Vtip, napětí a hlavně Robert Redford ve skvělém snímku Slídilové

Ve filmu Slídilové šijí všichni na všechny samé boudy Foto: Ve filmu Slídilové šijí všichni na všechny samé boudyFoto: All

Kdo nakonec vyhraje? To se ukáže až na samotném konci vynikajícího amerického filmu Slídilové (1992). Stejně jako u všech špionážních konspiračních thrillerů, i tady musí ten nejlepší myslet vždy několik tahů dopředu. A mít smysl pro humor. Nechte se pobavit dnes večer od 22.20 na Prima family.

 

Skupině expertů, kteří se specializují na testování bezpečnostních systémů a zabezpečení počítačů, šéfuje Martin Bishop (Robert Redford). Za mlada býval hackerem, ale teď už o oplétačky se zákonem nestojí.

Až jednoho dne ho osloví dva agenti z Národní bezpečnostní agentury. Zatlačí na něj, protože znají jeho pravou identitu. Chtějí, aby jim dodal „černý box“, na kterém pracuje matematik Dr. Janek. Tvrdí mu, že Janek pracuje pro Rusy a oni ho musejí zastavit. Jako odměnu slíbí Bishopovi jednou provždy čistý trestní rejstřík.

Film pro ty, co…
mají rádi plány v plánech jiných plánů alias příběhy plné hádanek a konspirace, při kterých si musejí lámat hlavičky
ocení hotovou hereckou hvězdokupu.
Pozor! Nikdo tu nepřehrává ostatní. To si režisér Phil Alden Robinson opravdu dobře pohlídal
uvítají scénář s neotřelou zápletkou plný vtipných, precizně napsaných a inteligentních dialogů.

A tak se parta „Slídilů“ ze sanfranciské firmy pustí do akce. Bishopovy kolegy bezchybně hrají Sidney Poitier jako bývalý důstojník CIA Donald Crease, Dan Aykroyd jako kospirační teoretik a technik přes elektroniku Darryl „Mother“ Roskow, River Phoenix jako mladý počítačový génius Carl Arbogast a David Strathairn jako slepý telefonní specialista Erwin „Whistler“ Emory.

Typický hacker je uhrovitý kluk, co žije u mamky

Ovšem poté, co se Bishop a jeho lidé dostanou k „černému boxu“, dojde jim, že se stali obětí jedné velké intriky falešných agentů.

Černý box je totiž speciální zařízení na dekódování a nabourávání všech dostupných počítačových systémů. Bishopa a jeho muže pro svůj plán zneužil bohatý a vlivný padouch jménem Cosmo (výborný Ben Kingsley). Ten chce pomocí černého boxu destabilizovat světovou ekonomiku, vyvolat anarchii, dostat se k penězům a moci. Ukáže se, jen tak mimochodem, že zrovna Martin Bishop nemá tu čest s Cosmem poprvé, ale dobře ho zná. Kdo koho nakonec převeze a napálí?

VySlídili jsme, že:

– Říká se, že jde o poslední film, kde bylo všechno tzv. uvěřitelné, nic se nemuselo dodělávat pomocí triků a zahrál si tu i nejrychlejší počítač své doby (vlastní ho zlý Cosmo).

– Samozřejmě dnes se může právě technická stránka filmu jevit mírně zastarale – od natočení uplynulo 21 let.

Slídilové měli obrovský úspěch, celosvětově vydělali 105 milionů dolarů.

– Nejmladší z party Slídilů, talentovaný herec a muzikant River Phoenix, který začínal hrát v 9 letech, zemřel rok poté, co šli Slídilové do kin – na předávkování drogami. Další z dětských hvězd, která neustála slávu Hollywoodu a přerod do dospěláka?

Komediální špionážní thriller Slídilové: Skvělá zábava na páteční večer, ve 22.20 na Prima family!

reklama