Zrcadlo tvého života: ve čtvrtek jste zváni do soukromí Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová s celou svojí rodinou a Markem Ebenem (uprostřed) Foto: Jiřina Bohdalová s celou svojí rodinou a Markem Ebenem (uprostřed)Foto: FTV Prima

Všichni o ní mluvíme jako o Bohdalce, což tato první dáma české komedie chápe a už dávno jí to nevadí. Navzdory svému věku (je ročník 1931), svou vitalitou strčí do kapsy mnohé o polovinu mladší herečky. Kde bere energii, kde se naučila péct Vzteklý dort – to se dozvíme ve čtvrtek ve 20.15 na Primě.

Není divu, že se v anketě Král filmového úsměvu umístila na třetím místě, a to hned za dvěma muži – Vlastou Burianem a Vladimírem Menšíkem. Dvakrát získala Českého lva a osmkrát za sebou vyhrála televizní diváckou cenu TýTý.

Svatba ve stínu procesů

Její život přitom nebyl jen procházka růžovou zahradou. Uprostřed studií na DAMU zjistila, že je těhotná a sotva její tatínek František Bohdal začal plánovat svatbu, byl zatčen za napomáhání k velezradě a ozbrojování za účelem násilného zvratu. Vyšetřování neminulo ani mladou adeptku herectví. Psal se rok 1954, kdy vrcholily politické procesy v zemi, a svatba s budoucím geofyzikem Břetislavem Stašem se odehrávala v ponuré atmosféře.

Když se narodila Simona Stašová, vozila ji Jiřina za dědou na návštěvy do věznice ve Valdicích, aby se potěšil z hezké vnučky. Po třech letech se Jiřina s manželem rozvedla, když zjistili, že mají příliš různé zájmy i povahy.

Simona má tátu ale dodnes moc ráda a nedá na něj dopustit, stejně jako na maminku, která je jejím hereckým vzorem.

Štěstí na umělecké partnery

Štěstí se ale na Jiřinu Bohdalovou smálo alespoň v profesi. Jejím prvním divadelním ředitelem se nestal nikdo menší než Jan Werich v Divadle ABC, který ji hodně naučil. Dalším jejím učitelem byl filmový režisér Martin Frič, jenž si ji v roce 1963 prosadil do historického dramatu Hvězda zvaná Pelyněk.

Frič byl téměř o třicet let starší, ale věkový rozdíl neměl žádný vliv na jejich vzájemné sympatie. Byl v té době již vdovec a Bohdalka se stala jeho pozdní múzou.

Nalaďte si ve čtvrtek večer ve 20.15 Zrcadlo tvého života na Primě a sledujte životní příběh Jiřiny Bohdalové.  Natočili spolu ještě komedie Král králů a Přísně tajné premiéry, ale v té době už herečka potkala svou osudovou lásku – Radoslava Brzobohatého. Oba byli populární skvělí herci, slušelo jim to spolu před kamerou i v soukromí, ale vztah nakonec nevydržel. Jejich vrcholným hereckým koncertem se stal film Karla Kachyni Ucho z roku 1969, který šel po dokončení na mnoho let do trezoru.

Až v roce 2012 je dal spolu znovu dohromady režisér Jiří Strach, když z nich udělal ústřední dvojici komedie Vrásky z lásky. Nemohl tušit, že se spolu udobří za pět minut dvanáct. Radoslav Brzobohatý zemřel 12. září 2012.

Pohádková babička

Ještě na jednoho významného muže v Bohdalčině kariéře nelze zapomenout, a sice na scenáristu, dramaturga a konferenciéra Vladimíra Dvořáka. Po řadu let spolu dělali estrády, scénky, Silvestry a hlavně pořad Televarieté, v němž si herečka vyzkoušela všechny polohy svého komického umění.

Kromě toho si rozuměli i v oblasti kulinářské, neboť oba výborně vařili, vyměňovali si recepty a jeden od druhého rád ochutnával.

Jiřina Bohdalová je ovšem také pohádková babička, jejíž večerníčky o Rákosníčkovi či o Křemílkovi a Vochomůrkovi uspávají již několik generací dětí. A sama je pyšná na své dva dospělé vnuky Marka a Vojtu, kteří jí často dělají doprovod ve společnosti. Jiné muže už ostatně dnes k životu nepotřebuje.

(kov)

Nalaďte si ve čtvrtek večer ve 20.15 Zrcadlo tvého života na Primě.

 

 

 

reklama