reklama

Argentinská kuchyně: Ema má maso k snídani i k večeři

Maso, maso, maso. V Argentině se vegetarián zblázní. FOTO: Alaskan Dude Foto: Maso, maso, maso. V Argentině se vegetarián zblázní. FOTO: Alaskan DudeFoto: All

Patříte k těm, pro které jídlo bez masa není jídlem? Pak by se vám asi líbilo v Argentině. Nejen, že je to země s fantasticky krásnou přírodou a svéráznými obyvateli, maso se tu navíc jí k snídani, svačině, obědu i večeři. A není divu – se skvělým argentinským vínem to jde samo.

Na úvod pár výmluvných statistik:

 • Argentinců je zhruba 40 milionů.
 • Rozloha Argentiny je necelé 3 miliony km².
 • Polovinu z této plochy tvoří pastviny.
 • Na každého Argentince tak připadá 1,1 krávy.
 • Průměrný Argentinec sní za rok 70 kg hovězího masa.
 • Průměrný Evropan sní za rok 20 kg hovězího masa.

Pokud jste ještě neobědvali anebo zkrátka máte hlad, dobře si rozmyslete, jestli číst dál. V následujícím textu budou barvitě líčeny propečené argentinské steaky, doplněné o vynikající červené víno, nejlepší zmrzlina Jižní Ameriky nebo pálivé chilli omáčky. Řeč je o voňavé argentinské kuchyni, která se více než čím jiným vyznačuje převládající rolí hovězího masa.

Argentinské speciality

 •  Rajčatová polévka Tomatikán 
 • Carbonada - hovězí steak s rozmačkanými jablky a meruňkami
 • Milanesa - smažený hovězí řízek zapečený s plátkem šunky a sýra
 • Parrilla - pečená hovězí žebra, kuře, místní klobása nebo jelítko
 • Merluza – ryba opečená na másle, podávaná s bramborovou kaší
 • Queso y dulce – tvaroh s ovocem a šlehačkou
 • Vigilantes – sladké koláčky pokryté zavařeninou nebo tvarohem

Abychom mohli argentinskou kuchyni zcela pochopit, je důležité si uvědomit, že na její podobu měli markantní vliv hlavně Španělé a Italové. Ti se sem začali stěhovat koncem 19. století a přivezli s sebou základ současné Argentiny – umění a tradici přípravy hovězího masa a těstovin. Také láska ke zmrzlině je původem italská, dnes ale v Argentině ochutnáte nejlepší zmrzlinu na kontinentu.

Zásady argentinské kuchyně

 • Hlavní součásti argentinské kuchyně jsou ryby, pikantní salsa, grilovaná zelenina, zvěřina, chilli papričky a maso – jehněčí, skopové a hlavně hovězí.
 • Základní metodou přípravy jídel je grilování.
 • Maso se příliš nedochucuje – jí se ale s různými omáčkami.
 • Nejlepší způsob, jak si vychutnat argentinské jídlo, je pod širým nebem.

Protože maso se samo o sobě téměř nekoření, vyrábí se k němu vždy nějaká omáčka. Tou nejznámější je pikantní chimichuri z rajčat, paprik, cibule a česneku, ochucená petrželí, olivovým olejem, octem a oregánem. Samotný steak si vybíráte podle míry propečení.

Stupně propečení steaků

 • Raw - syrové maso tepelně neopracované, např. tatarák
 • Very rare - na povrchu zprudka ošlehnutý, uvnitř zcela syrový a krvavý
 • Rare - téměř syrový steak, vnitřek je ze 75% studený
 • Medium rare - slabě propečený steak, s růžovým, vlažným středem
 • Medium - středně propečený, s tmavě růžovým středem
 • Well done - zcela propečený steak, se suchým vnitřkem

Protože maso tu najdete na každém kroku, není divu, že jedno z nejznámějších argentinských jídel je nadívané masem. Jde o kukuřičné kapsy empanadas, které se plní směsí z mletého masa, sýrů, oliv, vajec a chilli. Tento pokrm by se dal také považovat za jeden z mála projevů indiánského vlivu v současné argentinské kuchyni.

Mleté maso od indiánů a víno od Španělů

Španělským vlivem par excellence je naopak umění pěstovat víno. Argentina je čtvrtým největším výrobcem vína, po Itálii, Francii a Španělsku a mezi typické argentinské odrůdy patří Malbec, Syrah a Torrontes. V některých z 2000 sklepů převážně v oblasti And se vyrábí také oporto a vermut. Zdejší víno se skvěle hodí k hovězímu masu, podobně jako místní hořký čaj mathé sekunduje přeslazeným argentinským dezertům.

Nejznámější sladkostí v Argentině jsou malé zákusky Facturas s vanilkou, pokryté třtinovým cukrem. Konzumují se tu kdykoli, kdekoli a ve velkém množství. Velká Argentina je rozmanitou zemí s mnoha typy podnebí a krajiny, láska k sladkým zákuskům ale spojuje všechny.

Na nejlepší argentinský steak do Buenos Aires

Neochutnat v Argentině hovězí steak by byl stejný hřích, jako nepodívat se do půvabné metropole Buenos Aires, kde vládne italská elegance, nebo na nekonečné pláně v podhůří And, kde na koních jezdí svérázní gaučové. A zatímco na útesech Patagonie se válejí tuleni a lachtani, na dlouhých plážích Argentiny se od prosince do jara můžete vyhřívat vy!

 

Čtěte dále:

Zajímá vás světová kuchyně? Pak si v sekci Gurmán na cestách čtěte dál!

 

Autor: Viola Kratochvílová

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama