Herci z Obchoďáku pomáhají Tibetu

Herci z Obchoďáku pomáhají Tibetu - Obrázek 6 Foto: Herci z Obchoďáku pomáhají Tibetu - Obrázek 6Foto: www.iprima.cz

Nela Boudová a Marika Procházková se ve čtvrtek odpoledne proměnily z hereček seriálu Obchoďák v prodavačky! V rámci dobročinné akce Tibet v Arkádách prodávaly originální tibetské výrobky z chráněných dílen a seznamovaly kolemjdoucí s tibetskou kulturou.

Dobročinný den s názvem Tibet v Arkádách byl původně nápadem herečky Nely Boudové, která spolupracuje s občanským sdružení M.O.S.T. To působí od roku 2004 v oblasti indických Himálají a Tibetu a poskytuje vzdělání tibetským uprchlíkům, dětem, mnichům i mniškám, nomádům a starým lidem formou kmotrovství na dálku.  

 

„Je to čtyři roky zpátky, kdy jsem si na dálku adoptovala staříčka z Ladakhu. Od občanského sdružení jsem pravidelně nakupovala i dárky na Vánoce, takže když mě oslovili pro spolupráci, neváhala jsem ani vteřinu,“ řekla Nela Boudová a dodala: „V Tibetu jsem zatím nebyla a v nejbližší době se tam zřejmě ani nepodívám, protože teď jsou hranice zavřené. Každopádně se chystám příští rok v červenci na otevření tibetského mnišského kláštera.“

 

Nelu Boudovou napadla akce Tibet v Arkádách už na podzim, kdy v OC Arkády točila seriál Obchoďák. Nápad se ujal, a v suterénu obchodního centra tak vyrostl stánek „Pro Tibet“. Návštěvníci mohli nejen nakupovat originální tibetské výrobky, ale také se potkat s jediným tibetským mnichem v Praze, Gešou Nyimou Özerem, a také řadou dalších oblíbených tváří. Nelu Boudovou totiž do obchodního centra přišla podpořit řada hereckých kolegů včetně Mariky Procházkové, která se aktivně zapojila coby prodavačka! „Když mě Nela oslovila, neváhala jsem ani vteřinu. Ačkoliv jsem v Tibetu nikdy nebyla, tento projekt se mi hodně líbí a doufám, že se tam jednou podívám i osobně,“ řekla herečka, která prodáváním strávila celý den, ačkoliv navečer ji čekaly náročné kamerové zkoušky. 

 

Podívat se přišli také Květa Fialová, Gabriela Filippi, Jana Bernášková, Barbora Hrzánová , Václav Glazar a Oldřich Navrátil. Tomu se nejvíc zalíbila možnost koupit si formou darovacího certifikátu kozu, a podpořit tak nejchudší tibetské nomádské rodiny žijící u tibetských hranic ve výšce 4500 metrů nad mořem. Díky jeho podpoře bude mít další rodina dost mléka, sýra i vlny na další zimu. Těmto rodinám totiž hrozí přesídlení a pak se mohou jen těžko uživit. Mezi herci i kolemjdoucími šly nejvíc na odbyt tibetské praporky, šátky, deky, šperky a kniha Himálajské pohádky, kterou si odnesli Oldřich Navrátil a Jana Bernášková.

 

Zájemců bylo tolik, že se Nela Boudová i Marika Procházková musely ve stánku pořádně otáčet a už po pár hodinách prodeje dokonce volat do Ostravy a objednávat okamžitou zásilku dalšího zboží! Originálních tibetských vánočních dárků nakonec herečky prodaly za

 

142 tisíc korun, které poputují k tibetským dětem žijícím bez rodičů v exilu!

 

reklama