reklama

Retro v kuchyni: Šunkovar slaví comeback!

Tradiční šunkovar je zpět. Udělejte si domácí šunku! FOTO: zasilkovyobchod.cz Foto: Tradiční šunkovar je zpět. Udělejte si domácí šunku! FOTO: zasilkovyobchod.czFoto: www.iprima.cz

Nádobí našich babiček a kuchyňské pomůcky, jejichž tvary připomínají mučicí nástroje? Oslavte jejich comeback – ne jen proto, že retro v kuchyni začalo být moderní. Kuchyňské pomůcky jako šunkovar nebo keramické hrnce jsou totiž ideální, pokud chcete jíst zdravě. Přečtěte si, jak s nimi vařit!

Šunku z obchodu máte na talíři hned. Je sice trochu přesolená, plná konzervantů a masa v ní je minimum, ale máte snad na výběr? Máte – skoro se na ně zapomnělo, ale šunkovary se pomalu a jistě vracejí do módy. Pokud tenhle vynález, který se běžně používal na výrobu šunky v socialistických domácnostech, ještě neznáte, teď je ten pravý čas na první rande.

Seznamte se: Šunkovar – nejlepší šunka je domácí

Máme pro vás také tipy na další užitečné kuchyňské pomůcky, které kdysi skvěle fungovaly, ale pod návalem moderních technologií se na ně jaksi zapomnělo. Dnes s překvapením zjišťujeme, že vaření s nimi je mnohdy zdravější a lepší.

Jak udělat šunku v šunkovaru?

Ingredience:

  • Čerstvé maso (kuřecí, vepřové, králičí) nakrájené na dvoucentimetrové kousky
  • 2 kávové lžičky soli
  • 1 kávovou lžičku moučkového cukru
  • 0,1 l vody

Postup:

Sůl a cukr rozpusťte ve vodě, zalijte s ní maso a promíchejte ho. Směs je třeba několikrát třeba s rozmezím dvou hodin prohníst rukama, aby vám pak šunka držela pohromadě. Do šunkovaru vložte pevný mikrotenový sáček a maso do něj skládejte ve vrstvách, které vždy dobře upěchujte. Nakonec šunkovar uzavřete a s pomocí pružiny stlačte. Nechte 2 dny odležet v ledničce. Pak vložte do hrnce s vodou tak, aby byl téměř celý šunkovar ponořen. Šunku vařte asi dvě hodiny na maximálně 80°C. Teplotu kontrolujte teploměrem (prodávají se speciální teploměry na vaření). Pokud důvěřujete teploměru na svojí troubě, můžete dát šunku v hrnci s vodou do trouby a vařit v ní. Po dvou hodinách šunkovar vyndejte a nechte vychladnout, šunku vyklopte až po úplném vychlazení.

Šunka z šunkovaru voní a je mnohem chutnější než kupovaná. FOTO: zasilkovyobchod.cz

Šunka z šunkovaru voní a je mnohem chutnější než kupovaná. FOTO: zasilkovyobchod.cz

Šunkovar je nenápadný, úzký a podlouhlý hrnec, dříve se dělal z litiny, dnes seženete spíš nerezový šunkovar nebo nejlevnější hliníkový šunkovar. Do šunkovaru napěchujete maso a pak ho v něm uvaříte – a domácí šunka je na světě. Dáte si do ní jen to, co sami chcete, osolíte ji tak akorát a půjde o 100% maso – ne nějaké náhražky.

Keramické hrnce. Šlape keramika na paty teflonu?

Podobnou resuscitaci zažívá také keramické nádobí. V obchodech tak seženete krásné designové keramické hrnce anebo keramické retro hrnce, které sice vypadají jako z babiččiny kuchyně, ale přitom jsou vyrobené inovující technologií, díky které jsou velmi pevné a odolné. Ať už si vyberete moderní nebo retro styl, získáte hrnce s výbornými akumulačními vlastnostmi, čímž ušetříte za energie.

Silikon do kuchyně? I moderní pomůcky fungují

Nepropadejte ale retro mánii – existují i moderní kuchyňské pomůcky, které by bylo škoda nevyzkoušet. Ušetří vám totiž spoustu práce a vaření s nimi je zdravější. Řeč je o silikonových formách na pečení – jsou lehké, nepřilnavé a nepohlcují pachy z jídla. Už se vám nestane, že připečete bábovku! Silikonové formy se navíc vyrábějí v různých kreativních tvarech a z tohoto materiálu seženete spoustu dalších kuchyňských pomůcek.

V silikonových formách se peče samo. A v různých tvarech. FOTO: zasilkovyobchod.cz

Keramické hrnce se také dobře udržují, můžete na ně vzít drátěnku nebo v nich míchat polévku lžící, aniž byste je poškrábali, s nožem ale buďte opatrnější. Povrch je nepřilnavý, jídlo se na něm nepřipaluje ani při vysokých teplotách, na teflon ani titan to ale pořád ještě nemá, takže zcela bez tuku na nich vařit tak dobře nejde. Podle některých uživatelů keramického nádobí je ale jídlo z těchto hrnců mnohem lepší. Co je na tom pravdy nevíme – můžete to ale zkusit.

Tradiční kávovar – samovar. Vaří kávu levně a dobře

Zajímavý comeback zažívá také klasický kávovar složený ze dvou nádob, občas nazývaný také samovar. Jde o dvě propojené nádoby, kdy se spodní naplní studenou vodou a spolu se zásobníkem s kávou se našroubuje na vrchní část. Jakmile se voda začne vařit, vznikne v nádobě tlak, díky kterému se do vrchní nádoby protlačí „espresso“. Z horní části ve tvaru konvičky pak už kávu jednoduše nalijete.

Čtěte dále:

Jídlo je vášeň! Inspirujte se v dalších článcích od Gurmána na cestách!

 

Autor:  Viola Kratochvílová a Zásilkový obchod Orion

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama