TOP STAR Speciál: Smutný klaun Vlastimil Brodský zahrál cokoli

Vlastimil Brodský Foto: Vlastimil BrodskýFoto: Isifa/Lidové noviny

Vlastimil Brodský, jeden z našich nejlepších herců. Zajímá vás, jaká byla jeho manželství a jak na něho vzpomíná rodina a přátelé? Pak čtěte dál. Příběhy slavných osobností přináší pravidelně pořad Top Star speciál ve čtvrtek ve 20.15 na Prima family.

Vlastimil Brodský (1920–2002) si prý jako herec extrémně nevěřil a na každou roli se vždycky důkladně připravoval. Ačkoli dokázal zahrát vše, právě úspěch v něm vyvolával strach, aby příště nezklamal. A ten ho nutil k obrovské píli. Málo se o něm ví, že jako mladík byl skvělý tanečník, byl neobyčejně zručný kutil, miloval dobré jídlo a také výborně psal.

Své vzpomínky Drobečky z půjčovny duší napsal celé v ruce tiskacím písmem. Kromě toho posílal spousty dopisů svým přátelům, v nichž je vždycky krásně pozurážel. Byla to hra a nejlíp ji měl rozehranou se svým kolegou z Vinohradského divadla Josefem Bláhou. Sám pěstoval černý humor a nejznámější je jeho výrok o tom, jak v zimě vysedává u horkého radiátoru, aby si zvykal na žár kremačních pecí….

Dvě manželství

Se svou první ženou Boženou Křepelkovou se setkal v roce 1947. Patřila k tehdejší tenisové špičce a Vlastimil ji znal z juniorského mistrovství republiky v Pardubicích, kde se on dostal mezi posledních šestnáct, zatímco Bíba, jak jí říkal, byla mezi prvními. Jejich vztah herec přirovnával k pauzírovanému mariáši – zkrátka chvílemi trochu zlobil. Jednou to vyvrcholilo tím, že Bíba vyměnila zámek ve dveřích a Vlastíkovi sbalila kufr.

Po mnoha letech, kdy si Brodský prošel manželstvím s Janou Brejchovou, se nakonec rozhodl k životu starého, i když stále obletovaného mládence. Během jejich sedmnáctiletého vztahu ale stačili zazářit v řadě filmů (Farářův konec, Ženu ani květinou neuhodíš, Ďábelské líbánky, Noc na Karlštejně) a naposledy spolu natáčeli dávno po rozchodu dětský pohádkový seriál Arabela, kde vytvořili královský pár. Ostatně na pohádky byl Vlastimil Brodský expert. Od roku 1960 je jako Hajaja řadu let vyprávěl dětem v rozhlase a získal si tím mezi nimi doživotní popularitu.

Vlastimil Brodský

Hercovo babí léto

Syn Marek, který se mu narodil z prvního manželství, se s tatínkem setkal i profesně, když spolu natáčeli jednu ze scén komedie Rozpuštěný a vypuštěný, kde Marek hrál praktikanta Hlaváčka. Herectví pak vyměnil za malířství, kdežto Brodského dcera Tereza posbírala herecké geny od obou rodičů a filmuje dodnes. Nejen své děti, ale i všechny obdivovatele herec zaskočil, když se o Velikonocích v roce 2002 na své chalupě ve Slunečné zastřelil. S diváky se stačil rozloučit znamenitým výkonem v Michálkově filmu Babí léto. Možná už při natáčení příběhu o starých lidech, kterým odcházejí kamarádi, začal přemýšlet také o svém konci.

Příběhy slavných osobností přináší pravidelně pořad Top Star speciál ve čtvrtek ve 20.15 na Prima family.

(kov)

 

reklama