reklama

U miliardářů v kuchyni: Ochutnejte vepřové medailonky milionáře Onassise

Pláže Lefkady patří k těm nejhezčím v Evropě. Ví to i Onassis, který tady pobýval. FOTO: CK Alex Foto: Pláže Lefkady patří k těm nejhezčím v Evropě. Ví to i Onassis, který tady pobýval. FOTO: CK AlexFoto: All

Jen si to představte – máte vlastní ostrov, miliardy dolarů a za ženu Jacquelin Kennedyovou. Řeč je o Aristotelovi Onassisovi, snad nejznámějším Řekovi novodobé historie a nepochybně jednom z nejslavnějších milionářů vůbec. Přečtěte si jeho tajný recept na vepřové medailonky á la Ari!

Kdybyste byli milionářem, co byste nejradši jedli? Možná pravý kaviár, bílé lanýže nebo drahocenné pokrmy předních mistrů kuchařů. Aristoteles Onassis, kterému Řekové často přezdívají „božský Ari“, si potrpěl na docela jiné pochoutky – na vepřové medailonky, ke kterým hrdě dodává přívlastek „á la Ari“.

Aristoteles Onassis – pohádka o řeckém snu

Ještě než si začal vymýšlet vlastní recepty, pracoval jako telefonista v Argentině, kde po nocích vymýšlel, jak zbohatnout. Když od strýce získal na úvěr levný turecký tabák, začal vyrábět cigarety pro ženy, které na argentinském trhu chyběly. Zbohatl téměř přes noc. Nebylo mu ještě 30 a už byl dolarovým milionářem.

Základem úspěchu všech milionářů je bohatnout dál. To věděl i Ari, a tak se mu povedlo zbohatnout i za druhé světové války, kdy jeho lodě převezly asi třetinu všeho zboží z Ameriky do Británie. Svatba s Athinou Livanos, dcerou jednoho z nejmocnějších rejdařů tehdejšího Řecka, byla jeho další úspěšnou obchodní transakcí.

Řecká kuchyně podle Aristotela

Onassis byl velký gurmán a potrpěl si na kvalitní řeckou kuchyni. Za prvotřídní jídlo byl ochoten zaplatit horentní sumy, není se ale čemu divit - řecké delikatesy jsou jedním z největších lákadel této překrásné země. Řecko je směsicí barev, chutí a vůní a při každé vaší dovolené v Řecku můžete objevovat nová zákoutí a krásná místa. Každý ostrov tu má vlastní gurmánské speciality a i Onassis na svém soukromém ostově Skorpios nezahálel. Přečtěte si unikátní recept podle Aristotela Onassise!

Vepřové medailonky á la Ari

Nejoblíbenější specialitou Aristotela Onassise byly tyhle zapékané medailonky s kozím sýrem a olivami. Na přání mu je vždycky udělali v taverně Marino a Georgia v přístavním městečku Nidri, vy si je dnes můžete udělat sami doma!

Ingredience:

  • 1 kg vepřové panenky nebo libové krkovičky
  • 1/2 kg najemno strouhaného ovčího sýra FETA
  • 30 dkg černých, vypeckovaných a nadrobno nakrájených oliv
  • petrželovou nať
  • slunečnicový olej

Postup:

Na medailonky nakrájené maso předsmažíme lehce po obou stranách na pánvi, do připraveného pekáče vlijeme vypečenou šťávu s olejem, poklademe plátky masa a zasypeme sýrem, olivami a petrželkou.  Nesolíme – sýr i olivy pokrm osolí dostatečně. Vložíme do trouby rozehřáté na 170 stupňů a zapékáme asi 20 minut. Podáváme s bílým chlebem a zapíjíme suchým červeným vínem.

Na Lefkadu s Jacquelin Kennedyovou

Onassis miloval Řecko a jeho stopy najdeme na mnoha řeckých ostrůvcích i dnes. Ty nejznatelnější ukrývá ostrov Lefkada, snad jeden z nejkrásnějších ostrovů vůbec. Lefkada je doslova ráj a kdyby Evropa soupeřila s ostatními kontinenty o to, kdo má krásnější pláž, docela jistě bychom nominovali některou pláž právě z ostrova Lefkada.

Ve vnitrozemí ostrova ale najdeme i krásné vodopády, které prý mají omlazující účinky a ve kterých se koupala Jacquelin Kennedyová, manželka amerického prezidenta Kennedyho a druhá Onassisova žena. Pokud si netroufáte na tuhle ledovou sprchu, vydejte se k teplejším vodám kolem ostrůvku Skorpios – soukromému ostrovu Onassise, kde se s Jacquelin oženil. Na pevninu se nesmí, ale můžete z loďky zpovzdálí obdivovat nádherné zátoky. A třeba při tom dostanete nápad, jak vydělat miliardy!

Čtěte dále:

Nedovedete si představit cestování bez skvělého jídla? Čtěte dál!

 

Autor: Jiří Malšovský a Viola Kratochvílová

Aktuálně na Prima vaření

Na konci světa - severozápadní kraje Francie jsou drsné a přitom krásné. Foto:
Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!
Služba Mixturam přináší na trh vitamínů a doplňků stravy možnost namíchat si vlastní doplněk na míru Foto:
Stavíme si kolo na míru podle typu jízdy, mícháme si obsah müsli podle toho, co nám chutná. Tak proč neudělat i něco pro své zdraví a umíchat si dle vlastního výběru doplněk stravy obsahující třeba výtažek z echinacey, čekanky a rakytníku? Ano, i toto už je dnes možné, čtěte dále.
Gurmán na cestách - Sushitime - Obrázek 1 Foto:
Čekáte návštěvu a lámete si hlavu nad tím, jaké pohoštění připravit? Chcete něco opravdu speciálního? Inspirujte se a vyzkoušejte sushi! V následujícím článku se dozvíte, kde se vzalo, jak si ho můžete jednoduše připravit doma, i kde hledat dobré sushi v Praze.
Smažená tuňáková sushi rolka, salátek z mořských řas (Corinthia Hotel, Rickshaw) FOTO: PFF Foto:
Nudí vás všudypřítomné kuřecí s broskví? Ochutnejte něco lepšího! V květnu začíná Prague Food Festival, kde špičkoví kuchaři z TOP restaurací představí své delikatesy. Královskou zahradu Pražského hradu zaplní vybrané lahůdky a pod taktovkou šéfkuchařů se můžete zúčastnit i unikátních kurzů vaření!
Kuchyň na míru není luxus, její přednosti ocení úplně každý. FOTO: Stylishrooms Foto:
Po dlouhém pátrání najdete řezníka s dobrým masem, ale vše nakonec zhatí nedokonalost vlastní kuchyně. Ať už jde o kluzkou podlahu nebo špatně rozestavený nábytek, zkuste předejít všem potížím, které mohou ohrozit slastné „hmmm“ při každém soustu.

reklama