reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Projížďka ve ferrari, kapři v rýžovém poli a extáze nad lanýži

Emanuele pokračuje v cestě po severovýchodní Itálii a pomalu míří do Itálie střední. Čeká ho mnoho zajímavých, chutných a aromatických zastávek a vřelých přijetí. Začne ukázkou ruční výroby nejlepších tortellini v historickém městě Valeggio sul Mincio.

Říká se jim tu „uzly lásky“ a pár si jich uvaří. Můžeme mu jen tiše závidět. Dále navštíví kamaráda Gabriela, který má v údolí Pádu farmu, rýžárnu a rýžová pole, kde chová kapříky. Jeden skončí na pánvi. V okolí Modeny se vyrábí „černé zlato“ – ocet balzamiko s tisíciletou tradicí. Kvalitní ocet zraje léta v sudech, diváci se dozvědí něco o technologii jeho náročné výroby. Město Maranello proslavil pan Ferrari a Manu si nenechá ujít prohlídku zdejšího muzea a vysněnou projížďku v krásném sporťáku. Pak si dopřeje báječnou zmrzlinu s vyhlášenými třešněmi a v Savignu se vydá sbírat lanýže. Bohužel prší, ale v restauraci Amerigo mu kamarád Alberto nabídne grappu a pohostí kolegu lehkým předkrmem z ricotty a hrášku. A především špičkovými gnocchi s parmazánem a nastrouhanými lanýži, které voní i z obrazovky. Druhá ochutnávka letní Itálie čeká na diváky Prima family už v úterý ve 21.20.
Valeggio sul Mincio a zdejší tortellini alias uzly lásky, to je pastva pro oči. Krájejí se pěkně ručně rádýlkem a tvarují bez tvořítka. Ladí i jejich žluto-zelené provedení – náplň je ze špenátu a chřestu. Barvičky se ale mohou lišit, protože se náplně mění podle sezony.
Vyrábějí tu pět druhů, které se vaří jen krátce, ale doměkka, nikoli al dente. Manu dostane pár krabic na cestu. Pastu si uvaří venku se šalvějí od jezera, jen s domácím máslem a sýrem grana padano.
Itálie je největším evropským producentem rýže. Další zastávkou je proto rýžové pole. Můžete si však u něj připadat jako u našeho rybníka, protože tu zároveň chovají malé kapry, kteří čistí vodu. Po bouřlivém uvítání s Manu zdejší majitel Gabriele jednoho usmaží v rýžové mouce. Z rybího filetu nařeže proužky jako na populární jihočeské rybí škvarky a ve vysoké vrstvě oleje připraví pro hosta fritovaného kapra.
Gabriele má hospodářství a zahradu, kde také pěstuje malé cukety. Manu si natrhá ty, co mají ještě květy, a uvaří si rizoto s cuketkami. Mladé plody nepotřebují dlouho vařit, křehký květ se přidá bez pestíku až na závěr.
Kamarád Massimo, který má také manželku z Čech, seznámí diváky s výrobou octa balzamiko, spojeného s oblastí Modeny. Základem je vinný mošt, který se zahřeje, redukuje, smíchá se starým vinným octem a pak zraje v dřevěných sudech. Jde o dlouhý proces, nejvzácnějším octům to v ušlechtilém dřevě trvá až padesát let.
Během přesunu do provincie Boloňa se Manu osvěží rychlým dezertem – zmrzlinou s balzamikem, kterou si udělá z darovaného octa, zdejších výborných třešní a dobré zmrzliny. Krásnou zvlněnou krajinou dojede do posledního cíle dnešní etapy – města lanýžů Savigna. Ve zdejší michelinské restauraci Amerigo vaří přítel Alberto. Manu se vydá se psem a sběračem do lesa na letní lanýže. Předtím ještě ochutná jednoduchý předkrm z čerstvé ricotty, orestovaného hrášku a fazolek fava. Pak ho už čekají gnocchi s parmazánem, které se vaří ve vývaru a podávají posypané směsí parmazánu a nastrouhaných lanýžů. Vůně je to prý extatická…

Příště uvidíte: Náš Ital zůstane v kraji Emilia Romagna a přiblíží se k moři. Podívá se na výrobu značkového parmazánu a navštíví kamaráda Ivana, který si otevřel v Cesenaticu restauraci s výhledem na vodu. Velkou roli sehraje rybička saraghina, z níž něco dobrého uvaří. Také uvidíme lov mušlí a přípravu čerstvé dobroty z těchto plodů moře. Nakonec se dozvíme něco o soli z kopců v Cervii.

To uvidíte v úterý v 21.20 jen na obrazovkách Prima family!

Recepty:

Uzly lásky

Fritovaný kapr

Rissoto con Zucchine

Gelato Con Aceto Balsamico

Gnocchi Parmiggiano Tartufo


 

reklama