reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Co vyčarujeme v Kytlici u Saxány? Pět jídel, mezi nimi husu i kuře!

Česko na talíři (4) - Obrázek 1  Foto: Česko na talíři (4) - Obrázek 1 Foto: All

Podzimní Lužické hory lákají k návštěvě. A tamní malebné Kytlice jsou z mnoha důvodů slavná obec. Mají zajímavou historii, jsou pohledné zdálky i zblízka – množství dřevěných rustikálních staveb na metr čtvereční je tu nadstandardní.

Není to skanzen, ale vyhlášená chalupářská lokalita, kde se rekreují celebrity. Proslavil ji hlavně Miroslav Horníček. Venkovský dům tu má i zpěvačka Petra Černocká a právě v jejím stavení upeče Jaroslav Sapík husu v šouletu. Než ale půjde čarovat do Petřiny chaloupky, uvaří v pojízdné kuchyni na zdejším náměstíčku vepřové koleno, k němuž se dobře hodí čerstvě nastrouhaný křen, salát z kysaného zelí a další naložená zelenina z letní sklizně.

 

Daniela Šinkorová dostane od místních obří pórek, tak se bude improvizovat. A jaký oblíbený recept vykouzlí nestárnoucí Saxána? Vše uvidíte, když si na Primě v 18.00 nenecháte ujít další neděli s českým vařením a milými lidmi, tentokrát z Lužických hor.

 

Moderátorka Daniela Šinkorová přinesla nejen něco z místních zahrádek, ale také staré pomůcky do kuchyně, mezi nimiž zaujal rustikální funkční louskáček na ořechy. Pórek, který by prý stačil pro celou Kytlici, inspiroval Jaroslava Sapíka k uvaření bleskové polévky, do níž přidal i kousek zeleného pórku. Takže nejen lákavě voněla, ale i vypadala. Tradiční husí šoulet připravil propagátor české kuchyně v rychlejší úpravě. Hostitelka Petra Černocká dbá na linii a zdravou výživu, čas také není zanedbatelný faktor, proto tučnou husu nahradila jen husí prsa. Hrášek použijeme mrazený, kroupy si ale musíme naložit předem. Jde vlastně o zdravé jídlo, ideální pro chladnější dny, kdy potřebujeme dodat energii.

 

Zpěvačka se pochlubí receptem, který ji naučil první manžel. Druhý choť zase přiloží ruku k dílu. Opět půjde o drůbež. Petřino kuře s meruňkami si může každý běžně upéct doma, když dostane chuť na pokrm s vůní orientu, který nejlépe doplní jasmínová rýže.

 

A jaký se v Kytlici připravoval expresní divácký recept? Salát z matesů, cibule, jablek a kopru, který láká k ochutnání a též se velmi hodí pro blížící období svátků, návštěv a něčeho pikantního k pivu či vínu.

reklama