reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Husa s nádivkou

Doba přípravy: Do 2 hodin
Počet porcí: 4
Prostřeno V (18) Praha - 30.4.2012 hl.jidlo Foto: Prostřeno V (18) Praha - 30.4.2012 hl.jidloFoto: All

Sváteční pochoutka s ovocnou nádivkou s vůní koření. Fotografie je ilustrativní

Suroviny
husa 5 kg
na nádivku:
brusinky 150 g
sušená jablka 500 g
cibule, nakrájená nadrobno 1 kus
sůl 1 lžička
pekanových (vlašských) ořechů 150 g
mleté skořice, mletý zázvor 2 špetky
mletý hřebíček 1 špetka
mandarinka na kůru a dužinu 1 kus
drůbky z husy 1 dávka
voda 1 l
mrkve 2 kusy
cibule rozčtvrcená, svazek petrželky 1 dávka
sůl 1 špetka
kuličky bílého pepře 1 lžička
javorový sirup 1 lžíce
Postup
1

postup:Sušená jablka zalijeme studenou vodou a necháme přes noc nabobtnat. Scedíme je a spolu s brusinkami a strouhankou dáme do větší mísy. Přidáme nastrouhanou kůru a dužinu z mandarinky, zázvor, skořici a hřebíček.Troubu předehřejeme na 220 stupňů Celsia.Do směsi vmícháme nakrájenou cibuli, ořechy, sůl a javorový sirup. Vše důkladně promícháme.Z husy vyjmeme drůbky a odložíme je stranou, později z nich připravíme vývar na omáčku.Husu naplníme nádivkou a otvor sepneme ideálně kovovými jehlami, aby nádivka při pečení nevylézala ven.Na dno trouby dáme plech na pečení a husu volně položíme na kovovou mřížku. Tím zabráníme tomu, že se husa nebude zbytečně koupat ve velkém množství tuku, který během pečení pustí. Nebo použijeme pekáč s mřížkou.Pekáč s husou uložíme do trouby a pečeme asi tři hodiny. Zhruba po každé hodině odebereme z pekáče do hrnku přebytečné sádlo.Zatímco se husa dopéká, připravíme si lehkou omáčku. Všechny přísady na omáčku dáme do hrnce, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme hodinu.Pak vývar ochutnáme, měl by mít výraznou chuť. Vyndáme z něj všechny přísady a přecedíme ho.Husu vyndáme z trouby a naporcujeme. Přelijeme ji trochou z vývaru a zbytek přendáme do omáčníku, který servírujeme spolu s husou. Jako přílohu doporučujeme bramborové nebo karlovarské knedlíky nebo jen prosté pečené brambory. Dobrou chuť!

Sušená jablka zalijeme studenou vodou a necháme přes noc nabobtnat. Scedíme je a spolu s brusinkami a strouhankou dáme do větší mísy. Přidáme nastrouhanou kůru a dužinu z mandarinky, zázvor, skořici a hřebíček.

Troubu předehřejeme na 220 stupňů Celsia.

Do směsi vmícháme nakrájenou cibuli, ořechy, sůl a javorový sirup. Vše důkladně promícháme.

Z husy vyjmeme drůbky a odložíme je stranou, později z nich připravíme vývar na omáčku.

Husu naplníme nádivkou a otvor sepneme ideálně kovovými jehlami, aby nádivka při pečení nevylézala ven.

Na dno trouby dáme plech na pečení a husu volně položíme na kovovou mřížku. Tím zabráníme tomu, že se husa nebude zbytečně koupat ve velkém množství tuku, který během pečení pustí. Nebo použijeme pekáč s mřížkou.

Pekáč s husou uložíme do trouby a pečeme asi tři hodiny. Zhruba po každé hodině odebereme z pekáče do hrnku přebytečné sádlo.

Zatímco se husa dopéká, připravíme si lehkou omáčku. Všechny přísady na omáčku dáme do hrnce, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme hodinu.

Pak vývar ochutnáme, měl by mít výraznou chuť. Vyndáme z něj všechny přísady a přecedíme ho.

Husu vyndáme z trouby a naporcujeme. Přelijeme ji trochou z vývaru a zbytek přendáme do omáčníku, který servírujeme spolu s husou. Jako přílohu doporučujeme bramborové nebo karlovarské knedlíky nebo jen prosté pečené brambory. Dobrou chuť!

reklama