řečové centru a nepoškodili řečovou funkci malého pacienta.

Největší stres přichází při probuzení pacienta

Ačkoliv by se mohlo zdát, že největší stres pro lékaře je samotná několikahodinová operace, profesor Kliška tvrdí, že při prvním probuzení pacienta po operaci cítí obrovskou pokoru.  "I po mnoha letech zkušeností mám trochu úzkost, jak se nemocné dítě z celkové anestézie po tak rizikovém výkonu probudí. Snad je v tom i trocha pokory, která je v takových situacích potřebná. U Gregorka bylo naštěstí všechno v pořádku a všichni jsme si mohli oddechnout," dodává lékař.

Profesor Krška je s malým Gregorkem stále v kontaktu, od dob operace neměl dětský pacient ani jeden záchvat, je bez řečových obtíží a lékaři mu úspěšně snižují dávky antiepileptik. 

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 28. dubna ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Článek

Paní Kokštejnová při konzultaci s lékařem Foto:

Lékaři ji už nechtěli operovat, Nemocnice Motol nádor na plicích úspěšně odstranila

Ve čtvrtek ve 20.15 na Primě uvidíte další příběhy přímo z Nemocnice Motol bez příkras. Tentokrát uvidíte medicínský zásah do největšího strašáku - rakoviny. Profesor...

 

Článek

Podle lékařky se Terezka během celé léčby chovala statečně Foto:

Nemocnice Motol: Jak malá bojovnice vyhrála nad leukémií?

Nemocnice je místo, kde se setkávají nejen starší pacienti, ale i malé děti. Ve čtvrtečním dílu Nemocnice Motol uvidíte boj ze zákeřnou leukémií pětileté Terezky. Další...


Článek

Pacientka Linda Bošková a MUDr. Lucie Šrámková Foto:

Vyléčíme 80 % dětí s rakovinou, teď je potřeba se zaměřit na následky po léčbě, říká MUDr. Šrámková

Televizní cyklus Nemocnice Motol ve čtvrtek ve 20.15 představí případ mladé dívky, jež trpí leukémií. V Čechách onemocní rakovinou 350 dětí ročně. I když jsou čísla...

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Článek

Nemocnice Motol - vpáčený hrudník před/ po Foto:

Magie medicíny: Jak se lékaři Nemocnice Motol vypořádali s vpadlým hrudníkem chlapce?

Každý čtvrtek můžete sledovat lékaře z Nemocnice Motol, jak zachraňují životy nebo zlepšují jejich úroveň. Takovým případem je vrozená vada Jena, jenž se se svým vpadlým...

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

reklama