reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Jak si v Uhlířských Janovicích umíchají tataráčky Jaroslav Sapík a Pavel Soukup?

Česko na talíři II (8) Soukup - Obrázek 4  Foto: Česko na talíři II (8) Soukup - Obrázek 4 Foto: All

Dějištěm dalšího Česka na talíři je rozsáhlý Středočeský kraj, konkrétně historické město Uhlířské Janovice u Kutné Hory, kde má útulnou chaloupku Pavel Soukup, herec s nezaměnitelným hlasem.

Jako první upeče václavské vepřenky z mletého masa, vzpomínku na oblíbené jídlo z bufetu Koruna na pražském Václaváku. Z naložených šneků, které přinesli diváci, podusí na másle a zelené petrželi šneky podle Daniely Šinkorové. A co připraví v útulné kuchyni na chalupě u Pavla a Isabely Soukupových? Uhlířský měšec z krkovičky plněný jarní nádivkou, restované brambory s medvědím česnekem a houbovou omáčku, která milovníka hub Pavla Soukupa určitě potěší. Herec a dabér ve spolupráci se ženou uvaří zdravé a levné jídlo, jehož suroviny obstarají les a zahrada – cukeťák s houbovou omáčkou. Výsledek je chutný, ale Pavla ještě čeká exhibice na zdejším Václavském náměstí: příprava hovězího tataráku. Invenční umělec se poněkud utrhne a smíchá skoro všechno. Zato Jaroslav Sapík předvede osvědčený recept, do nějž nedává vejce a kečup nahrazuje protlakem. Ovšem s oblohou si vyhraje. Můžete si ho udělat taky. Musíte však v nedělní podvečer naladit Primu family! Pochutnáte si a určitě nezůstanete hladoví…
S Kutnohorskem se pojí dobré pečivo – ať už slané nebo sladké – a kvalitní vepřové maso. To je základem prvního receptu na vepřenky pečené v troubě. K mletému bůčku a plecku potřebujeme ještě trochu mouky, strouhanky, vajíčka a cibuli. Důležitá je majoránka a velmi záleží také na dobrém promísení. Vepřenky jsou výborné jako vydatná svačina nebo lehká večeře s hořčicí, tatarkou, cibulí a pečivem.
Kromě jiného přinesli diváci do putovní kuchyně ve vývaru naložené šneky. Jsou-li takto upraveny, je jejich příprava rychlá. Nesmíme zapomenout na máslo, zelenou petržel a česnek. Jaroslav Sapík je udělá jako chuťovky na bílém pečivu, které krásně vsákne máslo.
Herec a dabér Pavel Soukup, k němuž jdeme tentokrát na návštěvu, si s manželkou Isabelou oblíbili řízky. Ale na sbírání hub, které má rád Pavel, se neshodnou. Isabela je musí čistit a její selekce prý bývá brutální. Teď společně ochutnají houbovou omáčku, která doprovodí uhlířský měšec z krkovičky s téměř velikonoční nádivkou se špenátem. Nádivky by nikdy nemělo být více než masa, do kterého se balí, radí mistr Sapík. Předvede, jak umíchat nádivku, naplnit plát krkovičky a vytvořit měšec. Na závěr ukáže trik, jak omáčku zjemnit a dochutit majonézou.
Co prozradí dcera Pamela o kulinářském zázemí rodiny? Že tatínek umí nejlepší omelety a maminka zase skvělý gulášek a bublaniny. Houbový guláš ze sušených hub se bude podávat i k cukeťáku, který Soukupovi usmaží. Chutné a levné jídlo se prý ideálně hodí do kraje, „kde se rodí jen kameny a houby“, protože suroviny v sezoně nasbíráte v lese a na zahradě.
To do oblíbeného tataráku už musíte investovat více. Zajímá vás, jak dělá tatarský biftek Jaroslav Sapík? A jaký tatarák před diváky umíchá Jaroslav Soukup? Půjdete do toho s nimi? Tak se dívejte na nedělní svátek tuzemského vaření a připravte si namleté nebo naškrábané hovězí z pravé svíčkové, worcester, dvě lžíce hořčice, kvalitní kečup nebo protlak, najemno nakrájený česnek a cibuli, sůl, pepř a chleba na topinky.

reklama