Za filmem Slunce, seno, jahody stojí Cukr, med a feferonky. Že nevíte proč?

Slavná Troškova komedie vznikla téměř z hecu a schvalovací proces v socialistickém Barrandově ji málem poslal k šípku a ne do kin! Že by to byla věčná škoda, se přesvědčte v sobotu ve 20:15 na Primě.

Kdyby se za socialismu nedovážely do Československa italské a vůbec západní komedie nejrůznější kvality, asi by přeslavný film Zdeňka Trošky jen těžko uzřel světlo světa.

Dnes již slavný český režisér měl na počátku 80. let na svém kontě jen pár filmů, ale zato jasný pohled na to, co by se dalo u nás natočit a co mělo aspirace dobýt si úspěch u diváků. Jak sám prozradil svým fanouškům v krátkém dokumentu o filmu, impuls k sluneční komedii dostal na jednom barrandovském školení. Tam se troufale vyjádřil, že by takovou komedii, jako byl tehdy italský povídkový film Cukr, med a feferonka, dokázal také natočit. Z nevinné diskuse se vyklubala neobyčejná výzva, která zaujala i tehdejšího ředitele Barrandova.

Zdeňka Trošku totiž popuzovalo to, že za podobné italské filmy se vyhazují peníze, a přitom se dá vtipný film natočit i v českých reáliích.

Věděl, o čem mluví. Už na škole si připravil scénář k menšímu studentskému filmu, k jehož natočení v rámci FAMU ale nedošlo. Pracovní název nesl Ta naše vesnička česká. Pro celovečerní film jej ale bylo třeba přepracovat a doplnit. Do toho se už pustil se scenáristou Petrem Markovem a společně jej vypracovali do nejmenšího detailu.

Film si získal srdce diváků snad vším, co je jeho součástí, nejvíce ale hereckými výkony Foto: Film si získal srdce diváků snad vším, co je jeho součástí, nejvíce ale hereckými výkonyFoto: All

 

Film se podařilo natočit, ale, jak to tehdy bylo zvykem, musel projít několikerým schvalováním, v němž se posuzovala nejen kvalita filmu, ale hlavně jeho „politická bezúhonnost“. V tomto bodu to bylo ale zlé, velmi zlé! Ač šlo o vyloženě letní lehkou komedii, která nezabrousila do žádného politického zákoutí, přesto se i v ní něco popudlivého našlo. Troškovi zůstala v paměti scéna, kdy se na něj jeden funkcionář po zhlédnutí „Jahod“ obořil, že ve filmu uráží všechny socialistické hodnoty dneška i zítřka a dokonce z babiček dělá čarodějnice.

Článek

Slunce, seno a pár facek Foto:

Slunce seno a pár facek: Která je vaše nejoblíbenější hláška?

V Hošticích to bude pěkná mela! Po „jahodách“ se Zdeněk Troška pustil do rvačky. Pokračování se objevilo v kinech až v roce 1989, ale stálo za to. Ve 20.15 na Primě

 

Pochopitelně, že kovbojský klobouk na hlavě socialistického předsedy JZD, kterého skvěle ztělesnil Miroslav Zounar, hrál také ve velký neprospěch uvedení filmu do kin. Naštěstí nakonec zvítězil humorný nadhled, kterým je film prodchnutý, a snímek si k divákům cestu našel, i když o velké propagační kampani mohl jenom snít.

Film si získal srdce diváků snad vším, co je jeho součástí, nejvíce ale hereckými výkony. Například bez nevelké, ale výrazné role babičky, která musí polehávat v posteli, si dnes už první sluneční komedii nedokážeme představit. Málokdo ale ví, že ji ztělesnila druhá manželka slavného zakladatele kabaretu Červená sedma – Erna Červená. Velmi vzdělaná paní, která se celý život pilně věnovala odkazu svého manžela a stala se téměř chodící encyklopedií kabaretu. Na konkurz prý přišla jako distingovaná dáma v úhledném oblečení. To pochopitelně nemohlo věčně usměvavého režiséra přesvědčit. Paní Červená ale hned pochopila, jak onu bábu v posteli režisér vidí, a hned se tato noblesní osmdesátiletá dáma dokázala převtělit ve věčně nespokojenou stařenku. Patřičně tomu přizpůsobila i svůj vzhled a roli měla v kapse. Bohužel filmová kariéra paní Červené trvala po osmdesátce jen krátce. Zemřela dva roky po natočení Slunce, seno, jahody. Díky Troškově komedii a dalším málo filmům si ji však můžeme stále připomínat.

Nezapomenutelná je s ní třeba scéna jízdy v posteli. Pro tvůrce to byl oříšek, jak vyslat „spací nábytek“ na cesty, ale snadné řešení bylo v zápětí na světě. Pod peřinou se totiž s paní Červenou skrýval technik, který ovládal mechanismus koleček a mohl s nimi zatočit, kam bylo třeba. Vepředu v pelesti měl dírky pro oči a zběsilou postelovou jízdu řídil nakonec tak bezpečně, že se nikomu nic nestalo.

Nejenom postelovou rallye, ale i mnoho dalších dnes už zlidovělých scén si můžete připomenout na Primě v sobotu ve 20:15.

reklama