Po stopách seriálu Vinaři….

Třebívlice Foto: TřebívliceFoto: All

Oblíbený komediální seriál Vinaři diváky zavede do několika překrásných lokací. Jednou z nich jsou i Třebívlice, které spadají do nejstaršího vinařského regionu v Čechách.

Tradici pěstování vína na Litoměřicku založil kníže Spytihněv II. už v roce 1057. Ve středověku se místní vinice rozrostly na 400 hektarů a staly se druhou největší viničnou oblastí po Praze. Samotné Třebívlice a okolí prožily svou největší slávu nedlouho před svým pádem. V 19. století tu bylo na 100 hektarů vinic, postupně je však likvidoval révokaz. Prehistorie třebívlického vína skončila v roce 1900, kdy byla zrušena poslední místní pětihektarová vinice.

Následujících 100 let žila oblast vlastním životem a kopečky obsypané zelenými keříky se pomalu vytrácely i ze vzpomínek místních pamětníků. Úrodná půda však schopnost plodit mimořádně kvalitní révu nezapomněla. A tak se v 21. století objevil muž, který se rozhodl na historické dědictví navázat...

Zámecké vinařství Třebívlice vybudoval v malebné obci na Litoměřicku doslova na zelené louce česky podnikatel a velký milovník vína Jan Dienstl. V letech 2004–2010 vrátil do jedinečného panoramatu Českého středohoří 35 hektarů kvalitních vinic, na kterých především naleznete odrůdy Ryzlink rýnský, Pinot blanc, Pinot gris, Gewürztraminer, Sylvánské zelené, Müller urgau, Irsai Oliver, Pinot noir, Modrý Portugal a Saint Laurent. První vinobraní výhradně z vlastních hroznů proběhlo v Třebívlicích v roce 2012.

Víno, které se pilo naposledy před 100 lety, mohou návštěvníci Třebívlic na Litoměřicku ochutnat vždy o sobotách a nedělích. Místní obnovené vinařství totiž od začátku letošního září nabízí každý víkend prohlídky pro veřejnost.

„Prohlídky vinařství jsou koncipovány jako Cesty vína. Provedeme vás celým procesem výroby od příjmu hroznů až po lahvování.  Každý z návštěvníků se tak stane na chvíli vinařem, a to v nejmodernějším vinařství ČR. Kromě toho pozná i tajemství příběhu o poslední lásce Johanna Wolfganga Goetheho, jíž jsme vinařství zasvětili,“ vysvětluje ředitel Tomáš Loukota.

Vinařství je o víkendech otevřeno od 10:00 do 22:00 a prohlídky probíhají od 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00. Pro větší skupiny lze uspořádat exkurzi i mimo tento harmonogram. Návštěvníci se mohou těšit nejen na ochutnávku vína, ale také na dobroty od farmářů z Českého středohoří.

reklama