reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Romagna mia! Lov mušlí s písní na rtech

Manu nemá dobrou náladu. Musel brzy vstávat a prší tak, že není vidět na krok. „To není Itálie,“ říká posmutnělý řidič. Náladu si jede spravit ke Paolovi, který v „chrámu sýrů“ vyrábí pravý parmazán.

Předvede postupy, jaké se musejí dodržet, aby vznikl „náš zlatý kulatý parmazán, nejvzácnější z celé Itálie“.Ledva se vyčasí, Manu dostane hlad a na krásné vyhlídce si uvaří risi bisi – rýžovou polévku s hráškem a sýrem fontina. Mine Boloňu a přijíždí do kraje Romagna, kde prý umějí žít mladí i staří. Moře poprvé uvidíme ve starém městečku Cesenatiku, kde žije kamarád Ivan. Manu ochutná zdejší rychlé občerstvení – calzone a piadina plněné tvarohem a špenátem. Vezme diváky do starého přístavu, který nechal vybudovat Cesare Borgia podle návrhu Leonarda da Vinci a odkud vyplul Garibaldi osvobodit Benátky. Pokud se náš Ital chce vypravit na lov mušlí se zdejšími rybáři, čeká ho další vstávání za úsvitu. Výprava má před sebou náročný den, ale kormidelník si zpívá už od rána. Za svoji pomoc dostane Manu celý kyblík mušlí, které si ugriluje. Také se podíváme na produkty z cenné mořské soli z Cervie, do níž se nakládá duhová jadranská rybička saraghina – ta se loví a zpracovává ve velkém. Zajímavou lokální specialitou jsou také passatelli, těstoviny ze strouhanky a parmazánu. „To vymyslel génius,“ myslí si Manu, jenž z nich připraví báječnou večeři pro přátele. Kam v úterý večer? No přece do Itálie! Léto s Italem pokračuje třetí, adriatickou zastávkou na Prima family.

Manu dorazí do továrny, kde se pod ochrannou značkou vyrábí pravý Parmigiano-Reggiano. Po ukázce „nádherné ruční práce“ vezme diváky na pastvinu, kde se popásá speciální druh bílých krav, které dojí mléko na parmazán. „Ale věřte, že jsou dobrý i na tatarák,“ říká šibalsky Manu. S parmazánem od Paola si uvaří obohacené risi bisi, jedno z nejoblíbenějších jídel regionu Veneto. Rýžovou polévku s čerstvým hráškem a tyrolskou slaninou nakonec dochutí aromatickým sýrem fontina. Už název napovídá, že se ideálně rozpouští.

Cesenatico je historické městečko, jehož přístav byl zbudován podle návrhu Leonarda da Vinci. S letitým kamarádem Ivanem, který má také českou manželku, si zajdou na aperitiv do jednoho z typických kiosků, kde to žije nejvíc večer. Manu ochutná a pochválí zdejší nabídku. Podíváme se na rybí trh, kde prodává i česká prodavačka, a na bohatou nabídku zdejší zeleniny. Na lovu mušlí si Manu jednu ochutná: „Nemůžeme říct, že byla čerstvá; byla živá,“ směje se. Už se těší, jak si užije v putovní kuchyni. Z vyloveného „černého zlata“ si na molu udělá bleskové grilované mušle s citronovou omáčkou s petrželí a rozmarýnem. Můžeme jen závidět…
Rybička saraghina se loví ve velkém a je ideální k průmyslovému zpracování. Nemusí se kuchat, marinuje se ve zdejší soli, jejíž horu také uvidíme, lisuje se a ze šťávy se pak vyrábějí zdravé potravní doplňky s nenasycenou mastnou kyselinou omega-3.

Na výrobu poslední zajímavosti potřebujeme hodně fyzické síly. Rodinný recept na unikátní těstoviny passatelli se předává z generace na generaci. Na těsto využijeme staré pečivo. Stejným dílem se smíchá strouhanka s nastrouhaným sýrem (grana nebo parmazán) a s dvacetinou mouky, pěti vejci a špetkou skořice. Hutné těsto se promačká malými otvory, až vzniknou jakési „dredy“. Nad Emanuelovou správnou přípravou dohlíží zkušená místní kuchařka, ale Manu uspěje na jedničku. Jeho passatelli s plody moře a rukolou chutnají všem známým, které pozval do restaurace na ochutnávku.

 

To vše uvidíte v úterý 21:20 na Prima Family!

reklama