Žijí po krk v odpadcích

Po krk v odpadcích I - Obrázek 1 Foto: Po krk v odpadcích I - Obrázek 1Foto: www.iprima.cz

Jejich dům připomíná skládku. V kuchyni mají bakterie salmonely. Žijí po krk v odpadcích a jejich choroba je čím dál tím nebezpečnější. V USA podléhá patologickému shromažďování až 1,2 milionu lidí. Americký dokument Po krk v odpadcích poběží každé úterý ve 20.15 na Prima love.

Každá epizoda odvypráví příběhy dvou různých obětí, jež extrémnímu hromadění podlehly. Mají byty a domy k prasknutí přeplněné zbytečnými věcmi a jejich rodiny tím trpí. Proto se rozhodli se sebou něco udělat a pokoušejí se své chování změnit. Za pomoci odborníků a terapeutů se snaží zjistit příčinu svého nutkání. Cílem je vrátit se do normálu.

 

Co je to kompulzivní shromažďování?
Je to patologické shromažďování věcí, které pro ostatní nemají větší hodnotu. Tyto osoby je ale naopak považují za významné. Nejsou schopny nic vyhodit a neustálé získávání věcí je uklidňuje. Vytváří si tak rituál, který pro ně znamená jistotu.

 

A co vaše rodiče? Sbírají?

Syndrom kompulzivního shromažďování můžete zdědit, ale časem ho můžete i získat. Vaše psychika se tak může vyrovnávat s jinou rozvíjející se chorobou. Vědci zjistili, že kompulzivní shromažďování se může objevit společně se schizofrenií, různými druhy demence, ale i u poruch příjmu potravy. A tak se s poměrně "neškodného" sbírání věcí může stát něco, co člověku ubližuje daleko více, než si dokážeme představit…

O  kompulzivní poruše, jejich příznacích a typech se dozvíte ZDE.

 

Sledujte novou dokumentární sérii Po krk v odpadcích už od úterý 15. 1. ve 20.15 na Prima love.

reklama