Chirurgové

Chirurgové - reprezent Foto:
55 min

(Grey´s Anatomy) - Americký lékařský seriál (2005). Hrají K. Heiglová, E. Pompeová, S. Ohová, J. Chambers a další. Režie A. Davidson (42 min)

O pořadu

Coby chirurgové jsme trénovaní napravit vše, co je poškozené. Jak ale napravit své vlastní životy, když dojde k nečekané změně?

 

Autorka - scénáristka: Shonda Rhimes (napsala přes 100 dílů seriálu)

 

Postavy – dabing: Meredith Greyová / Ellen Pompeová (Kamila Špráchalová), Christina Yangová / Sandra Ohová (Vanda Hybnerová), Isobel „Izzie“ Stevensová / Katherine Heiglová (Klára Jandová), Derek Shepherd / Patrick Dempsey (Zdeněk Mahdal), Alex Karev / Justin Chambers (Libor Bouček), George O´Malley / T. R. Knihgt (Vojtěch Hájek), Miranda Bailey / Chandra Wilsonová, Richard Webber / James Pickens jr., Callie Torrez / Sara Ramirezová, Mark Sloan / Eric Dane, Owen Hunt / Kevin McKidd, Arizona Robbinsonová / Jessica Capshawová

 

O seriálu


Seriál z nemocnice v Seattlu pokračuje pátou řadou. Diváci se opět mohou těšit na vyváženost humoru a dramatických scén. Zasmějí se, zapláčou si. Hořkosladkou bonboniéru pojí ve vyvážený celek libozvučná stuha v podobě hitů, po nichž se jednotlivé epizody jmenují. Téma dílu navozuje prolog Meredith na začátku páté řady. Její epilog bilancuje a dodává epizodám potřebný myšlenkový přesah. Zejména divačky ocení prohloubenou osobní linii, která předvádí doktory jako postavy z masa a kostí. Autority i elévové v bílých pláštích mají stejné problémy jako pacienti nemocnice. Kromě toho, že stážisté a jejich šéfové chtějí být samozřejmě co nejlepšími odborníky, bojují se svými slabostmi, obavami a strachem. Touží po lásce, trápí je křivdy z minulosti a trpí závislostí na blízkých lidech. Chirurgové jsou seriálem o lásce a vztazích, i když odborné medicínské problémy a provoz oddělení hrají v příbězích pochopitelně také stěžejní roli.

 

Čtvrtou řadou se vinuly peripetie vztahu Meredith a Dereka. Nejinak tomu bude i v páté sérii. Jejich láska se ustálí a nabere perspektivnější směr. Meredith se musela smířit s přítomností své sestry Lexie, která nastoupila do nemocnice. Mezi Alexem a Izzií to pěkně jiskřilo, i když oba procházeli jinými vztahy. Bayellová předala Izzie nakonec klíče od kliniky – jakési pomyslné převozníkovo veslo. Doktorka byla totiž tak vytížená, že skoro přišla o muže a rodinu. Stážista George O´Malley se trápil, protože o jediný bod nepostoupil za svými přáteli a zůstal v pozici stážisty. Rozvedl se s Callie a začal si s Izzie. I když se měli moc rádi, nefungovala mezi nimi ona pověstná „chemie“, takže se rozešli. Callie si našla náhradu v přátelství s obávanou lékařkou Hahnovou, která pěkně zatápěla Cristině. Ředitele Webbera vzala manželka na milost a on se konečně mohl vrátit domů.

 

Na začátku páté řady seriálu musí nemocnice čelit vážnému problému. Klesla v posledním ratingu až na dvanácté místo. Všechny to překvapí a ředitele Webbera rozčílí. Personál usnul na vavřínech – a on to teď změní! Chirurgický protokol i způsob výuky se budou řídit novými pravidly. Sekundáři už nebudou žadonit o přidělení k určitým specialistům a na konkrétní oddělení, ale prostě jen vykonávat to, co jim určí Baileyová. Rozhodne, že Izzie s Alexem budou na příjmu, což nesou dost nelibě. George se připravuje na opakování zkoušky, ale zaskočí ho velká voda v nemocnici. Pomáhá mu Lexie, která je do něj zamilovaná. Uloví ho nakonec? Meredith stále zvažuje bydlení s Derekem. Cristina už má jejího váhání plné zuby. (Youngová zahájí pátou sérii nešťastně. Upadne před domem, ze střechy se ulomí obrovský rampouch a zabodne se jí rovnou do břicha. Spolubydlící kolegové mají hned co dělat...). Derek chce, aby se Alex s Izzie odstěhovali. Derekova přechodná přítelkyně Rose nese rozchod těžce, jenže doktor už se rozhodl pro Meredith a uvažuje o svatbě. Meredith se cítí natolik silná, že zvažuje ukončení psychoterapie. Derek najde deník její matky a chce, aby si ho přečetla a dobojovala s démony minulosti. Jenže nic není tak jednoduché… Cristina s Callie se stěhují do nového bytu a Hahnová pak pozve Callii na rande. Callie zjistí, že je spíš na holky, ale Hahnová z nemocnice záhy odejde. Naváže pak vztah s  pediatričkou Arizonou Robbinsonovou, novou oporou týmu. Kdo zbude na Marka Sloana? Lexie! Ctižádostivá Cristina se zamiluje do nového doktora Hunta, který sloužil v Iráku. Pátá série je plná zvratů a místy pěkně temná: Izzie bude bojovat s rakovinou. Někdo zemře. A vrací se Denny Duquett… Pátá řada seriálu přidala na dramatičnosti, a navíc má pro diváky připravený šokující závěr, který je úplně pohltí.

 

Zajímavosti:

Seriálu se dotkla stávka scenáristů, která vytvářela po určitou dobu nejistotu ve štábu i mezi herci. Bude natáčení pokračovat?

Navíc měli scenáristé další problém. Z nějakého důvodu se jim nelíbil vývoj lesbického vztahu mezi Callie Torresovou a Erikou Hahnovou, a tak se rozhodli, že jedna z nich seriál opustí. Doplatila na to Brooke Smithová (Erica). Jednoho dne se otočí na podpatku, sedne do auta a diváci ji už patrně nikdy nespatří. Její náhradou měla být asi Melissa Georgeová jako nová internistka Sadie. Pro tuhle bisexuální kamarádku Meredith byl původně plánován vztah s Callie, nakonec ale Sadie dostane prostor jen v osmi epizodách. Zvažovalo se, že Callie bude spát pouze s Markem, nakonec to však stejně dopadlo jinak a Hahnovou nahradila Arizona Robbinsová v podání Jessiky Capshawové.

Chirurgové získali 2 Zlaté glóby, 29 dalších cen (mezi nimi Emmy) a 80 různých nominací.

 

Postavy a představitelé:

 

Meredith Greyová

Je dcerou chirugického esa MUDr. Ellis Greyové. Matka ovšem trpí pokročilým stadiem Alzheimerovy choroby a žije v sanatoriu. Toto tajemství nesmí Meredith nikomu prozradit, a tak se velmi často dostává do nepříjemných situací. Meredith žije v matčině domě a cítí se osamělá. Začne shánět spolubydlící. Po určitých peripetiích se k ní nastěhují kolegové z nemocnice Izzie a George a přechodně také Cristina a sestra Lexie. Nakonec zvažuje spolužití s Derekem, s nímž se stýká v průběhu celého seriálu.

 

Ellen Pompeová

Americká herečka se narodila v roce 1969 v Massachusetts. Hrála v Daredevil, Nobody´s Perfect, Mládi v trapu,  Brzy to přijde, Chyť mě, když to dokážeš,  Umění loupit, Life of the party a v Půlnoční míli. 

 

Cristina Yangová

Stala se stážistkou po absolvování medicíny na Standfordské univerzitě. Už při studiu byla považována za premiantku, takže v nemocnici chce také patřit mezi nejlepší stážisty. Je cílevědomá, soutěživá, chce být hvězda v kardiochirurgii a řešit zajímavé případy. Nezalekne se dokonce ani „únosů“ pacientů, které by mohli do péče získat jiní stážisté nebo doktoři. Přestože se postupem času stává sdílnější a otevřenější, je považována za emocionálně nejchladnější postavu seriálu. V páté řadě se ale znovu zamiluje.

 

Sanda Oh 

Rodačka z kanadského Ontaria spatřila světlo světa v roce 1971. Hrála ve filmech Deník Evelyn Lau, Pod toskánským sluncem, Deník princezny,  V pasti. Nejvýraznější filmovou roli získala ve snímku Bokovka.

 

Derek Shepherd

Je okouzlující a všemi respektovaný neurochirurg. Do Seattlu se přestěhoval po bolestné manželské epizodě – našel manželku Addison v posteli se svým nejlepším kamarádem. Po všechny série je zamilovaný do Meredith, ale nemá to s ní snadné a občas si odskočí za jiným milostným objektem. Addison se časem za svým ex vydala do Seattlu a rovnou se v nemocnici nechala zaměstnat. I když si její manžel mezitím už našel Meredith.

 

Patrick Dempsey

Narodil se v roce 1966 ve státě Maine v USA. Pohledný herec účinkoval v Made of Honor, Kouzelné romanci, Klubu vyvolených, Smrtící epidemii nebo v Lásce na druhý dotek. Dnes je jedním z mužských sexsymbolů.

 

Izzie Stevensová

Je další stážistka a důležitá postava Chirurgů. Na studium si vydělávala jako modelka. Má dceru, kterou však dala po porodu k adopci. V seriálu patří mezi nejcitlivější hrdiny, ale když chce, umí si i pořádně dupnout. Ráda vaří a peče. Měla románky s Dennym Duquettem, Georgem O´Malleym, Alexem Karevem. Teď ji čeká boj s vážnou nemocí.

 

Katherine M. Heigelová

Narodila se v roce 1978 ve Washingtonu. Diváci ji mohli vidět v titulech Můj táta hrdina, Valentine, Nesmrtelné zlo, Chuckyho nevěsta,  Když padá hvězda či v seriálu Roswell.

 

George O´Malley

Do programu nemocnice se dostal s odřenýma ušima, dokázal ale okolí přesvědčit, že sem opravdu patří. Nervózní zmatkář však s kolegy nepostoupil mezi sekundáře. Nyní ho čeká důležitá zkouška. Je to roztomilý mladík působící bezbranným dojmem – nikdo se na něj nedokáže dlouho zlobit. Oženil se s Callie O´Malleyovou a rozvedl se s ní kvůli Izzie. Měl také pletku s Meredith a s Olivií Harperovou.

 

T. R. Knight

Pochází z Minneapolisu (1973). Kromě Chirurgů účinkoval v seriálech Kriminálka Las Vegas a Právo a pořádek.

 

Miranda Baileyová

Je šéfrezidentkou stážistů. Tvrdá a nekompromisní profesionálka tráví většinu času v nemocnici a snaží se dostat ze svých svěřenců to nejlepší. Od stážistů získala dokonce přezdívku Nacistka. Postupně si k ní i přes její tvrdou skořápku ale našli cestu a stala se pro ně „náhradní matkou“. Miranda má synka a manžela Tuckera Jonese a věčně bojuje s časem.

 

Chandra Wilsonová

Narodila se v texaském Houstonu v roce 1961. Hrála ve filmu Philadelphia, dále v projektech Osamělá hvězda, Právo a pořádek, Hlava státu, Třetí hlídka, Rodina Sopranových.

 

Mark Sloane

 Šéf plastické chirurgie. Sebevědomý a arogantní muž je skvělý odborník. Ženy střídá jak na běžícím pásu a rád trápí stážisty. Zapletl se s Addison Montgomery-Shepherdovou i s Callie, nechává za sebou zástupy pokořených sestřiček. Nyní má políčeno na Lexie, sestru Meredith. Že by se poprvé zamiloval?

 

Eric Dane

Narodil se v roce 1972 v San Francisku. Filmy a seriály, kde jsme ho mohli vidět: X-Men: Poslední vzdor, Hlava nehlava, Čarodějky, Svůdná nenávist, Odsouzeni zemřít, Las Vegas, Krvavá hostina.

 

Callie Torresová

Svérázná ortopedka, která se na chvíli stane šéfkou stážistů, tuto roli ale neustojí. Zamiluje se do George. Přes počáteční odmítání její náklonnost nakonec opětuje. Stejně se ale rozvedou. Callie je katolička z konzervativní rodiny, proto všechny překvapí, když se nakonec zamiluje do doktorky Robbinsové.

 

Sara Ramirezová

Je původem Mexičanka (1975). Zahrála si ve filmech Spider-Man, Chicago, Láska přes internet a v seriálech Zákon a pořádek nebo v Policii New York.

 

Alex Karev

Pochází z dělnického prostředí, jeho rodina měla potíže, otec dokonce užíval drogy. Na škole zápasil, věděl, že to chce někam dotáhnout, toužil se stát špičkovým chirurgem. Lační po sexu a dlouhodobý vztah odmítá. Hraje si na „tvrďáka“, ale občas odhalí, že je citlivý muž. V páté sérii se dozvíme o jeho tajemství něco více.

 

Justin Chambers

Rodákem ze Spriengfieldu v Ohiu (1970). Mohli jsme ho vidět v následujících titulech: Zodiak, Odložené případy, Duševní slepota, Mušketýr, Svatby podle Mary, Ohnivé žně, JAG, Rose Hill.

 

Lexie Greyová

Nevlastní mladší sestra Meredith. Jejich otec měl s Alexandřinou matkou ještě další dceru. Meredith si k sestře, která nastoupila v nemocnici jako stážistka, komplikovaně hledá cestu. Lexie je ale svěží, milá a trpělivá. Všimne si toho i notorický sukničkář Mark Sloan a v závěru páté série chce s Lexie dokonce bydlet. Ona ale byla zamilovaná do George a zatím váhá…

 

Chyler Leighová

Pochází ze Severní Karolíny, vyrůstala však v Miami. Již ve dvanácti začínala s modelingem, ostruhy získala v reklamě. Brzy si jí všiml i seriálový guru Aaron Spelling a obsadil ji do několika nepříliš úspěšných titulů. Ve filmu si zahrála v parodii Bulšit, nyní se naplno věnuje Chirurgům a slaví zasloužený úspěch.

 

Nové postavy:

 

Owen Hunt / Kevin McKidd

V Seattlu přivítají nového doktora a Cristině Youngové nebude lhostejný. Traumatolog Owen Hunt prošel Irákem a z války si přináší šrámy na duši a nezvyklé akční metody. Je to takový staromódní hrdina. Scenáristka Shonda Rhimes jeho postavu pasovala na novodobého Heatcliffa. Owen se Cristině svěřuje se svými zážitky a pocity. Youngová ho začne obdivovat a nezůstane u jednoho polibku. S kolegy to má ale tento samorost těžší.

 

Kevin McKidd

Představitel Owena Hunta, je zkušený herec. Vyrostl ve skotském Elginu, kde hrál divadlo. Je ale vystudovaný inženýr. S divadlem však nepřestal ani na vysoké v Edinburghu, naopak se právě zde začal věnovat herecké kariéře naplno. V roce 1996 přišel televizní debut a role Malkyho Johnsona ve filmu Small Faces. Následoval tragický hrdina Tommy v kultovním snímku Trainspotting. Herec je od roku 1999 ženatý s Jane Parkerovou, s níž má syna a dceru. Účinkoval v mnoha úspěšných projektech: seriál Řím, filmy Království nebeské, Poslední legie či Jak ukrást nevěstu.

 

Arizona Robbinsová / Jessica Capshawová

Arizona Robbinsová je specialistka na dětskou chirurgii, V seriálu nahrazuje doktora Jordana Kenleyho, kterého skolil infarkt. Čeká ji přátelství a románek s Callií, která v sobě odhalila lesbické sklony. Hahnová odejde a Callie se dá dohromady s roztomilou Arizonou. Je ale v podobných vztazích nezkušená a ani její konzervativní rodina jí nic neulehčuje. Arizona si nepadne do oka s Mirandou Baileyovou, časem se to ale zlepší.

 

Jessica Capshawová

Americká herečka, která se narodila v roce 1976 v Kolumbii. Její matka Kate byla učitelka, a když bylo Jessice patnáct, vzala si slavného Stevena Spielberga. Začala hrát a s režisérem měla pět dětí. To byla jistá vstupenka před kameru i pro Jessiku. Ta však nejprve promovala na Brownově univerzitě a nějakou dobu navštěvovala Královskou akademii divadelního umění v Londýně. Zahrála si v několika seriálech, z nichž nejznámější je Pohotovost. V The Practice ztvárnila roli prokurátorky Jamie Stringerové. Největší slávu jí ale zatím přinesla role Arizony v Chirurzích. Účinkovala i ve filmech Valentine, Minority Report, Blind Trust a v komedii Letuška 1. třídy.

Anketa

Líbí se vám seriál Chirurgové?

Anketa

Líbí se vám seriál Chirurgové?

Mistrovský plán Foto:
20:15 22:35
69%
DNES V TVMistrovský plán Foto:
20.15
DNES V TVZabít tiše Foto:
22.35
DNES V TV25. hodina Foto:
00.35
Kurýr 2 Foto:
21:15 22:15
54%
DNES V TVKurýr Foto:
20.15
DNES V TVKurýr 2 Foto:
21.15
DNES V TVVesmír Foto:
22.15
Můj život v ruinách Foto:
20:15 22:20
74%
DNES V TVMůj život v ruinách Foto:
20.15
DNES V TVSex ve městě - reprezent Foto:
22.20
Sex ve městě III (16)
DNES V TVPrima LOVE, Famílie Foto:
22.55

reklama