reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Spor o Papinův hrnec hrozil výbuchem

Prostřeno IV (17) - příště uvidíte z Ostravy Foto: Prostřeno IV (17) - příště uvidíte z OstravyFoto: All

Na drsném Ostravsku to vře už od pondělí. Týden startuje u bojovné milovnice rychlých kol a vůně benzinu. Jindřiška nehledá kamarády ani zábavu, jde jí o vítězství. S plánem odnést si 40 000 korun se nijak netají.

Deptá ji upovídaný Jaromír, jediný muž týdne, který toho hodně zažil, poznal a procestoval. A ona ničí jeho. Považuje ji za sebestřednou negativistku a dojde k otevřenému střetu. Jaromír dokonce odejde od stolu. Kdo vyhraje utkání dvou zralých pedagogů, dvou maminek na mateřské, tří vývarů, dvou příloh ze zelených fazolek, dvou předkrmů z plněných vajec a nepřehledné množiny pečených brambor s grilovacím kořením? Čeká nás možná iritující, ale také pěkně napínavý a poučný týden. Protože to, že pýcha předchází pád, samochvála smrdí a tichá voda břehy mele, neplatí jen v pohádkách, ale už v předvánočním Prostřeno! Od pondělí do pátku na Primě!

Pondělí: sebevědomá a neústupná Jindřiška (35)

Razantní Jindřiška nepochybuje, že jako první hostitelka všechny až do konce týdne omráčí svou večeří o čtyřech chodech. Tato víra ji neopustí až do finále. A protože je velká hráčka, snaží se k tomu přispět i manipulací se soupeři. Jejich chuťové buňky však Jindra neovládne. Jak dopadnou její italské těstoviny, špízy a polévka s knedlíčky z kachních jater, na kterou je obzvlášť hrdá?

Úterý: skromná a nenápadná Renata (36)

Vyučená servírka a maminka na mateřské dovolené o sobě říká, že je urýpaná, ale má v tomto směru silnou konkurenci. Jaká je kuchařka? Evidentně má ráda sýry a vejce, které tvoří významnou část jejího úterního čtyřchodového menu. Křen v plněných vejcích narazil u Jindřišky, ale i půvabná dvacetiletá Marie nejí to a pak zas tohle a dohromady je toho dost a dost. Krémová polévka není dost krémová a Jaromír si také nenechá žádný dojem pro sebe. Renatě vadí, že na jednoduchou otázku neumí dát jednoslovnou odpověď. Největší úspěch slaví dědova jablečná buchta.

Středa: zcestovalý všeználek Jaromír (52)

Nejlépe si s bývalým pedagogem Jaromírem rozumí Lubomíra. Inu, je to také pedagožka. Jarda rád vysvětluje a ještě raději se poslouchá. Jindřiška v pohodlí hostitelova útulného bytu přemýšlí, čím by mu zavařila. Falešné mušle to nebudou, ty pravé přece nechtěla. A co se vývaru týče, hostitel se netají tím, že nudle koupil. I když do svých rodinných receptů sype glutamáty zcela bez zábran, ostatní to nepoznají. Jindřiška tedy alespoň nejí špenát, i když bravurně vysvětlí, jak ho připravit. Při hledání vody virgulí ženy nebraly příležitostného esoterika vážně a spíš se bavily na jeho účet.

Čtvrtek: mladičká maminka Marie (20)

Nejmladší účastnice prý vaří jednou za čtrnáct dní. Tak dlouho žertovala o mizerné úrovni svých kuchařských kvalit, až ji všichni začali skoro povzbuzovat. Nakonec budou krůtí roládou příjemně překvapeni. Nebo ne? Jak to dopadne s hráškovým krémem? Není to stoprocentní úspěch, ale vítaná změna. A čokoládové fondue? Také osvěžující překvapení! Jen poskakování na podložce je pro starší ročníky poněkud nepřehledné a nedůstojné. Proč ale dosud nekonfliktní Marii ovládl bojovný duch? Že by byl nakažlivý? Jaromír se nestačí divit...

 

Pátek: vkusná dáma Lubomíra (46)

Luba má ráda design a také má ráda, když vše jde, jak se patří. Pokud se tipuje na favoritku, nahlas by to na rovinku nikdy neřekla. Šanci opravdu má. I tak zkušená kuchařka však trochu zápasí s „domácím krtkovým kopečkem“. Na řadě jsou bramborové noky z Hoštic a klání tří vývarů završí lahodná polévka s játrovou rýží. Roštěná projde papiňákem i troubou, takže se bude jen rozsýpat. A zase ty nešťastné fazolky, které nejí Jindřiška! Zahrát a zazpívat přijde keltská kapela a Jaromír si po dvaceti letech zabrnká na kontrabas. Mohlo by to být příjemné vyvrcholení nelehkého týdne... Jenže hostitelka dosud netuší, jak nechutná žabomyší slovní přestřelka plná urážek se strhne na závěr!

reklama