reklama

Štíhlé nudle v Bille. Konečně!

Štíhlé nudle jsou zdravější alternaivou těstovin. FOTO: Šmakoun Foto: Štíhlé nudle jsou zdravější alternaivou těstovin. FOTO: ŠmakounFoto: www.iprima.cz

Máte rádi špagety? A víte, kolik kalorií mají? Pokud se nechcete vzdát svých oblíbených těstovin, ale přitom chcete hubnout nebo alespoň zdravěji jíst, ochutnejte Štíhlé nudle. Jejich hlavní složkou jsou bílkoviny a vláknina a teď je navíc nově seženete i v řetězci Billa.

Jedna porce špaget s boloňskou omáčkou má asi 900 kcal. Jistě, hodně to zhoršuje ta omáčka, ale ani samotné špagety nejsou žádná dietka. Proč? Jejich hlavní složkou jsou totiž polysacharidy, takže ve 100 g suchých špaget sníte i 32 gramů sacharidů a 149,6 kcal. Naštěstí se s tím nemusíte jen smířit – můžete začít jíst zdravě a jednoduchými kroky snížit příjem kalorií. Jak? Čeští vědci nedávno přišli se zajímavým objevem.

Češi objevili proteinové nudle

V českém Výzkumném ústavu potravinářského průmyslu zpracovali vaječné bílky do speciální bílkoviny. Ta se pak pod jménem Šmakoun začala vyrábět v různých variantách. K dostání jsou tak třeba plátky s Hlívou ústřičnou, pikantní Mexiko plátek či sladká Meruňková varianta. Právě Štíhlé nudle jsou nejpopulárnější – jde o nudle, jejichž energetická hodnota (tedy počet kalorií) je asi 2,5x nižší než u klasických těstovin.

Šmakoun

Štíhlé nudle koupíte nyní nově i v některých obchodech řetězce Billa. FOTO: Šmakoun

To nejdůležitější ale je, že hlavní složkou těchto nudlí nejsou sacharidy ani tuky, ale bílkoviny. A ty se, na rozdíl od sacharidů, nikdy nepřemění v tuky. A jejich použití? Třeba v klasické italské kuchyni – známá pražská restaurace Maranatha s úspěchem zařadila do jídelníčku „Štíhlé nudle aglio e olio“. Zajímavá je i úprava nasladko, jak si můžete vyzkoušet v receptu Petra Koukala.

Štíhlé nudle teď navíc koupíte i v síti supertmarketů  Billa.

Štíhlé nudle se sušeným ovocem - Vítězný recept Petra Koukala

Šmakoun

Ingredience:

  • 200 g Štíhlých nudlí Šmakoun30 g sušených datlí, stejné množství sušených meruněk, sušeného manga, brusinek i vlašských ořechů
  • 1 lžička másla

Postup:
V kastrůlku rozehřejeme máslo, na které dáme lehce podusit nakrájené sušené ovoce. Asi po 8 minutách přidáme štíhlé nudle a jen prohřejeme a promícháme s ovocem. Na teflonové pánvi opražíme pomleté ořechy a můžeme servírovat.

Tenhle recept představil Petr Koukal v pořadu VIP Prostřeno – a zvítězil! Podívejte!

Jídlo, se kterým se hubne lépe? Štíhlé nudle

Štíhlé Nudle plně nahradí klasické těstoviny i co se týče chuti. Jsou ideální při redukční dietě ale i jen tak, na podporu zdravého způsobu života. Důvodů, proč je vyzkoušet, udává zpráva z výzkumného potravinářského ústavu hned několik: Neobsahují lepek, neobsahují cholesterol, neobsahují konzervanty, jsou vhodné pro diabetiky a ve 100 g obsahují 3% vlákniny.

Šmakoun

Štíhlé nudle jsou snadné na přípravu - stačí je smíchat s omáčkou a ohřát. FOTO: Šmakoun

Jak zdravě jíst? Vsaďte na bílkoviny

Výživová doporučení říkají, že z celkově přijatého denního množství energie by mělo být pokryto 10 - 15 % bílkovinami, 30-35% tuky a 50 – 55 % sacharidy. Při redukční dietě by měly bílkoviny tvořit dokonce 30% přijaté energie. Docílit toho je ale těžké – potraviny s vyšším obsahem bílkovin jako maso, mléko nebo vejce obsahují často také hodně tuků i sacharidů. Zatímco plátek Šmakoun na 12 g bílkovin obsahuje jen 0,01g tuku. Výrobky Šmakoun včetně Štíhlých nudlí jsou k dostání nově i v řetězci Billa.

Výhody Štíhlých nudlí: Je jich dost!

  • 2,5x nižší energetická hodnota
  • 5x nižší obsah polysacharidů
  • Větší sytivost oproti klasickým těstovinám
  • Snadná příprava (nudle se jen ohřejí)
Kalorie štíhlých nudlí pochází primárně z bílkoviny a ta se neukládá do tuků

Šmakoun

Šmakounek s čokoládovou příchutí je jedním z nejoblíbenějších produktů. FOTO: Šmakoun

Šmakoun však vyrábí mnohem širší sortiment. Za ochutnání určitě stojí i sladké pečivo se Šmakounem, které dobře a zdravě řeší problém s odpolední chutí na sladké. Kdo má naopak raději maso, může si dát párky, sekanou nebo klobásu se Šmakounem – výrobce zaručuje složení, ve kterém je maso obohacené o bílkovinu místo tuků. Úplnou novinkou je pak oříško-čokoládový krém, neboli zdravá čokoláda. Tahle alternativa známých čokoládových pomazánek v sobě obsahuje bílkovinu a proto je výrazně zdravější.

O oříško-čokoládovém krému jsme už psali – přečtěte si náš článek Zdravá čokoláda? Sen se stal skutečností, jezte Šmakoun! Anebo je rovnou zajděte ochutnat – potraviny se Šmakounem najdete především ve zdravých výživách, wellness a fitness centrech, ale i v některých obchodních řetězcích.

Čtěte dále:

Jídlo je vášeň! Inspirujte se v dalších článcích od Gurmána na cestách!

Kam na nejlepší dorty v Praze? Pod orloj!

Gurmet Pavel Maurer vyzývá Čechy: "Nejezte blbě!"

 

Autor:  Viola Kratochvílová a Adler Wellness Produkte

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama