VIDEO: Hodina „hovězího zeměpisu“ začíná

Výhodou grilování je, že si ho může dovolit skutečně každý. Musíte ale vědět, jak nakoupit to správné maso. A právě v tom vám pomůže šéf během názorné ukázky. Kde byste hledali například t bone steak? Kde je svíčková, předkýtí nebo vysoký roštěnec?

Základem grilování je vštšinou steak z hovězího masa. To je prostě klasika, která se nikdy neomrzí. Správně vyzrálé hovězí maso je minimálně po 8 dnech po porážce. Maso je vyzráním křehčí a má výraznou vůni a sytější barvu.

Předchozí díly pořadu Vařte jako šéf! si můžete znovu pustit na Prima PLAY

Pokud do masa uděláme prstem důlek, správně vyzrálé maso reaguje tak, že důlek v něm zůstane. Příliš čerstvé maso se ihned vrátí zpět do původní podoby. Jihoamerické hovězí je vakuově uchováváno při mínus 1 stupni až 5 měsíců. Nejznámější plemeno v Čechách je český strakatý skot, takzvaný Čestr.

Další recepty na úpravu masa najdete na webu Prima FRESH

Sledujte dále na videu, jak má vypadat správně ukrojený steak. Maso, jež chceme grilovat, musíme minimálně hodinu před vařením vyndat z lednice a vybalit. Správně uříznutý kus masa na steak musí dosahovat výšky 2,5 – 3 cm. Na paličku a klepání steaků zapomeňte!

 

Na pravý biftek bereme jedině odleželou svíčkovou

 

NENÍ STEAK JAKO STEAK

1. Flank steak – pochází ze širokého plochého svalu oválného tvaru mladého býka. Je součástí souboru svalů, jež u nás nazýváme pupek. Pupek pořídíme za dobrou cenu a Flank Steak z něho můžeme vyříznout. Dbejme však na to, abychom Flank stek krájeli přes vlákna, jinak bude tuhý. Na gril se hodí dobře vyzrálý flank steak.

2. T bone steak je s kostí z poloviny zad, v nichž část bederních obratlů tvoří typické T. Na jedné straně kosti je nízký roštěnec, na druhé straně svíčková.

3 Rib Eye, neboli Entrecote – steak z vysokého roštěnce – jeden z nejdokonalejších kusů masa, jež je prorostlý tukem, proto má svou nezaměnitelnou chuť.

4. Biftek – je čistý sval svíčkové, který má velmi jemnou strukturu, proto je i chuťově méně výrazný.

 

Už 5. díl pořadu Vařte jako šéf! uvidíte ve čtvrtek večer ve 21.40 na Prima family

Co může být lepšího, než dorůžova ugrilovaný steak, šťavnaté vepřové, či jehněčí? Pokud nedokážete z mas vybrat ten správný kousek a nevíte nic o jeho skladování, správném krájení a nebo marinování, výsledek nikdy nemůže být uspokojivý.

 

 

Další inspirace ke grilu z Prima FRESH. Tentokrát i pro vegetariány.

 

Recept

Houby portobello na grilu

Na letní grilování není potřeba pouze maso. Vyzkoušejte houby portobello, překvapí vás svou plnou chutí. V kombinaci s balzamikovým octem vytvoří nezaměnitelnou harmonii.

reklama