„Když múzy hned nepřiletí, musíte to prostě vysedět...“

Richard Malatinský, scénárista seriálu Přešlapy Foto: Richard Malatinský, scénárista seriálu PřešlapyFoto: All

…říká scenárista Přešlapů, bratislavský rodák Richard Malatinský (30). Píše už od šesti let, psaní bylo vždy jeho nejmilejším koníčkem. Vystudoval scenáristiku na FAMU, podílel se na přípravě Prima vařečky, Receptáře nebo seriálu Letiště.


…říká scenárista Přešlapů, b
ratislavský rodák Richard Malatinský (30). Píše už od šesti let, psaní bylo vždy jeho nejmilejším koníčkem. Vystudoval scenáristiku na FAMU, podílel se na přípravě Prima vařečky, Receptáře nebo seriálu Letiště.


 

„Přešlapy jsou dramaturgicky ,rázný‘ seriál. Stojí hlavně na postavách a jejich problémech, které se táhnou každou epizodou jako červená nit. Pokud nějaká scéna tento problém nerozvíjí, je zbytečná. Tím odpadá tzv. ,vata‘ – častý nešvar českých seriálů. Obsazení je velice kvalitní, herecké výkony působí pravdivě, ale zároveň vtipně a s lehkou nadsázkou,“ soudí scenárista.

 

„Přešlapy nejsou typický český, lineárně budovaný příběh v dietlovském stylu. Neobsahují tolik klišé a zbytečných dialogů. Rezignují na třicetiletou tradici a snaží se dohnat vlak, který nám ujel. I my vyprávíme příběhy ze života, ale nebojíme se k tomu ukázat představy postav, nebojíme se retrospektiv, různých časových skoků a rovin. Na to všechno se mohou diváci těšit. Doufám, že Přešlapy trochu posunou vkus českého diváka,“ říká.

 

A kterou postavu si oblíbil? „Mými nejbližšími postavami jsou nejspíš Petr s Adamem, a to nejen proto, že fandí Spartě. Při psaní mě mnohokrát napadnou věci z vlastního života nebo ze života přátel, které pak samozřejmě ovlivňují výsledný tvar – vždycky je lepší psát o něčem, co člověk zažil nebo co je mu blízké. Z reálu čerpám hlavně dialogy a hlášky, kterým se při psaní také občas zasměju. Když se bavím já, mohli by se bavit i moji vrstevníci, až se budou dívat,“ vypráví o své práci mladý scenárista.

 

„Moje generace teď řeší přechod k vlastní dospělosti. Partnerské vztahy přerůstají v manželství, přicházejí děti a s nimi i zodpovědnost. Některá manželství se ocitají v krizi, když člověku náhle spadnou růžové brýle a uvědomí si, že pomalu, ale jistě stárne. Na nevybouřené mládí není co svalovat, rodičovská náruč už tolik neutěší, jste sami za sebe. Přešlapy jsou kouzelné i v tom, že na modelu hlavních šesti postav obsáhnou značné množství variant života třicátníků. Myslím, že se v nich diváci najdou…“

 

Richard píše většinou nárazově, někdy až dvanáct hodin denně, potřebuje být do textu plně ponořen. „Když múzy hned nepřiletí, musíte to prostě vysedět,“ říká zkušeně.

 

Kromě něj psala scénář k Přešlapům ještě osmadvacetiletá Tereza Dusová. Jak se tvůrčí tandem vyhýbá při spolupráci na Přešlapech přešlapům? „S Terezou tvoříme rovnocennou dvojici autorů, která si dělí práci rovným dílem. Scénáře píšeme samostatně a pak je po sobě upravujeme dle času a potřeby. Díky tomu, že jsme na Přešlapy jen dva, se jednoduše dohodneme na detailech a zápletkách, aby se naše texty od sebe tolik nelišily, i když podle dialogů rukopis jednoho nebo druhého autora nejspíš poznáte.“ 

reklama