reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Jablečný koláč s ostružinami

Doba přípravy: Do 1 hodiny
Počet porcí: 5
VIP Prostřeno V (38) Šmucler - dezert  Foto: VIP Prostřeno V (38) Šmucler - dezert Foto: www.iprima.cz

Moučník z křehkého těsta s ovocem ze zahrady a lesa vrcholícího léta můžeme ozdobit vanilkovou zmrzlinou. Fotografie je pouze ilustrační.

Suroviny
na těsto:
hladké mouky + na poprášení 440 g
máslo (dvě lžíce navíc) 250 g
nastrouhaná kůra z jednoho citronu 1 kus
mléko dle potřeby 1 dávka
másla + kousek na vymazání formy 50 g
velké rozšlehané vejce 1 kus
hnědý cukr + trochu navíc na posypání 100 g
mletá skořice 2 špetky

Příprava:
1. Nejprve si udělejte těsto na koláč. Na pomoučený vál nebo pomoučenou čistou pracovní plochu prosejte mouku a navrch moučkový cukr. Do mouky s cukrem zapracujte rukama kousky másla, až se vše spojí v jednu hmotu. V tomto momentě přidejte do těsta i citronovou kůru.
2. Přidejte rozklepnutá vejce, trochu mléka a zpracovávejte, dokud nebudete mít kouli těsta. Jemně ho zaprašte moukou. Nezpracovávejte těsto moc dlouho, začalo by být gumové. Zabalte ho do fólie a uložte nejméně na půl hodiny do lednice.
3. Předehřejte troubu na 180 stupňů C.
4. Do hrnce dejte máslo s cukrem, když se cukr rozpustí, přidejte jablka a lžíci zázvorového sirupu. Pomalu duste pod pokličkou asi 15 minut, přidejte ostružiny, promíchejte a vařte ještě 5 minut bez pokličky.
5. Vyndejte těsto z ledničky a rozdělte ho na dvě půlky. Pracovní plochu poprašte moukou a pomoučeným válečkem rozválejte jeden kus těsta. Tloušťka těsta by měla být necelý centimetr.
6. Koláčovou formu o průměru 26 cm vymažte máslem a vyložte ji těstem. Přesahující okraje těsta odřízněte nožem.
7. Vychladlá jablka a ostružiny dejte do sítka a veškerou šťávu z nich uchovejte. Rozložte ovoce na těsto tak, aby uprostřed formy vznikl kopeček. Ovoce přelijte polovinou šťávy. Okraje těsta potřete rozšlehaným vejcem. Rozválejte druhou polovinu těsta, stejně jako tu první, a koláč jí překryjte. Okraje upravte a prsty je přimáčkněte do tvaru vlnek.
8. Povrch celého koláče potřete zbytkem rozšlehaného vejce, hojně jej posypte cukrem a skořicí. Těsto několikrát nařízněte, aby se při pečení nezvedalo.
9. Formu uložte na plech, který dejte přímo na dno předehřáté trouby. Pečte 40 až 50 minut do zlatohněda – dle vaší trouby, hlídejte.
10. Koláč vyndejte z trouby, nakrájejte na dílky a podávejte.

* Fotografie je pouze ilustrační.

reklama