Zákulisí filmu Maturita, který ve čtvrtek vtrhne do kin!

Plakát k filmu Maturita Foto: Plakát k filmu MaturitaFoto: Abraka-Dabra

Už ve čtvrtek 21. 11. má v kinech premiéru nová česká komedie Maturita. O čem je a koho v něm uvidíte? Přinášíme vám zajímavosti z natáčení.

Vznik filmu popisuje jeho scenárista a režisér Tomáš Houška takto: "Maturitu jsem kdysi napsal jako pokračování Gymplu. Scénář vznikl v hrubých rysech v době, kdy šel do kin film Gympl. Napsal jsem tehdy trojdílné pokračování příběhů party gympláků z velké části vycházející z mého předchozího učitelování. Jenže mezitím herci zestárli, a tak jsem v Maturitě hrdiny přepsal a od Gymplu odstřihl. I proto je maturita hravější, jasnější, s řadou crazy momentů, prostě klasická komedie," říká autor.

Děj filmu se točí kolem studenta gymnázia Martina, počítačového nadšence, který se vsadí s kamarády, že se nabourá do ministerského serveru a stáhne zadání maturitních otázek. A protože často není zcela v realitě, vsadí se evidentně dřív, než domyslí, jak to chce udělat. A navíc není jediný, kdo se snaží server nabourat. Jak to dopadne? Chvílemi přestává být úplně jasné, kdo je tady lump a kdo udělá vlastně docela záslužný skutek...

Podívejte se na trailer k filmu Maturita:

Hlavní role ve filmu ztvárnili mladí herci: Tomáš Polák, Michaela Doubravová, Tomáš Materna, Denisa Nesvačilová, Ondřej Malý, Karin Krausová.

"Při obsazování jsem zkusil něco možná riskantního, ale podle mě správného, a sice, že jsem nehledal žádné mediálně provařené tváře, ale zkusil najít herce, kteří mi budou nejlépe pásnout do charakteru postav. Pro většinu z nich je to první role v celovečerním filmu. A doufám, že pro některé z nich to bude zasloužený start do divácké přízně, jsou mezi nimi herci, o kterých ještě budeme slýchat," pokračuje scenárista a režisér nového snímku Maturita.

Hudbu pro film skládal jedenadvacetiletý Tomáš Cibor a spoustu písniček zpívají i samotní herci.

"Míša Doubravová zpívá muzikál, Lucka Bakešová s Žofií Dařbujánovou jsou zpěvačky, Martin Simandl (hraje ředitele) je bubeník, vysvětluje Houška.

Podívejte se na hudební ukázku:

Většinu štábu tovořili studenti písecké filmové školy ve věku kolem 20 let. Pro většinu z nich to byl úplně první celovečerní film, na kterém pracovali.

Jak dopadla jejich filmová Maturita? Uvidíte v českých kinech od 21. listopadu 2013.

Další zajímavosti filmu Maturita:

 • První kapka padla 21. 3. na maturitním plese Mensa gymnázia. Scény z maturitního plesu jsou natáčené v průběhu skutečného maturitního plesu.
 • Poslední klapka padla 8. 8. ve sklepení jednoho domu na Vinohradech, je to scéna, ve které čtveřice útočí na server sbíječkou.
 • Maturita se natáčela 25 natáčecích dní.
 • Míša Doubravová velkou část natáčení dělila svůj čas s muzikálem, který se zkoušel o pár ulic od filmové školy, během natáčení přebíhala mezi natáčením a zkušebnou. Školu, kde budeme natáčet, jsme vybírali mj. tak, aby to bylo možné.
 • Maturita se původně měla točit v Ostravě, ale komplikované závazky herců, kteří jsou napříč z celé ČR, to nedovolily.
 • Za filmem nestojí žádné velké firmy, není v něm ani koruna od státního fondu, České televize atd. Je financovaný čistě z peněz producenta a režiséra a partnerů a investorů.
 • Rozpočet byl necelých 7 milionů.
 • Na ministerstvu i ve škole ve třídách pokaždé visí jiná fotografie prezidenta.
 • Jeden z adminů, kteří objeví řádění na serverech, je skutečný admin datacentra Master Internet, kde se záběry z datacentra natáčely.
 • Ochranku si zahrála parta skutečných strážných z agentury Čechymen.
 • Pošuk do fyziky Martin, který se objevuje už v knížce Graffiti a ve scénáři Gymplu, má reálnou předlohu v jednom ze studentů, kterého režisér Tomáš Houška kdysi učil.
 • Roboty a theremin v Martinově bytě sestavil „robotman“ Stanley Povoda. Stanley Povoda má kapelu robotů, s nimiž pořádá po celém světě show a koncerty.
 • Jeden z bytů, ve kterých se natáčelo, patří skutečnému hackerovi.
 • Karin Krausová, která hraje „barbínu“ Alenu byla, donedávna televizní reportérkou, mj. mihne se v Kameňáku 4.
 • Lucie Bakešová, která hraje začínající učitelku hudebky, zpívá v muzikálu Rent, s kapelou Dekolt a v revivalu Alanis Morissete.
 • Tomáš Polák, který hraje Martina, jinak vede modelingovou agenturu T-Models.
 • Maturita má už napsané pokračování, větší prostor v něm mají trochu jiné postavy než Markéta s Martinem, ale ani ti nám nezmizí.

Článek

Plakát k filmu Maturita Foto: Abraka-Dabra

Nový film Maturita míří do kin!

Nenechte si ujít novou českou komedii Maturita scenáristy filmu Gympl Tomáše Houšky. Exkluzivně jej můžete vidět už v pondělí 11. 11. od 18.00 v multikině Cinestar OC ...

reklama