reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Jiří Krampol miluje steaky, ale také obyčejnou sekanou od řezníka

Česko na talíři II (7) Krampolovi - Obrázek 2  Foto: Česko na talíři II (7) Krampolovi - Obrázek 2 Foto: All

Česko na talíři se tentokrát zatoulá na Pardubicko, tři kilometry jihozápadně od Lázní Bohdaneč. První lahůdkou, kterou na návsi starodávné obce Živanice připraví Jaroslav Sapík, bude špenátový salát s bílou ředkví a jarním kozím sýrem.

Suroviny, jež přinesou zdejší obyvatelé, šéfkuchaře zaujmou natolik, že se rozhodne udělat improvizovaný recept z topinambur zvaný Živanická pochoutka.

Pak se Daniela a Jaroslav přesunou na zdejší sportoviště, kde si dali dostaveníčko s Jiřím Krampolem a jeho ženou Hankou. V kamarádově objektu, kde se herec normálně věnuje svému největšímu koníčku, se mimořádně nebude honit po kurtu, ale potěší chuťové buňky a předvede kuchařský um. A protože Jaroslav Sapík ví, co které hvězdě naložit na talíř, tentokrát uvaří steak s tlučeným pepřem, pepřovou omáčkou a míchanou zeleninou. K vaření má Jiří Krampol stejně blízko jako k divadlu a zábavě. Pochlubí se česnekovými brambory podle legendárního kuchaře a dalšího propagátora české kuchyně Josefa Vladaře. Jeho žena upeče zajímavou bábovku z majonézy. Rychlým receptem na návsi bude tentokrát polévka – karotkový krém. Sledujte Česko na talíři a ani další neděli nezůstanete s Primou family hladoví!

Na špenátový salát s bílou ředkví a jarním kozím sýrem budeme kromě surovin obsažených v názvu potřebovat ještě malá rajčata, trochu bezinkového medu, citronovou šťávu a olivový olej na zálivkovou emulzi. Jde o krémový sýr na bázi žervé, první čerstvý sýr, který se na jaře připravuje. Kdysi patřil k nejlevnějším, protože koza byla v každém stavení. Do Živanické pochoutky k uzenému masu použije Jaroslav Sapík kromě židovských brambor, česneku a cibule také kopřivový sirup od místní divačky. Do podobných sladkých marinád se prý kdysi nakládala třeba šunka.
  Opulentní bude dvěstěgramový steak s tlučeným pepřem, pepřovou omáčkou a míchanou zeleninou. Biftek z pravé svíčkové obloží v troubě pečené cukety, lilek, květák, mrkev, zelené fazolky a barevné papriky – skutečný elixír zdraví. Omáčka k masu je z estragonové hořčice, madagaskarského pepře a smetany. Jiří Krampol, který hovězí steaky miluje, má vaření v krvi. Jeho teta byla zámecká kuchařka a vařit naučila i Jiřího maminku. Herec tvrdí, že vlastně vaří celý život. I proto během cest po světě rád navštěvuje trhy, objevuje koření a pídí se, do jakých jídel se hodí. Také ale miluje obyčejnou sekanou z českého řeznictví. Hanka, která nemá k vaření a k masu zdaleka tak kladný vztah jako její muž, je věrná smaženému květáku a bramborám v každé podobě a na manželovu kuchyni nedá dopustit. Upeče rychlou bábovku z majonézy, do níž už nemusíme dávat vejce ani olej. Krampolovy česnekové brambory podle Pepy Vladaře se pečou v troubě se šunkou od kosti a česnekem. Jak utřít česnek, detailně předvede Jaroslav Sapík. A brambory jsou i součástí posledního rychlého receptu z Živanic. Karotkový krém především zahustí, abychom už nemuseli do polévky dávat mouku. Hanka krájela, Jiří mixoval. Kromě mrkve a brambor potřebujeme ještě cibuli, zeleninový vývar, mléko a zakysanou smetanu. Jaroslav Sapík krém nakonec ozdobil černým sezamem a troškou domácího pesta z libečku nebo zelené petrželky.

 

reklama