reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Kravaře: prasečí nožičky a jehněčí kolínko u miss Žídkové

Česko na talíři (7) - Obrázek 5  Foto: Česko na talíři (7) - Obrázek 5 Foto: All

Mistr české kuchyně Jaroslav Sapík a jeho pravá ruka Daniela Šinkorová v neděli navštíví moravskoslezské končiny. Konkrétně město Kravaře, kterému zůstala po celý život věrná někdejší miss Monika Žídková.

Jaroslav Sapík uvaří vepřové nožičky na havířský způsob před jedním z nejkrásnějších barokních zámků ve Slezsku, na jehož krátkou prohlídku štáb diváky pozve. Sever Moravy je tvrdý kraj tvrdé práce, proto se tu lidé museli dosyta najíst, ale také šetřit. Zpracovalo se všechno. Místní přinesou zeleninu a ovoce a šéfkuchař vyrobí improvizovaný salátek.

Co uvaří v Moničině domě? Jehněčí kolínko s kapustou, které na Hlučínsko také patří. Dvojnásobná maminka udělá oblíbené jídlo svých dětí – špecle s uzeným a zelím. Společný recept v plenéru bude návodem na lehkou romantickou večeři pro dva nebo chuťovku pro milou návštěvu. Suroviny na opilé hrušky se sýrem odpovídají nejen kraji, ale i ročnímu období. V neděli v 18.00 si v Kravařích a na Primě zase pořádně po česku pochutnáte!

Zajímavé je, že v zámku, který obklopuje velký park a golfové hřiště, se kdysi učila místní děvčata vařit a hospodařit. Dnes se před ním chystají vepřové nožičky, jež obsahují velké množství přírodního kolagenu. Jak upozorňuje Jaroslav Sapík, když si ženy daly několikrát ročně nožičky, o kvalitu jejich vlasů a nehtů prý bylo postaráno. Protože je to obyčejné jídlo a protože jíme i očima, šéfkuchař myslí na to, aby kolínko krásně vypadalo, o což se postará zeleninová příloha z paprik. V neposlední řadě je přínosný i finanční efekt: „Když koupím čtyři kila nožiček, celá rodina se přejí za sto korun,“ doporučuje Jaroslav Sapík obyvatelům Kravař, kteří se přišli na jeho vaření podívat. A Daniela ochutnala další kulinářskou premiéru.

Nejen Jaroslava, ale i Danielu zajímalo, jak si Monika udržuje štíhlou postavu, v jaké kuchyni vaří a co jí chutná. Protože je „masová“, uvaří Jaroslav Sapík jehněčí, které na sever Moravy rovněž patří. Monika zůstala v rodných Kravařích, kde má hodně přátel. Žije v domě, který zdědila po babičce. S manželem si ho upravili, aby se tu jejich čtyřčlenné rodince hezky žilo. Miss ČR z roku 1995 a Miss Europe, kterou lidé několikrát vyhlásili nejoblíbenější českou miss, naučila jak svou holčičku, tak chlapce jíst špenát a ryby. Jinak ale milují klasický řízek s kaší. Na sushi, co si s oblibou občas dají maminka s tatínkem, se dívají úkosem. Monika jim uvaří rychlé jídlo, které mají rády. Inspirací pro maminky může být její uzené se zelím a špeclemi.

Před zámkem Monika s Jaroslavem připraví romantický recept pro dva, vhodný pro blížící se sváteční čas ke sklence vína. Opilé hrušky se sýrem zmizely v přihlížejících jak pára nad hrncem.

reklama