Plovoucí podlaha

Vrabci v hrsti, Plovoucí podlaha Foto: Vrabci v hrsti, Plovoucí podlahaFoto: Prima

Rychle, kvalitně, bez lepidla a popruhových stahováků položitelné, takové jsou dnešní plovoucí podlahy. Jsou zákazníkovi ušity přímo na míru a kdo chce, může si je položit sám. Ušetří čas a peníze. V případě změny bydliště nebo vkusu je s trochou nadsázky prostě rozebere a odstěhuje.

K jejich nesporným výhodám patří dobré izolační vlastnosti a příjemný pocit při chůzi naboso. Jsou vhodné i pro alergiky, protože nezachycují prach. Musíte se tedy jen rozhodnout, zda pokládku zvládnete sami nebo ji raději přenecháte odborníkovi.

Plovoucí podlahy jsou moderní, snadno se udržují. Vyrábějí se s povrchem z laminátu nebo i dřevěné dýhy. Dostanete je v mnoha dezénech dřeva i v pastelových barvách, ale především rozebíratelné, spojované nasucho pomocí zámků vyfrézovaných do hran lamel. Díky moderním zámkovým systémům je možné podlahu položit snadno svépomocí bez speciálního nářadí. Zámky podlah se pevně přitáhnou, takže nevzniknou nepěkné spáry, které by bylo třeba opravovat. Rychlost pokládky zámkových podlah je oproti lepeným  několikanásobně vyšší, jsou ihned pochozí a připravené k nastěhování.

Postup práce


Na kvalitní pokládku plovoucí podlahy budeme potřebovat mimo vlastních podlahových lamel ještě podkladovou folii Mirelon, elektrickou vrtačku, metr, přesný úhelník, dotahovací hák, ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku, klínky a lemovací a přechodové lišty. K dokončovacím pracím také akrylový podlahový tmel v barevném tónu shodném s podlahou a tekuté hřebíky (montážní lepidlo) k připevnění lemovacích lišt.

Nejdůležitější je samotný podklad, na který bude podlaha položena. Musí být dokonale rovný, suchý, zbavený prachu a nečistot a v případě potřeby napenetrovaný. Penetrace se prodává už naředěná nebo si ji ve správném poměru s vodou dle návodu zředíme sami. Maximální nerovnost na metr může být cca 2 mm. Pro srovnání podkladu použijeme kvalitní samonivelační stěrku. Před samotnou pokládkou ještě jednou celou plochu překontrolujeme a zameteme nebo pečlivě vyluxujeme. I drobný zapomenutý kamínek by nám mohl vadit.

Jako podkladní vrstva pod plovoucí podlahy se používá tenká pěnová folie Mirelon. Ta dorovnává mírné nerovnosti, odvádí vlhko zpod podlahy, tlumí kročejový hluk a pruží, čímž změkčuje chůzi po podlaze. Mirelon pokládáme v pruzích a na sraz, ne přes sebe.

Pokládka plovoucí podlahy začíná většinou od levé stěny místnosti směrem doprava. Je-li třeba přesné napojení například na dlažbu, je možné začít u dlažby a pokračovat dále do místnosti směrem k protilehlé stěně. U atypických půdorysů místností si pokládku vždy nejprve dobře promyslíme.

Lamely kladené v první řadě do sebe napojíme přes zámek na kratší straně. Lamelu stačí pouze mírně nadzvednout, nasadit do zámku a položit nebo doklepnout paličkou nebo kladívkem. Záleží na systému spojení lamel. Tím se chytrý zámek sám a bez lepidla pevně spojí. Takto vyskládáme celou první řadu.

Plovoucí podlaha není kotvená ani k podlaze ani ke stěnám, odtud její název. Jakoby volně plave na podkladu. Nepokládá se přímo ke stěně, ale asi 7-10 mm od ní. Vložíme tady mezi stěnu a podlahu malé plastové nebo dřevěné klínky, které nám správnou vůli zajistí. Dilatace je rezervou pro případné drobné objemové změny, které by při pevném ukotvení podlahy ke stěnám mohly způsobit vyboulení.

Délku zbývající lamely v řadě je třeba přesně naměřit. Můžeme použít metr nebo samotnou lamelu, kterou ale zrcadlově otočíme, abychom neodřízli drážky. Nesmíme zapomenout odečíst malou rezervu pro potřebnou dilataci okolo stěn.


Pomocí úhelníku potom správnou délku přeneseme na lamelu. Narýsujeme si kolmici a podle ní pilou lamelu přesně zakrátíme. Použít můžeme pilu elektrickou nebo ostrou ruční.

Při pokládce plovoucí podlahy je nejdůležitější „pořádně si založit". První dvě až tři řady jsou pro dobrý výsledek nejdůležitější, potom už jen přidáváme řadu za řadou. Plovoucí podlaha musí být svázána podobně jako cihly. Druhou řadu tedy začínáme poloviční délkou lamely. Podle úhelníku si narýsujeme kolmici a podle ní pilou lamelu přesně zakrátíme. Není-li možné dodržet polovinu délky lamely, je nutné, aby vzdálenost spojů lamel ve dvou na sebe navazujících řadách byla alespoň 30 cm. Zámek po delší straně lamely také pouze nasadíme v mírném náklonu do předchozí řady a zacvakneme. Abychom lamelu a její drážku při doklepávání nepoškodili, použijeme jako podložku pod kladívko rovné tvrdé dřevo nebo plast nebo odřezek předchozí lamely.

Při výrazné kresbě dřeva nebo vzoru plovoucí podlahy je vhodné vybalit všechny lamely a nahrubo si je vyskládat na podlahu tak, aby se vzor pravidelně nebo nahodile opakoval, podle toho jak nám vyhovuje. Plovoucí podlahu můžeme v případě potřeby skládat schodovitě. Lépe tak odhadneme krátké díly k dokončení řady a začátku řady nové.

Správně naměřenou a uříznutou lamelu dokončující řadu je potřeba pevně dotáhnout. K tomu nám poslouží speciální hák, který snadno vsuneme do spáry na konci řady. Hák je opatřen výstupkem pro kladívko. I po dorovnání řady ke kratší nebo delší straně lamely musí zůstat u stěny dilatační spár, stejně jako po celém obvodu.

Poslední řada lamel při pokládce většinou nevyjde v celé šířce lamely. Proto je nutné ji přesně naměřit a proříznout podél. Často se také projeví zužovaní se stěn místnosti a každá lamela v poslední řadě je pak jinak konická. Jednu po druhé tedy postupně měříme a pokládáme až k poslední lamele. Tu bude nutné zakrátit nejen podél ale i napříč. I zde však nezapomeneme počítat s nutnou dilatací okolo celé podlahy. I při pokládce poslední lamely využijeme dotahovací hák. Položením poslední lamely je podlaha položena, zbývá ji dokončit přechodovými a obvodovými lištami a začistit pomocí akrylového nebo opravného tmelu.

Zdroj: www.baumax.cz

reklama