Jak si vedl pořad Ano, šéfe!

Pohlreich Zdeněk Foto: Pohlreich ZdeněkFoto: Prima

Proč pořad Ano, šéfe! tak zaujal české diváky? Přiznejme si to, jako návštěvníkům restaurací mnohým z nás Zdeněk Pohlreich pořádně otevřel oči.

Takhle ještě o vaření nikdo nemluvil – ani s takovým nasazením a erudicí, ani tak jadrně! Vždyť je to jen jídlo, tak proč tolik vášní? Ptali se jedni. Právě proto, že je to jídlo, cítili a chápali druzí… A šéf by dodal – a taky vaše peníze. A myslel by tím obě dvě strany – jak hosty za stolem, tak majitele restaurace, protože vyrovnaná bilance kvality a ceny je nezbytná pro podnikatele i strávníky.

Zdeněk Pohlreich vzbudil respekt svým zápalem pro věc, odborností a pracovitostí, ale samozřejmě i nepřehlédnutelným charisma. Jeho relace nastavila pořadům o jídle novou laťku, pojmenovala, zesměšnila a zpochybnila některé zajeté nešvary české gastronomie. Nejčastějším trnem v šéfově oku byly překomplikované, léta neobměňované a nesrozumitelné jídelní lístky, ze kterých host nepozná, jaký má restaurace vlastně „ksicht“. Kuchařově pozornosti neušly ani suroviny, které si hrají na něco, co nejsou, chemická dochucovadla a náhražky, jež sice šetří čas, ale dají všem jídlům stejnou chuť. Kritice neunikla ani oschlá a stále stejná obloha, o kterou nikdo nežádal. Ovšem problémy podniku nepramení jen ze surovin. Jak se ukázalo, na vině bývá většinou majitel či manažer a nekvalifikovaný personál bez zájmu.

A právě pro majitele byla často účast v pořadu jakýmsi sáhnutím až na samé dno nervů a trpělivosti. Ustát tak ostře mířenou kritiku, k tomu bylo třeba velké dávky odvahy a odhodlání. Ne každý to ustál a ne u všech případů se sebezapření vyplatilo a přineslo kýžené ovoce. A jaké jsou reálné výsledky? Kromě vysoké sledovanosti můžeme považovat za úspěch i účinnost působení Zdeňka Pohlreicha: 7 majitelů hodnotilo jeho návštěvu kladně, 4 ohlasy byly neutrální nebo se osvědčilo alespoň něco, 1 ohlas byl negativní, 1 výsledek katastrofa – restaurace zkrachovala.


Pohlreichovy hlášky se staly celonárodním folklorem a fanouškové pořadu byli díl od dílu stále aktivnější. Právě díky fanouškům se věnuje pořadu Ano, šéfe! několik internetových diskusí, neoficiální fanouškovské stránky a několik funklubů na společenských sítích. Aktivní nejsou jen fanoušci Zdeňka Pohlreicha, ale například i „kluka, který si přišel hrát s kamením“ a šéfkuchaře tím poněkud vyvedl z míry.

 

Anketa

Líbila se vám první série pořadu Ano, šéfe!?

reklama