reklama

Moje řecká svatba – ochutnejte řecké svatební recepty!

Fantazii se meze nekladou - svatba v Řecku nabízí prostor pro splnění snů. FOTO: Steve Jurvetson Foto: Fantazii se meze nekladou - svatba v Řecku nabízí prostor pro splnění snů. FOTO: Steve JurvetsonFoto: All

„Vdávat se v Řecku byl od dětství můj sen,“ říká devětadvacetiletá Daniela, která si se svým milým vyměnila prstýnky na řeckém ostrově Zakynthos. Protože jsou oba milovníci řecké kuchyně, rozhodli se pro svatebčany připravit unikátní řeckou svatební hostinu. Ochutnejte ji s námi!

„Když mě můj muž požádal o ruku, jedna z prvních věcí, které mi prolítly hlavou, bylo Řecko,“ vzpomíná Daniela, dnes spokojeně vdaná žena. Jako malá byla s rodiči na dovolené v Řecku a tehdy si usmyslela, že vdávat se bude jedině tady. Sen se jí splnil – se svým mužem Tomášem se vzali na nádherném ostrově Zakynthos.

Zakynthos – oblíbené letovisko pro svatby v Řecku

Zakynthos je pro svatby v Řecku oblíbenou destinací, není ale tak drahý, jako např. Santorini. Právě tady, na malém soukromém ostrůvku Cameo, se vdávala Daniela. Malebný ostrůvek miniaturních rozměrů je s pevninou spojen dřevěným molem, samotný obřad ale probíhal na malé, oblázkové pláži.

Tradiční řecká svatba? Hlavní je dobré jídlo a pití

Tak jako se moravská svatba neobejde bez slivovice, nesmí na pořádné řecké svatbě chybět červené víno. Připít si s ním musí i ženich s nevěstou a samozřejmě svatebčané. Pro ty je koneckonců celá hostina připravována už dlouho dopředu. Na tradiční řeckou svatbu se zve kompletní příbuzenstvo, takže svatba o 100 lidech je považována za spíše menší. Starým zvykem je dávat ženichovi a nevěstě peníze – špendlí se jim na klopy, někde se jimi dokonce oblepuje nevěsta. Při řecké hostině se tančí, pije a jí a to i několik dní.

Pokud vás také láká svatba v Řecku, není nic jednoduššího, než oslovit některou z agentur nebo cestovních kanceláří, která takové služby nabízí. Je to jednodušší, než zařizovat všechno sami. Samotný obřad pak rozhodně naplánujte na podvečer – denní teploty jsou v Řecku vysoké a podepíšou se třeba i na rozpitém make-upu nevěsty.

Řecká svatební hostina – olivy a feta jsou základ

Svatba v Řecku má kromě nádherných scenérií s azurovým mořem i jiná pozitiva – je to učiněný ráj pro milovníky řecké kuchyně. Ženich a nevěsta si na pořádné řecké svatbě musí připít červeným vínem a celá hostina voní černými olivami a grilovaným masem a zeleninou. „Nesmělo chybět moje milované tzaztiky a grilovaná feta“, dodává Daniela a líčí další řecké speciality, které jejich svatebčané mohli ochutnat. Podívejte se na některé z nich!

Grilované papriky s fetou

Ingredience

 • 4 zelené papriky
 • 1 sýr feta
 • 1 lžíce olivového oleje
 • oregano

Postup přípravy receptu

Zelené papriky seshora seřízneme a odstraníme pecičky. Pak je naplníme fetou a zakapeme olivovým olejem. Posypeme je oreganem a dáme na gril nebo do trouby. Pečeme tak dlouho, dokud se na nich nezačnou tvořit puchýřky, pak je otočíme a následně horké podáváme.

Celou událost je potřeba dobře a s předstihem naplánovat – z Česka si musíte dovézt rodné listy a potřebné dokumenty, přeložené do řečtiny. Svatba v Řecku a podmínky pro její uspořádání se ale za poslední roky velmi zjednodušily, takže se nemusíte bát složitého papírování. Nejmenší starosti jsou zpravidla právě se svatební hostinou - řecké delikatesy totiž chutnají snad všem.

Řecký medový dort s tvarohem

Ingredience

 • 120 g hladká mouka
 • 1 lžička skořice
 • 45 g cukr
 • 2 lžíce med
 • 120 g máslo
 • 250 g tvaroh
 • 2 ks vejce

Postup přípravy receptu

Z másla, prosáté mouky, cukru a lžíce studené vody zpracujeme těsto, které rozválíme a vložíme do koláčové formy. Tvaroh smícháme s medem, přidáme rozšlehaná celá vejce a polovinu lžičky skořice. Směs rozetřeme na těsto a posypeme zbytkem skořice. Pečeme v mírně vyhřáté troubě cca 35 minut (150-180 stupňů).

Čtěte dále:

Kam vyrazit za skvělým jídlem? Gurmán na cestách vám poradí!

Autor: Viola Kratochvílová a CK Alex

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama