reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Šlichtanec Gábiny Partyšové není žádná šlichta

Česko na talíři II (3) Gábina Partyšová s kuchařem Foto: Česko na talíři II (3) Gábina Partyšová s kuchařemFoto: All

Velké Popovice, kam se dneska podíváme, patří do Ladova kraje. Středočeský region býval zemědělsky významný, pěstovaly se tu obilniny a chovala hlavně prasata.

Paní starostka je pyšná na místní pivovar a okolní přírodu. Děti, které přišly i přes tuhý mráz něco dobrého ochutnat, jsou hrdé především na školu. Venku je taková zima, že si Jaroslav Sapík ve své putovní kuchyni musí dokonce nahřát nůž na krájení cibule, kterou potřebuje do českého rizota.
Z Popovic se přemístíme do krásného pražského bytu moderátorky Gabriely Partyšové, kterou vyzpovídá Daniela Šinkorová. Mistr Sapík pro dámy uvaří uzeného pstruha se zeleninou a nová moderátorka TOP STAR MAGAZÍNU na oplátku udělá své oblíbené jídlo z kuřecího masa, které chutná jejímu synovi. A má ho v ruce! Na závěr opět v Popovicích s šéfkuchařem usmaží lehkou večeři – sedláckou omeletu. Na další nedělní podvečer s českým vařením a zajímavým hostem se jako vždy těšte na Prima family!

Danielu zajímá ve velkopopovické kuchyni rozdíl mezi českým a italským rizotem. „Spočívá hlavně v rýži, my nemusíme používat speciální s kulatými zrny,“ informuje ji Jaroslav. Na české rizoto musí být rýže dobře udělaná a výsledek není oproti italské variantě tak kašovitý. Kuchař upotřebí vepřové maso, což je typická středočeská surovina. Na půllitr sosu potřebuje alespoň půl kilogramu rýže.
Moderátorka Gábina Partyšová není fixovaná na jedno místo, občas migruje. S rodinou žije v nedalekém Petříkově, kde bydlí i její rodiče. Kvůli práci má ale také krásný byt v centru Prahy, kde se bude vařit. Z okna se dívá na starý židovský hřbitov. Je to premiéra, v tomto moderně zařízeném příbytku prý ještě nikdy nebyla kamera. Mistr Sapík uvaří štíhlounké Gábině rybu, a protože jsme v Čechách, bude to pstruh. A pozor – uzený! Uslyšíte radu, jak si ho vyudit sami, a také trik, jak správně zmrazit rybu.
Gabrielino nejoblíbenější jídlo je pórek na másle, z maminčiny kuchyně pak klasická vepřová pečeně s knedlíkem a zelím. Brněnská rodačka, která chtěla být krasobruslařkou a zpěvačkou, ale nakonec se stala moderátorkou, rovněž miluje ostrou a barevnou thajskou kuchyni.
Barevné bude i její jídlo z kuřecího masa, pórku, krabích tyčinek a rýže, které malý Kristián překřtil na „petříkovský šlichtanec“. Pokrm však vypadá mnohem lépe, než se jmenuje, a ještě lépe voní a chutná. Důležité je umění kombinovat suroviny, což Gábina ovládá. Krásné kombinace zvládá i na pódiu ve Velkých Popovicích, kde uvaří s šéfkuchařem Sapíkem dřevorubeckou omeletu z uzeného masa, cibule a brambor.

 

reklama