reklama

Prozkoumejte sklepní uličky jižní Moravy – jsou to evropské unikáty!

Sklepy v pěti patrech tvoří svébytné sklepní městečko. Fotoarchiv Nadace Partnerství Foto: Sklepy v pěti patrech tvoří svébytné sklepní městečko. Fotoarchiv Nadace PartnerstvíFoto: All

Prozkoumejte tajemné uličky starých vinařských sklepů - co vinařská obec jižní Moravy, to skvost! Právě tady najdete unikátní sklepní uličky, které nemají v Evropě obdoby. Jste opravdový milovník vína? Kromě vinoték pak musíte objevit také místa, kde lahodná vína vznikají – prastaré vinařské sklepy!

Pamatujete na sklepní scénu z Básníků? Natáčela se ve vinařské sklepní kolonii Plže v Petrově na Slovácku. Jde o nádhernou památkovou rezervaci, která vás uchvátí svými barokními sklepy z 16. století. Jejich průčelí jsou zdobena velmi jednoduše modrobílou omítkou a barevnými ornamenty. A právě v této jednoduchosti je obrovská síla.

"Historie vinných sklepů neodmyslitelně souvisí s lidovým uměním a lidovou architekturou, takže v každé vinařské obci vás čekají sklepy jiného charakteru,“ říká Juraj Flamik, který se vinařské turistice dlouhodobě věnuje.  

Hobitín na Moravě: unikátní sklepení ve skále

Když se přesuneme o několik kilometrů na západ, objevíte sklepní kolonii Stráž v obci Vrbice. To je jedna z perel Velkopavlovické vinařské podoblasti. Ve stráni místní skály byly na přelomu 18. a 19. století vybudovány sklepy v pěti patrech nad sebou a tak trochu připomínají legendární Hobitín! Stěna vstupní části každého sklepa je tvořena vytěženým kamenem, který zajišťuje dech beroucí jednotu vzhledu.

„Prohlídka sklepní uličky se nesmí obejít bez návštěvy některého ze sklepů. Kde jinde ochutnat víno než přímo u vinaře,“ doplňuje Juraj Flamik. A tak zamiřte i dovnitř vrbických sklepů, které jsou proslulé ušlechtilou černou plísní pomáhající správnému zrání vína.

Víte že…

Základy vinařství na jižní Moravě položili římští vojáci? Na konci 3. století se totiž hranice římského impéria posunula až k Pavlovským vrchům a vojáci X. legie císaře Proba zde zaháněli žízeň vodou, kterou z hygienických důvodů míchali s vínem. Jenomže dodávky vín z vlasti vázly, a tak vojákům nezbývalo nic jiného, než založit vlastní vinici, první na našem území.

Pískovcové labyrinty na Znojemsku

Neopakovatelný zážitek ovšem přinese návštěva vinařských obcí v okolí Znojma. Na první pohled nemusí sklepy každého zaujmout, ale ve chvíli, kdy vstoupíte dovnitř některého z nich, ocitnete se v neuvěřitelném pískovcovém labyrintu. V této oblasti se totiž kdysi těžil pískovec, který sloužil například i pro opravu vídeňské radnice. Jako pozůstatek těžby pak vznikly spletité chodby, z nichž místní vinaři vytvořili úžasné vinné sklepy.

Stačí navštívit některý ze sklepů v Šatově nebo v Novém Šaldorfu. Najdete tady ještě jeden unikát – sklepní kolonii Modrých sklepů. Tajemství názvu více než 180 vinařských staveb se ukrývá v podzemí - sklepy jsou totiž vyhloubeny v pískovci, který je prostoupen vrstvami modrošedého jílu a dává interiéru modrý nádech.

Dveře do tajemného podzemí

Tvarosloví a technologie staveb sklepů čítá téměř dvě desítky typů. Dnes již mizející zemní sklepy s přístřeškem se podobají stanům, nejrozšířenější stavby se zděným předsklepím působí dojmem dveří k tajemnému podzemí. Některé jsou ‚vykrůžlané‛ v hliněných březích do podoby ‚plžů‛, většina sklepů je kvelbených cihlou nebo kamenem,“ vysvětluje autor knihy Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy Jan Grombíř, který nyní působí jako starosta obce Skoronice.

Do otevřených sklepů za vinaři

Každý rok se ve vinařských obcích pořádá čím dál větší počet akcí, které otevírají vinné sklepy návštěvníkům a dávají jim tak poznat to nejlepší, co místní vinaři vyrábějí. Vlajkovou lodí je Festival otevřených sklepů, který několikrát ročně otevírá na jeden víkend sklepy v několika obcích zároveň. Podobným způsobem se návštěvníkům otevírají sklepy v mnoha dalších obcích na jižní Moravě.

Vám už nyní zbývá jediné – přijet na jižní Moravu a poznat vinaře a jejich vína přímo v jejich sklepech.

Čtěte dále:

Přečtěte si další články o dobrém jídle a pití z rubriky Gurmán na cestách!

 

Autor: Martin Gillár

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama