VIDEO: Prostřeno! bude tentokrát japonské. Proč ale budou nosit kimono i muži?

V Plzeňském kraji se sejde sympatická sestava tří žen a dvou mužů. Bude s nimi legrace, nejsou rozhodně nudní, zajímají se o to, co vaří a také konzumují. Úkol týdne je tentokrát lokální – obyvatelé Plzeňského kraje mají připravit nějaké jídlo s pivem nebo pivo do svého jídelníčku šikovně zařadit.

Bude to i týden oranžových, nasládlých, zeleninových a krémovitých polévek. Jako vedlejší téma se nabízí „život s cizincem“, což například poslední účastnice, jejíž manžel je Francouz, považuje za obohacení. Své k tomu také řekne nejstarší Alice, která žila v dvacet let v Německu, nebo Ondřej, který si přivezl svého registrovaného partnera až z Dominikánské republiky. A v neposlední řadě se budeme bavit také o zdravém vaření a životním stylu, který vyznává zejména výživová poradkyně Diana nebo pracující student Honza. Kdo ze Západočechů vyhraje krásných 50 000 korun a stane se hostitelem týdne? Dívejte se na Prostřeno! a dozvíte se to…

Pondělí: Nejstarší Alice (59) zaboduje krásným prostředím svého statku, pohostinností a bavorskou kuchyní

Alice Mansel  Foto: Alice Mansel Foto: All

Z nejstarší účastnice plzeňského týdne energie jen čiší a přivítání na její rekonstruované usedlosti bude velmi příjemné. Vdova Alice je určitě zdatná kuchařka. Prozradí na sebe, že je po mamince Maďarka, její tatínek byl Němec, a protože žila dlouhá léta v Německu, kde si oblíbila bavorskou kuchyni, její hlavní chod bude právě tamní vepřo knedlo zelo s krustou. Je trochu jiné a hostům moc chutná, stejně jako fazolová polévka na maďarský způsob. Někdo se k fazolačce zpočátku staví rezervovaně, ale po ochutnání všichni – až na Jana, který fazole opravdu nemusí – změní názor. I dezert, variace na jablkový koláč, je dobrý a hostitelka i hosté se proto srovnají s faktem, že se srazila šlehačka, která je v názvu dezertu. Alice zaimprovizuje a nahradí ji zakysanou smetanou. Zábava je zábavná, cenné je, že se do ní stoprocentně vloží hostitelka, která si umí udělat legraci i sama ze sebe. Alice se totiž třeskutě vážně nebere. Úkol týdne, který zpracuje nápaditě, neprozradí a ještě předvede svůj trik, jak oživit několik dní starý koupený chléb.

Úterý: Proč se mají k pracujícímu studentovi Honzovi (21) hosté dostavit v kimonech, když japonskou kuchyni nepodává?

Jan Cozl  Foto: Jan Cozl Foto: All

Druhý hostitel, který své soupeře pozve do menšího bytu, jejž sdílí se spolubydlícím, je optimistický a pozitivně naladěný. Trumfne Alici? Honzovo menu přinese spoustu otázek:

„Proč my tu sedíme po japonsku a máme řecký předkrm?!“

A proč je hostitel v civilu? Ondřejovi přijde úterní menu jako páté přes deváté. Řecký předkrm z lilku, francouzská polévka z mrkve, český hlavní chod a nepečený sušenkový dort spojuje snad jen to, že tato jídla hostiteli chutnají a jsou spíš lehká. Hlavní chod, který Jan odkoukal u nich v restauraci, všem moc chutná a zmizí z talířů. Hlavně bramborovo-hráškové pyré, které je spolu s grilovanou zeleninou přílohou k marinované šťavnaté krkovičce. A proč tedy ta kimona? „Origami je příčinou toho, proč jsem požádal soutěžící, aby přišli oblečení v japonském stylu,“ uvádí své přání na pravou míru Jan, který tyhle krásné japonské papírové skládanky umí dokonale. Origami dekorují stůl a soupeři si je budou moci zkusit složit – a jak zjistí, není to žádná hračka. Takže kdo se těšil na sushi, má to marné, i když tyčinky dostane, ale z pivního těsta. Proč Honza podává polévku dříve než předkrm? Česnek by prý narušil chuťové buňky… Jenže v kašovité polévce je zase až moc skořice. Iniciátorem zábavy je hlavně nepřehlédnutelný Ondra, který se snaží rozmluvit nesmělou Ivanu, a nakonec se u stolu rozvine téměř genderová debata.

Středa: Dvoumetrový gay Ondřej (28), který si přivezl partnera z Dominikánské republiky, zatančí u tyče

Ondřej Baumrukr Foto: Ondřej BaumrukrFoto: All

Od zcestovalého Ondřeje všichni čekají cizokrajné menu a částečně se strefili, hostitel ho charakterizuje jako španělsko-české menu. Většina chodů se ale „ztratí v překladu“; jídelníček je převážně ve španělštině, a tudíž se v něm schová i všeobecně neoblíbená mléčná polévka, kterou má Ondra rád. „Chci, aby strčili lžíce do té polévky a ochutnali to.“ Španělštinu Ondřej ovládá, protože žije v registrovaném partnerství s mužem, kterého si přivezl z Dominikánské republiky. Chlap jako hora pěstuje pole dance – a přiznejme si, že vidět tančit muže s bradkou u tyče není častý obrázek. Ondřej tento zážitek dopřeje divákům i soutěžícím, které přivítá v tanečním studiu. Proto si hosté měli pro změnu obléknout sportovní úbory a doma nechat prstýnky? Netradičně se začne zábavou a po panáku kubánského rumu se budou všichni nejprve hýbat. U Ondry doma je pak k večeři čeká španělská tortilla – tradiční bramborová omeleta, vepřová panenka s batátovou kaší, říz jídlu dodá kyselá cibule a jako sladká tečka bude netradiční (a moderní) dezert z krupicové kaše. Ondra, který svůj večírek pojme jako show, prozradí pár vlastních kuchařských vychytávek, a přestože trochu nestíhá, nezapomene ani na úkol týdne v podobě smaženého olomouckého tvarůžku v pivním těstíčku. Pozorný hostitel nemá zábrany a hosty rozesměje nekorektním vtípkem o svém partnerovi. A nakonec ještě přijde neplánovaná soutěž – sněz mátu včetně stonku!

Čtvrtek: Výživová poradkyně Diana (23) jde sama příkladem. Krásně zhubla a dnes běhá i maraton

Diana Rugovacová  Foto: Diana Rugovacová Foto: All

Sympatická slečna Diana říká, že její hlavní motivací není výhra, ale chce v pořadu předvést, že se dá jíst jinak – zdravě a přitom chutně. Diana pracuje jako výživová poradkyně a sama na sobě si vyzkoušela razantní změnu životního stylu, která byla úspěšná. Z nadváhy se dostala do vynikající formy, kterou tuží denně, někdy prý i dvakrát, vstává v pět ráno a běhá. Kromě posilování počítá kalorie a myslí na to, co jí. Nikoho proto nepřekvapí, že Dianino menu tvoří celozrnné obilniny, uzené tofu, zelenina, karotkový krém. Na hlavní chod bude losos a brambory na rozmarýnu, sladká tečka na závěr je téměř bez cukru. Naštěstí je to všechno zdravé vaření a pečení docela dost k jídlu... Karotkový krém není bez chuti, má naopak říz a je výborný a inspiruje debatu, jaký že je rozdíl mezi mrkví a karotkou. Je vůbec nějaký? A protože Diana ráda jezdila na pionýrské tábory, kde ji prý děti sice šikanovaly, že je tlustá, přesto ráda na tábory vzpomíná a kolegům připomene jednu hru, která se tam hrála. Naše soutěžící by mohla sblížit, protože bez dotyků tělo na tělo se tahle legrace prostě neobejde!

Pátek: Dvojnásobná maminka Ivana (32) je původem Slovenka, vzala si Francouze a usadili se na půl cesty v Plzni

 

Ivana Gerardin  Foto: Ivana Gerardin Foto: All

„Možná si o mně myslí, že jsem největší taktik ze všech,“ říká málomluvná Iva, původem Slovenka z Banské Bystrice, „ale já to ani nestíhám. Někdy chci něco říct, ale ani se nedostanu ke slovu.“ Změní se to v pátek, který patří téhle milé drobné mamince na mateřské? Moc ne, hosté jsou během poslední večeře poněkud rozjetí. Alice si plete tučňáka s tuňákem a Ondřejovi, který přišel v převleku za francouzského umělce, už od včerejška připadá, že si sedí na vedení. V útulném plzeňském bytě by se mohli Západočeši cítit opravdu dobře. Ivana to má v něčem jednodušší, protože už ví, co bude za úkol týdne – včera to prozradila Diana. Pivo obohatí jeden z předkrmů – pravý francouzský quiche s tuňákem. „Ivana mi vrátila moje středeční španělské menu, akorát ve francouzštině,“ směje se Ondra. Co všechny ty chody znamenají? Krémová batátová polévka je další z nasládlých zeleninových krémů, v receptu jsou dokonce dvě hrušky. Iva se pustí do odpalovaného těsta, ale protože nějak nenabývá, zkusí to s novou várkou obohacenou o další vejce a mouku. Některé recepty má od své tchyně. Nakonec mají slané větrníčky s lososovým krémem obrovský úspěch a hosté si přidávají. Hostitelka dbá i na servírování, hlavní chod, hovězí po burgundsku, podává v malých kastrůlcích. A protože francouzsky se kastrol řekne cocotte (vyslov kokot), je zase čemu se smát! Ivanina plánovaná zábava je lákavá, neboť se pojí s ochutnávkou vína a sýrů a hádáním lokalit, odkud jsou. A co bude k dezertu – citronovému dortu se sněhovými pusinkami? Pravé šampaňské!

Štědrá a v bodování velkorysá Ivana se svým francouzským večerem potěšila chuťové buňky soupeřů, zda ale též skutečně zabodovala, to teprve uvidíte ve finále pořadu Prostřeno!

reklama