reklama

5 míst, 5 chutí: Zkuste speciality z tajných koutů Řecka

Zmrzlinu s mastixem si můžete zkusit udělat podle našeho receptu. FOTO: CK Alex Foto: Zmrzlinu s mastixem si můžete zkusit udělat podle našeho receptu. FOTO: CK AlexFoto: All

Nejezděte tam, kam všichni a nejezte to, co každý – v Řecku buďte vybíraví! Každý řecký ostrůvek ukrývá nějaké místo, které je krásné hlavně proto, že tu nejsou hordy turistů. Objevte s námi 5 utajených zákoutí 5 řeckých ostrovů a 5 místních specialit, které vydají za celou hotelovou polopenzi!

Když se řekne Lefkada, každý si představí hlavně krásné pláže jako je Porto Katziki nebo Egremni. Jenže slaná, azurová voda není to jediné, co na tomhle pohádkovém ostrově můžete ochutnat. Ostrov Lefkada je totiž slavný pro svoji – a teď se podržte – čočku. Na svazích ostrova v oblasti Eglouvis můžete projít stovky políček s englouvskou čočkou a v malých vesničkách v horách ji pak ochutnat. Lefkadská čočka je nejlepší z celého Řecka údajně díky zdejšímu jedinečnému složení půdy.

Po čočce z Lefkady na mys sebevrahů

Utajené místo se na tomhle ostrově hledá těžko – mezi ty méně navštěvované ale patří úchvatný mys Ducato, ve starověku považovaný za bránu do podsvětí. Najdete ho na jihu ostrova a rozhodně ho neminete – vysoká skála ční z moře jako maják. Do vln pod ním se v zoufalství vrhla už řada sebevrahů – tím nejznámějším je ale antická básnířka Sapfó.

Na ostrově Thassos ochutnejte tymiánový med

Že je Thassos zelený smaragd, to se dočtete všude. Znáte ale způsob, jakým se místí rozhodli vůně borovic a bylinek využít? Zamíchali ho do jejich výtečného medu – na Thassosu můžete ochutnat tymiánový med nebo med, který voní po piniích. I docela „obyčejný“ med má ale naprosto dokonalou chuť, úplně jinou než ten český.

Přírodní zajímavostí ostrova Thassos, kterou oko běžného turisty snadno přehlédne, je Diovo oko. Mořské jezírko leží na rozhraní skal a moře a je tak neustále doplňováno mořským příbojem. Má skvostnou azurovou barvu a ukrývá se ve skalách za vesničkou Astris kousek od slavného thassoského kláštera Archangelos.

Zmrzlina z mastichy na černé pláži

Čeká vás dovolená na Chios? Rozhodně musíte na černou pláž Emporios. Stejnojmenná vesnička byla kdysi významným obchodním centrem, teď se všechen ruch přenesl do hlavního města. U Emporios zůstala jen dech beroucí černá pláž – je tvořena černými oblázky, které má na svědomí sopka Psaronas nad zátokou. Černé kamínky se odedávna využívaly na tvorbu mozaik a podlah kostelů. Chioským unikátem je ale hlavně masticha – pryskyřice s léčivými účinky, jejíž chuť můžete vyzkoušet třeba v mastixové zmrzlině kaimaki.

Zmrzlina kaimaki s mastichou

Ingredience:

  • 3 hrnky smetany na šlehání
  • 3 hrnky plnotučného mléka
  • 1 a čtvrt hrnku cukru
  • 3 čajové lžičky salepu
  • Necelá čajová lžička prášku mastichy

Postup:

Zřeďte salep v polévkové lžíci studeného mléka. Zbylé mléko, šlehačku a cukr přiveďte k varu a přidejte salep. Vmíchejte mastichu a mírně vařte asi 15 minut za neustálého míchání. Přidejte plátek pomerančové kůry a odstavte z plotny. Nechte vychladnout a dejte do ledničky. Pokud nemáte přístroj na tvorbu zmrzlinby, nalijte směs do kovové nádoby a přiklopte ji dobře padnoucí pokličkou a umístěte do mrazáku. Každou půlhodinu zmrzlinu vyndejte, přelijte do mísy a šlehejte mixérem, až dokud nevznikne pěna.tu rychle přelijte zpět do kovové nádoby a uložte do mrazáku. To opakujte ještě třikrát.

Se skleničkou vína si sednout pod strom, co zažil Ježíše

Pokud hledáte opravdu jedinečné místo na ostrově Zakynthos, rovnou zapomeňte na slavnou zátoku Navagio s vrakem lodi. Je sice úžasná, ale také sem míří snad každý návštěvník Zakynthu. Tu pravou atmosféru dávných dob najdete pod korunou nejstaršího olivovníku ostrova. Má asi 2000 let, takže pamatuje třeba Ježíše, navíc roste v krásné starobylé vesničce Éxo Chóra se starými kamennými studnami a kostely. Ochutnat olivu z tohoto stromu se vám asi nepodaří, zkuste ale zakynthoské víno Verdea nebo sýr Ladotyri.

Posledním místem, kam vás zavedeme, je ostrov Karpathos. Pro gurmány by se povinnou zastávkou měla stát vesnička Olympos na severu ostrova. Zdejší atmosféra vám připomene skanzen se vším všudy – a to i co se jídla týká. Dát si tu můžete domácí chléb (jehož výrobu můžete sledovat) anebo skvělé těstoviny se sýrem a cibulí.

Na Karpathos jedině se surfem

Jestli vás jídlo zas až tak nebere a chcete na dovolené v Řecku trochu rozproudit adrenalin v žilách, vydejte se na jižní pobřeží k Afiartis. Co tady najdete? Silný a prakticky neustávající vítr. Karpathos, kde díky větru není nesnesitelné vedro, je totiž rájem všech surfařů. Na dovolené v Řecku poznáte to nejlepší, co každý ostrov nabízí, když si půjčíte auto nebo alespoň kola – rozhodně ale neseďte jen na hotelové pláži – připravili byste se o to nejkrásnější, co dovolená nabízí – o cestování!

Čtěte dále:

Kam vyrazit za skvělým jídlem? Gurmán na cestách vám poradí!

Autor: Viola Kratochvílová a CK Alex

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama