FILM: Víte, co by se s námi stalo, kdyby Slunce pohaslo?

Cillian Murphy ve filmu Sunshine Foto: Cillian Murphy ve filmu SunshineFoto: All

Znamenalo by to téměř jistě konec života na Zemi. Právě tomu chtějí zabránit hrdinové sci-fi snímku Sushine, za nímž stojí režisér tak slavných filmů, jako je Trainspotting, Pláž, 28 dní poté nebo Milionář s chatrče. Na Prima family ho vysíláme v pondělí ve 23.25.

Režisér Danny Boyle se na natáčení filmu poctivě připravil a nenechal nic náhodě. Například herecké obsazení vybíral tak, aby podpořil dojem posádky, jež je vpravdě internacionální. Chtěl docílit co nejpůsobivější tísnivé atmosféry na palubě a přiblížit proměnlivost vztahů mezi postavami, které se musejí navzájem vyrovnat se svou odlišností, a přitom se snažit „táhnout za jeden provaz“.

Herci spolu i před natáčením strávili několik měsíců, prošli kosmickým a potápěčským tréninkem, vyzkoušeli si stav beztíže simulovaný ve speciálním letadle, kvůli klaustrofobickému ovzduší filmového vnitřku kosmické lodi navštívili palubu jaderné ponorky a také spolu sledovali různé filmy, které jim Danny Boyle chtěl představit jako inspiraci.

Úsilí vložené do příprav se vrátilo v oceňované kvalitě filmu. Režisérovi se spolu s dalšími tvůrci podařilo dokonale vykreslit náročnost nebezpečné mise ke Slunci. Skličující atmosféra vzdalující se Země, která strádá pod stále se zmenšujícím přílivem slunečního svitu, jakoby procházela skrze stříbrné plátno i obrazovku. Nejen z děje a replik postav je zřejmé, že není návratu.

Chrise Evanse znáte i jako komiksového Kapitána AmerikuChrise Evanse znáte i jako komiksového Kapitána Ameriku

Buď mise uspěje a shozením atomové nálože do nitra Slunce probudí jeho předchozí výkon, nebo je se všemi „amen“. To ale není jediný problém, který se nad hrdiny v temném vzduchoprázdnu vznáší. Výpravu jim ztěžuje fakt, že se kosmická loď s předchozí záchrannou misí kdesi ve Vesmíru ztratila. Čeká je stejný osud?

Článek

Smrt Slunce Foto: NASA

Jak dlouho by lidé přežili, kdyby vyhaslo Slunce?

Vžijte se do situace, že by náhle přestalo svítit Slunce. Co byste dělali? A jak dlouho byste přežili?

V roce 2007, kdy britský sci-fi film vznikal, nebyli u nás ještě mnozí herci, kteří v něm hrají, tolik známí jako možná dnes, o to však zajímavější je sledovat vývoj postav, které představují. Vžili se do nich tak, že se budete cítit jako na návštěvě u skutečné vesmírné posádky a prožijete s misí ty nejdramatičtější okamžiky, kterými musí projít. Sunshine - Obrázek 2

Za všechny tváře jmenujme alespoň Chrise Evanse, můžete jej znát z Cellularu, Cilliana Murphyho, toho zas např. z filmu Batman začíná, Cliffa Curtise si nejspíš pamatujete z válečného thrilleru Tři králové, Rose Byrne z Tróje nebo Michelle Yeoh z bondovky Zítřek nikdy neumírá. Zaujmou vás ale jistě i skvělé výkony dalších členů posádky.

Při výpravě za obnovením síly slunečního svitu vás čeká:

  • Neuvěřitelně věrná dramatická atmosféra na palubě lodi
  • Skvěle vykreslené proměny psychiky postav
  • Vynikající herecké výkony
  • Dovedně napínavý děj
  • Výborné záběry kamery
  • Propracované vizuální triky

 

 

Na snímek Sunshine se podívejte v pondělí ve 23.25 na Prima family.

reklama