reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Na Blanensku uvaří Ladislav Kerndl

Česko na talíři II (4) Ladislav Kerndl hl. foto Foto: Česko na talíři II (4) Ladislav Kerndl hl. fotoFoto: All

Paprsky prvního jarního sluníčka zavály Jaroslava Sapíka a Danielu Šinkorovou do krásných moravských Boskovic, původně trhové osady, kde kdysi žila i početná židovská komunita.

Kromě hradu, bašty, několika kostelů a zámku se zde dochovalo i několik ulic ghetta. Hodně se tu pracovalo, a proto se tu i hodně jedlo, říká mistr Sapík, který pochází kousek odtud.Vařilo se vepřové, ale i košer kuchyně – na husí slavnosti v Boskovicích upozorní zdejší starosta. Na hebrejskou kuchyni vzpomenou také místní kuchařští učni, kteří předvedou přípravu tzv. židovského kaviáru z drůbežích jater a vařených vajec. Příjemnou zastávkou bude návštěva usedlosti v nedalekém Žernovníku, kde bydlí zpěvák Ladislav Kerndl s manželkou Miladou.

Přestože na zámořských lodích procestovali celý svět, mají rádi českou kuchyni a už se moc těší na sto let starý rodinný recept na svíčkovou pečeni s omáčkou z českých raků. S láskou také vzpomínají na umění filipínských kuchařů, od nichž Láďa odkoukal filipínský recept na kuře se zeleninou. Polévkou bude i rychlý závěrečný recept, který ochutnají Boskovičtí. Černohorská cibulačka s pivním sýrem je přesnídávková polévka, kterou si s Jaroslavem Sapíkem a Láďou Kerndlem mohou uvařit i diváci. Rozhodně nebudete hladovět, když si na Prima family nenecháte ujít podvečerní svátek domácího rodinného vaření Česko na talíři - tentokrát z Blanenska.

Nedělní vaření odstartuje na boskovickém náměstí tradiční recept na vepřová ouška. Moravské jídlo, jaké se vařívalo nedaleko odtud, v hospodě u Sapíkových rodičů. Jaroslav ho vylepší trochou šunky. Základ s kořenovou zeleninou se moc neliší od základu na hovězí polévku, přijde k němu ale ještě dost česneku, majoránka, smetana a muškát. Kvůli chrupavce se ouška krájí hodně najemno. Jedí se dohromady s pečenými brambory se sýrem a zakysanou smetanou na závěr.

V Žernovníku, kde má domov „český Frank Sinatra“, jazzový a swingový zpěvák Ladislav Kerndl, se chystá opravdová lahůdka. V kuchyni zdejšího rozlehlého statku, původně ruiny, který zpěvák přestavěl na ostrov domácí pohody, se chystá česká svíčková s račí omáčkou. Kamarád Jaroslav o Laďovi dobře ví, že toho během životního putování hodně snědl a hodně vypil a jen tak ho ničím nepřekvapí. Proto oprášil sto let starý svátečná recept z ručně psané kuchařky, který by se dobře hodil třeba i na vánoční stůl. Jde o pečeni z pravé svíčkové, na kterou budeme kromě tradiční kořenové zeleniny potřebovat i dvacet předvařených raků, koňak a bílé víno, cibuli šalotku a dobrý rajský protlak. Omáčku přepasírujeme a cenné suroviny, které zbudou, opět použijeme - třeba jako surovinu na přípravu račí polévky. Uvidíme porcování raků a také uslyšíme pár cestovatelských historek, které se váží k bohaté sbírce zpěvákových suvenýrů, jíž vévodí hadí kůže z Afriky.

Oblíbený recept, který potěší milovníky silných vývarů, drůbeže a zeleniny, je Kerndlův filipínský kuřecí hrnec, na který budeme kromě kuřete potřebovat papriky, chilli papričku, cibuli, brambory a česnek. Původně se jídlo vařilo v hliněném kotlíku.

A další polévku, kde také nechybí česnek, si uděláme na závěr již opět na boskovickém náměstí. Patří do ní šafrán, který Kerndlovic babička a další šikovné hospodyně nahrazovaly slupkami z cibule – tzv. šafrán chudých. S tím pravým se prý má skutečně šetřit „jako se šafránem“, aby nezhořkl, upozorňuje Jaroslav Sapík. Na černohorskou přesnídávkovou cibulačku s pivním sýrem dále potřebujeme pivo, aromatický sýr, cibuli, vývar uzený nebo vepřový a dětskou krupičku, což je typická moravská zavářka

reklama