Zdeněk Svěrák a jeho cesta z města v 80. letech

Co je vám, doktore? Foto: Co je vám, doktore?Foto: All

Vynikající česká komedie Co je vám, doktore? těží z obrovského charismatu Zdeňka Svěráka. Ten coby zubař Bohouš Burda prochází krizí středního věku, štve ho město i manželka kariéristka, která nechce děti. Burda touží po vyváženém životě v přírodě. Jenže civilizace ho nakonec dožene.

Zubnímu lékaři Bohoušovi Burdovi může být tak čtyřicet, má za ženu programátorku Blanku, která své kariéře obětuje všechno. A na doktora přichází najednou krize středního věku podtržená touhou po návratu ke kořenům. Jednoho dne prodá Burda auto, vyplatí sestru a odstěhuje se do venkovského domku po rodičích. Jenže do jeho vysněného vesnického života ani trochu nezapadá to, co chce jeho žena. Jejich vztah tak nutně končí rozvodem.

Jenže každý útěk z města souvisí s hledáním smyslu bytí, s hledáním lásky a zakládáním nové rodiny. Bohouš Burda potkává mladou ženu Terezu, která sdílí jeho názory. Vzniká nový krásný vztah, dvojice se zabydluje ve vesnickém domě, Tereza otěhotní. Ale idyla se nekoná. Vysněnou budoucnost Bohouše Burdy doslova rozmetají bagry. A co na to věčný optimista Burda?

Hořkosladkou komedii, ve které se možná najde leckdo z vás, si pusťte 19. 8. ve 21:30 na Primě!

Zajímavosti:

1. Film Co je vám, doktore? natočil v roce 1984 režisér Vít Olmer. Snímek patří k tomu nejlepšímu, co kontroverzní tvůrce natočil.

2. Natáčelo se podle námětu Antonína Máši s názvem „Spor o radost“.

3. Nehostinné odcizené město si ve filmu zahrála Ostrava, nedotčená příroda se točila v Lužických horách.

4. Hlavní roli zubaře Burdy měl původně hrát Jiří Menzel.

5. Filmy s podobnou tematikou jsou o rok mladší „Jako jed!“ a potom film „Cesta z města“, který ovšem vznikl až v roce 2000.

Těšte se na Svěráka…

• Jeho hlášky jsou vypointované a načasované na vteřinu přesně.

• Roli v tomto filmu prý vzal natruc, aby ukázal Smoljakovi, že „umí“ i charakterní herectví. Ladislav Smoljak ho totiž nechtěl obsadit do hlavní role filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

• Zdeněk Svěrák sype jednu hlášku za druhou. Vynikající zůstávají scénky, kdy coby Burda prodává hluboce pod cenou auto. Či když mu pod zubní vrtačkou sedí kolega z divadla Ladislav Smoljak a oni filozofují o životě.

(tek)

 

 

 

 

 

 

reklama