reklama

Těstoviny neobvyklých tvarů a barev: Poznejte, co máte na talíři!

Těstoviny, to nejsou jenom špagety – objevte svět plný tvarů a barev! FOTO: www.chow.com Foto: Těstoviny, to nejsou jenom špagety – objevte svět plný tvarů a barev! FOTO: www.chow.comFoto: www.iprima.cz

Zkusili jste někdy ochutnat všechny druhy těstovin? Je to podobné, jako zkoušet spočítat všechny hvězdy na nebi – můžete to dělat donekonečna! Podívejte se, jakých tvarů, barev a funkcí můžou těstoviny být. Připravili jsme pro vás i návod, jak poznat, jaké těstoviny máte právě na talíři!

Rozvařené nudle bez chuti? Zapomeňte na předsudky ze školních jídelen a ponořte se do světa barevných a skvělých těstovin nejrůznějších tvarů a vůní. České specialitě „špagetám s kečupem“ odzvonilo – je čas začít se stravovat jako Středoevropan. Těstoviny mají spolu s celozrnnými výrobky, zeleninou a rýží tvořit základ zdravé a vyvážené kuchyně.

Jak vznikají barevné těstoviny?

Červené, černé, zelené? Nejdřív musíte vědět, jestli jde jen o barevné těstoviny, nebo o těstoviny ochucené. Ty ochucené v sobě totiž mají nejen barviva, ale reálné suroviny, takže pak i výborně chutnají. Vedle originality je jejich nespornou výhodou také to, že po vaření vznikne ochucená voda, která se dá dobře využít jako základ pro dobrou omáčku.

Těstoviny podle tvarů a barev. Víte, co jíte?

Těstovin jsou stovky druhů. Kde začít? Nabízí se například rozdělení podle barev – kromě klasických vaječných či bezvaječných těstovin totiž můžete pořídit i barevné – ochucené těstoviny. Vybírat je potřeba na internetu – jedině tam se dostanete ke kvalitním těstovinám s dlouhou tradicí. Přesně takové jsou třeba těstoviny Maestrini – v jejich nabídce najdete gurmánské ochucené těstoviny s bylinkami, houbami nebo dokonce čoko těstoviny!

Kromě známých špaget, kolínek a nudlí existuje nepřeberné množství tvarů těstovin – v Itálii má snad každý region svůj originální. Tvar těstovin ale není jen designovou záležitostí – různé druhy se hodí k různým druhům pokrmů. Umění podávat správný tvar těstovin se správnou přílohou (v Čechách téměř neznámé) se řídí především podle toho, jak vyvážené bude výsledné sousto vašeho jídla.

S čím podávat různé druhy těstovin?

 • Tenké druhy těstovin (špagety, lasagne, farfale) se hodí k jemným omáčkám
 • Silné druhy těstovin (fettuccine, penne, fusilli) se hodí k hutným omáčkám s většími kousky zeleniny a masa
 • Miskovité tvary těstovin (pipe, gnocchi) se hodí k sušším pokrmům
 • Lasagne se hodí pro zapékání, ale zapéct můžeme i jiné těstoviny

Všude na internetu najdete stovky krásně znějících italských jmen těstovin. Jejich tvary jsou podobně rozmanité – od klasických dlouhých nití, přes nejrůznější vrtule, placičky, trubičky, kolečka, mušle, mašle až po sofistikované plněné těstoviny jako jsou tortellini nebo ravioli. Namísto lekce z italštiny jsme pro vás připravili návod jak poznat, jaké těstoviny vlastně jíte!

Jaké jím právě teď těstoviny?

 • Jsou plněné? Jíte buď prstýnky tortellini, polštářky ravioli, balíčky schettoni nebo trubkovité canneloni
 • Jsou dlouhé, tlačené strojkem? Jíte buď některý druh špaget, vlasové vermicelli nebo spirálovité fusilli lunghi či barbina
 • Jsou krátké, tlačené strojkem? Jíte buď jeden z mnoha druhů penne, trianglové trenne, spirálovité spirali, fusilli nebo marziani
 • Jsou nepravidelného tvaru? jíte buď bramborové gnocci nebo německé spatzle
 • Mají dekorativní tvar? Jítě buď mašličky farfalle, kolečka Rotelle, kytičky fiori, mušličky conchigliette nebo kloboučky funghini
 • Vypadají jako stužky? Jítě buď placaté tagliatelle či pappardelle, některý z druhů lasagne nebo některý z druhů širších špaget jako ciriole nebo linguine
 • Jsou to polévkové (minute) těstoviny? Jíte buď rýžovité orso či risi, prstýnkové anelli, korálkovité pastina

Množství tvarů a barev těstovin inspiruje nejen ke kulinářským experimentům, ale i k uměleckým výkonům. Na internetu můžete sehnat třeba originální dekorace z těstovin – vkusné, ozdobné věnce vyrobené ručně z barevných i klasicky žlutých těstovin. Těstovinovými dekoracemi si můžete jednoduše ozdobit stůl nebo je využít k oživení jakéhokoli interiéru.

Čtěte dále:

Jídlo je vášeň! Inspirujte se v dalších článcích od Gurmána na cestách!

 

Autor: Viola Kratochvílová a Těstovinová víla

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama