reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Kdo uvaří na Vánoce? Sapík, Ridi a Kateřina Brožová

Česko na talíři (8) - Obrázek 13  Foto: Česko na talíři (8) - Obrázek 13 Foto: All

Část vánočního a letos posledního Česka na talíři se odehraje v působivém areálu Břevnovského kláštera v Praze, kde si „rozloží stan“ Sapíkova pojízdná kuchyně.

Pak nás Jaroslav pozve k sobě na Klokočnou, kde uvítá krále italské kuchyně Emanuela Ridiho a Daniela herečku Kateřinu Brožovou, svou kolegyni. Jak to vypadá, když jsou hvězdy v kuchyni v přesile? Poznáte to na Klokočné, kde ochutnáte zajíce na smetaně…

 

Také uvidíte, že i mistr tesař se někdy utne. Pánové tentokrát nechají rozbíjení vajíček raději na ženách... Na závěr se Emanuele postará o svařené víno po italsku, které zahřeje na těle i na duši. Kdo je připraven, nemůže být zaskočen, zkuste si recept s Emanuelem. „Ohořelé víno“ ochutnáte v neděli v 18.00 na Primě. Prodloužíte si tak pohodu svátečního podvečera.


Převor Prokop Siostrzonek, „domácí pán“ Břevnovského kláštera, Danielu i diváky provede kostelem a v kryptě prozradí některé zajímavosti ze života benediktinů, kteří naplňují heslo: Modli se a pracuj! Benediktini byli dobrými hospodáři. Zakládali bylinkové zahrady, pivovary, dobře vařili a zpracovávali suroviny. Show na nádvoří ale nesledují mniši, nýbrž budoucí kuchaři a kuchařky z kladenského učiliště.

 

Dostanou ochutnat štědrovečerní čočkovou polévku podle slovenského receptu moderátorčiny maminky a staročeskou „muziku“ z přinesených povidel, která se maže na vánočku místo másla. Potom nás Jaroslav Sapík pozve k sobě na Klokočnou, kde uvítá krále italské kuchyně Emanuela Ridiho a herečku Kateřinu Brožovou.

 

Co ochutnáme? Na český vánoční stůl nepatří jen kapr smažený v trojobalu nebo v těstíčku, ale také kapr načerno, losos, zvěřina. Jaroslav je ve své rodině představitelem osmé generace, která pracuje v pohostinství, a proto měli odjakživa v době Vánoc málo volna. Raději proto vždycky navařili hned čtyři chody na celý Štědrý den. Oblíbeným rodinným receptem byl babiččin zajíc na smetaně, kterého mistr Sapík udělá s bramborovými noky a ostružinovou zavařeninou. Moučníky budou hned dva a postarají se o ně hosté.

 

Emanuele Ridi prozradí něco o průběhu a menu italských Vánoc a připraví plněné datle. Kateřina upeče ořechové řezy, které se mohou podávat i jako cukroví. Jaroslav by oba moučníky spojil, prý by to byl vynikající dezert. A na závěr si uděláme italský svařák. Pozor, budeme si hrát s ohněm – v průběhu večera si zaflambujeme hned dvakrát!

reklama