Vtipná „česneková parta“ skutečných osobností

Prostreno VI (43) Ostrava Foto: Prostreno VI (43) OstravaFoto: www.iprima.cz

"Bůh musí mít smysl pro humor, protože to, že ze mě udělal faráře, je důkaz,“ říká s nadsázkou první hostitel hodně bohatého VIP týdne, polsko-český farář Zbigniew Czendlik řečený Zibi, který oddával například Lucii Bílou.

„Já jsem všežravec, otevřený všemu, mně nevadí nic, když jsou suroviny dobře vyladěné,“ říká o svých chutích vysoký chlap, herec Vladimír Kratina, milovník kvalitního vína.
„Zpěvačka Hanka Křížková je zase na maso a těší se na jehněčí, které podává pan farář, i když kvůli němu musí až na faru do Lanškrouna, kde Zbigniew Czendlik působí. Hančino španělské menu je pro prvního hostitele španělská vesnice, kterou by spíš viděl někde v Mexiku. „Předkrm byl tak profesionální,“ říká pak o Hančiných tapas Zbigniew Czendlik, „že mám z toho komplex. Ale dělal jsem to s láskou, směje se. Vladimír Kratina uvaří nimrodsko-rybářské menu z našich luhů a hájů, prostě vrcholně módní kreaci, která bude příjemným kontrapunktem k symbolickému výletu na Pyrenejský poloostrov. A vše bude korunovat večeře u Haliny Pawlowské, jejíž svérázný humor provází všechny čtyři večírky VIP Prostřeno. Zatím lamentuje nad cestou do Lanškrouna, to ale ještě netuší, jak báječná společnost i menu ji i diváky čeká v úterý v dalším bohatě prostřeném VIP na Prima family.

 

Úterý: Zbigniew Czendlik, pečené jehně a večeře na faře

Mile civilní katolický duchovní Zbigniew Czendlik vypadá spíš jako farmář než jako farář. To má ale svůj důvod, protože jde požehnat dobytku a hned si odnese mléko na lívanečky, které si naplánoval na závěr svého menu. Jede se na faru do Lanškrouna a zbylí VIPáci si lámou hlavu, kdo tam bydlí. Že by se jelo za Zibim? „Jeden Czendlik není pro církev problém, ale kdyby jich bylo deset, tak už by to problém mohl být,“ řekl prý o dnešním sympatickém hostiteli kardinál Duka. Menu na faře bude tříchodové a celkem jednoduché. Zeleninové saláty následuje jehněčí a již zmíněné lívanečky s ovocem hostinu zakončí. Nebudou to ale jen tak nějaké kotletky, ale rovnou celé jehně na rožni. „Hostitel nemusí být vynikající kuchař, protože lidé zapomenou, co jste pro ně udělali, zapomenou, co jste jim řekli, ale nezapomenou, jak se vedle vás cítili,“ říká moudře pan farář. „Je to farář šoumen, který to s námi myslí dobře a je absolutně suverénní, říká překvapená Halina.“
 
Příloha budou pečené brambory s tymiánem a rozmarýnem, zelenina a tzatziki. Strašákem pro Halinu Pawlowskou je celer, který nejí na žádný způsob. Bohužel bude jednou ze složek restované přílohy, jak si s tím poradí? Všichni hosté se naštěstí shodnou v tom, že česneku musí být hodně. Hostina začíná a bez modlitby to nemůže na faře začít. Lanškrounští bubeníci ohlásí hlavní chod. Halina má problém, že musí jíst a ještě u toho chce pořád mluvit, protože se sešla zábavná společnost, která si má co říct. „No prosím vás, kdo by to nechtěl,“ směje se Hanka Křížková nad posledním chodem. „Na to se moc těším!“ Kdo objeví při šmejdění v knihovně cenný misál pražský z roku 1497?. „Dnes papež abstinuje,“ říká hostitel, když k lívanečkům nalévá sladké dezertní víno z papežského stolu. Bude další zábavou mytí nádobí a žehlení košil, nebo to zbyde na pana faráře?

 

Hanka Křížková a její španělský večírek s flamenkem

„Jsem vlastně šťastný člověk, protože dělám povolání, jaké jsem si vysnila. Zpívám a zpívám ráda,“ svěřuje se do kamery hvězda muzikálů Hanka Křížková. Co uvaří? Halina Pawlowská by přivítala steak a něco ostrého, „ostatně steak bych si dala každý den,“ přiznává spisovatelka a scenáristka upřímně. I když by si Vladimír Kratina i pan farář Zbigniew Czendlik dali českou kuchyni, jsou vedle jak ta jedle. Zpěvačka, herečka a moderátorka uspořádá španělský večírek. Jako předkrm budou tapas, jedny s kozím sýrem a šunkou, další španělskou chuťovkou budou krevety a třetí zelené fazolky jamón, což je opět sušená šunka. Kozí sýr miluje nejen hostitelka, ale i Halina, česnek nebude chybět. Hlavním chodem je pánev paella mixta a k rýžové pochoutce růžové víno a jako dezert manzanas fritas, což jsou smažené jablkové koule.
 
„Vím, že nic nevím,“ žasne Zibi Czendlik nad menu, „to je nějaký slovník cizích slov. Tapasy, nikoliv trapasy?“ žertuje. Trochu se cítí jako pátá noha u stolu, ale na druhou stranu je rád, že ochutná něco, co běžně v Lanškrouně nemá. „Meníčko vypadá velkolepě a já jsme přesvědčená, že Hanka Křížková zvládne úplně všechno. Byť měl Vláďa Kratina chuť na pivo, už se těší na míchanou paellu, kde by měly být nejen mořské plody, ale i kuřecí maso a zelenina. Vzpomínám na dlouhé večery, lidé tam umějí svůj život prožívat, večeře trvají i tři hodiny,“ vzpomíná na Španělsko polsko-český farář. Jak svůj boj v kuchyni zvládne královna muzikálů? I hosté se dočkají dlouhé večeře, a protože mají strach, že všechno víno vypijí, než před nimi přistane předkrm a paella, navštíví Hanku v kuchyni. Nerozhodí ji přátelská přepadovka v kuchyni? Kupodivu Hanka není nervózní a zvládá to skvěle. Její hosty nadchne po dobré večeři i malá ukázka flamenca. „I česká tanečnice to zvládne,“ říká o výkonu své kamarádky Dity dnešní kuchařka s květem ve vlasech. „Zábava byla podle mého gusta, mohla jsem v klidu sedět a zároveň si připadat velmi temperamentně,“ říká o tanečním čísle Halina Pawlowská.“ Já tomu říkám baštonáda,“ pochválil paellu Kratina a doufá, že baštonádou bude i dezert. Uhodnou hosté, co obsahuje smažený moučník? Zibi není na sladké a koule mu připomíná karbanátky, které by si dal možná raději. Vaření má vzestupný trend a čtvrteční štafetu převezmou skutečné hvězdy: Vladimír Kratina a Halina Pawlowská.

 

reklama