Postavy Přešlapů obléká Pavla Dvořáková

Kostymérka Přešlapů Pavla Dvořáková Foto: Kostymérka Přešlapů Pavla DvořákováFoto: All

Oblékat šest hlavních a patnáct epizodních postav seriálu během jejich domácího a profesionálního života i sportovních aktivit není žádná hračka. Spíš pěkný maraton…

Oblékat šest hlavních a patnáct epizodních postav seriálu během jejich domácího a profesionálního života i sportovních aktivit není žádná hračka. Spíš pěkný maraton…

 

„Mám pocit, že oblékám Italku, Angličanku a Francouzku,“ říká Pavla Dvořáková, která už strojila herce do seriálu Letiště. V Přešlapech vymýšlí oblečení a zároveň je stylistkou. Kostým by měl postavu charakterizovat.

 

Karolína je podle ní spíš strohá, nosí světlé věci, elegantní úzké kalhoty, šáteček, lodičky – takový italský typ. „Jana je trošku ztřeštěná, proto ji oblékám barevně, vesele. Zuzana pracuje v reklamce a má umělecké sklony. Nosí vždy jednu věc, která je něčím zajímavá, ale vkusná: tašku, brož… Obléká si trička, sukně a interesantní boty,“ představuje ženské postavy kostymérka.

 

David chodí do práce v drahém obleku, dobře se obléká i ve volném čase. Je čistý, upravený, také upřednostňuje světlé odstíny. Adam je mnohem ležérnější, ale vkusný typ sportovního elegána. Fotbalový fanoušek Petr volí do zaměstnání občas sako, doma dává přednost pohodlí: obyčejné tričko, tepláky, pantofle.

 

Na otázku, jak moc herci mluví do toho, co budou mít na sobě při natáčení, Pavla odpovídá, že je to věc dohody. Poslední slovo má ale ona. Na přípravu pilotního dílu musela hrdinům Přešlapů sestavit a nakoupit celý šatník včetně županů a spodního prádla.

 

Protože je seriál dynamický a postavy se střídají v krátkých intervalech, retrospektivách a představách, jsou herci nuceni se často převlékat a kostymérka musí mít po ruce hodně věcí. „Včera pršelo a strávila jsem šest hodin v nákupním centru, kde byly kvůli počasí davy lidí,“ směje se Pavla, která z toho má ještě husí kůži. „Naštěstí už mám herce v oku a nemusím oblečení příliš vracet, sedí jim. Někde nevracejí peníze a chtějí měnit kus za kus, to je pak časově hodně náročné,“ vypráví o své práci výtvarnice, která funguje i na place, odkud nemůže jen tak odejít, když něco chybí.

 

Jaké triky používá kostýmní výtvarnice, aby šaty pěkně seděly? „Používám lepicí pásku, aby nelezla ramínka, přilepovala jsem i šperk na krk, aby se neotáčel.“ A co boty? Mohou mít herci vlastní? „Ne, jsou také nové.“ Pavla musí kvůli zvukařům myslet i na to, aby podpatky moc neklapaly, nic nechrastilo a nešustilo. A také se musí se svým rozpočtem vejít do toho, aby např. převleky na golf vypadaly autenticky nákladně, což je někdy skoro umění…

reklama