reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Velikonoce na Vysočině s Jitkou Válkovou

Česko na talíři II (6) Jitka Válková - Obrázek 4  Foto: Česko na talíři II (6) Jitka Válková - Obrázek 4 Foto: All

Jaro už zavítalo i na Vysočinu, kde se odehraje další dějství české kulinářské pohádky. Jaroslav Sapík a Daniela Šinkorová uvaří v obci s pohádkovým názvem Nárameč, odkud pochází jedna opravdová princezna s korunkou.

Miss Česko 2010 Jitka Válková už minulý týden na Prima family předvedla, že umí vařit.V pořadu Prostřeno! vyhrála ve speciálu, kde kuchtily naše missky. Dnes u rodičů ochutná jídlo, které náleží ke svátkům jara, a zejména na Moravě patřilo na sváteční stůl. Mistr Sapík upeče kůzlečí se zadělávanou kedlubnou a hráškem. Také uvaří chřest, kterému se u nás dařilo v Ivančicích a na Mělnicku. K jaru patří i křehké ředkvičky, čerstvá vejce a bylinky, což jsou hlavní suroviny na přípravu zdravého salátu, který s kuchařem nakrájí a před diváky a sousedy umíchá krásná Jitka. A co z české kuchyně usmaží mírně ztrémovaná vyznavačka zdravé stravy doma? Tatínkův bramborák s uzeným a zelím, což sice není dietní jídlo, avšak výtečně chutná!

 

Hody hody doprovody v Česku na talíři už o Velikonoční neděli v 18.00 hodin na Prima family.


Jako první uvaří Jaroslav Sapík chřest s osmaženou strouhankou a novým bramborem. Bude to inspirativní lekce z přípravy skvělé zeleniny, s níž si mnozí z nás nevědí rady. Dozvíme se, jak poznat čerstvý chřest, na co se hodí bílý a na co zelený a kdy už ho raději uvařit jako krém. Co udělat s máslem a strouhankou, aby se nám nepřipalovala. Máslo přepustíme a chřest uvaříme nejlépe na páře.K lahůdce, jako je pečené kůzle, se ideálně hodí zadělávané kedlubny, k nimž ještě pro osvěžení, lepší chuť a barvu přidáme hrášek. Zadělávaná zelenina, což znamená zelenina s bešamelem, je vůbec dobrou přílohou k jemným bílým masům. A lze ji podusit i bez mléka, jak upozorní Jaroslav Sapík. Jitčiny bramboráky s uzeným a zelím jsou u Válků oblíbený rodinný recept, ale Jitka si ho vyzkouší poprvé. Jinak se totiž o to, kdo umí tohle jídlo lépe, přetahují maminka s tatínkem. Jitka soudí, že o chloupek vede tatínek. Vyznavačka zdravé, lehké a spíš bezmasé kuchyně udělá výjimku a ráda si dá vlastnoručně připravenou pochoutku z dětství s opečenými kostkami uzeného a zahuštěným moravským zelím. Už se ale těší ven na rychlý jarní ředkvičkový salát, který před sousedy udělá s Jaroslavem Sapíkem. Kdo ho bude mít lepší? Uvidíte! A můžete se směle přidat – je to další dobrý nápad na zpracování sezonní zeleniny.

reklama