reklama

Česko na talíři II (15) Zelenková, grilované kuře Foto:
Kuře patří mezi lehčí a dietní masa, proto je tak vhodné právě do teplého počasí, jakým léto bezesporu je.

Perlička na rozmarýnu a červeném zelí

Doba přípravy: Do 1 hodiny
Počet porcí: 4
Česko na talíři (2) - jídlo - Perlička na rozmarýnu s červeným zelím Foto: Česko na talíři (2) - jídlo - Perlička na rozmarýnu s červeným zelímFoto: All

Zelí, polovinu najemno nakrájené cibule, a slaninu promíchejte asi s lžičkou kmínu, osolte, opepřete, přidejte trochu cukru. Přidejte asi dvě lžíce oleje a vše ještě jednou promíchejte. Kotlety prořízněte až ke kosti a do vzniklé kapsy vložte plátek slaniny a poté připravenou zelnou směs.

Suroviny
slanina 200 g
mrkev (pokrájená na špalíčky) 1 kus
petržel (pokrájená na kolečka) 1 kus
plátek celeru (pokrájený na špalíčky) 1 kus
menší hlávka červeného zelí 1 kus
perníkové koření 1 lžíce
kvalitní červené víno 100 ml
lesní med 2 lžíce
naložené jeřabiny 1 dávka
olej na vymazání pekáče 1 dávka
jablko (čtvrtky) 1 kus
tymián 4 snítky
máslo 150 g
skořice 1 špetka
rozmarýn 4 snítky
zelená petržel 4 snítky
cibule (najemno nakrájená) 2 kusy
perlička 1 kus
sůl na dochucení 1 špetka

Na maso budeme potřebovat:

1 perlička, 50 g másla, 1– 2 cibule (najemno pokrájené), 200 g slaniny, 2 cibule šalotky, 1 jablko (čtvrtky),
několik hřebíčků, několik větviček rozmarýnu a tymiánu, olej na vymazání pekáče, 1 mrkev (pokrájená na špalíčky), 1 petržel (pokrájená na kolečka),
menší plátek celeru (pokrájený na špalíčky).

Na zelí si připravíme:

1 menší hlávka červeného zelí, 1 lžíce perníkového koření, špetka skořice, 100 ml kvalitního červeného vína, 2 lžíce lesního medu, 100 g másla, naložené jeřabiny, sůl na dochucení, snítky zelené petržele.

Příprava:

Perličku osolte, opepřete a zejména v prsní části prošpikujte proužky slaniny. Před vložením do trouby vyhřáté na 160 stupňů prsa pomažte vrstvou másla a pokryjte plátky slaniny.

 

Zbylou slaninu vložte do břišní dutiny se snítkami tymiánu a čtvrtkami jablek, do nichž zapíchejte hřebíčky. Pekáč lehce vymastěte olejem a na dno vložte pokrájenou slaninu s kusy cibule a kořenovou zeleninu. Navrch větvičku tymiánu a rozmarýnu. Zalijte červeným vínem.

 

Zprudka opečte, aby se maso zatáhlo, a pak zvolna pečte zakryté asi devadesát minut v troubě. Poslední půlhodinu pečte odkryté za stálého polévání šťávou.

 

Zatímco se perlička peče, připravte zelí. Pokrájejte  je na jemné nudličky. Vložte do vroucí vody a vařte asi deset minut. Sceďte a smíchejte s cibulkou opraženou na slanině, přidejte perníkové koření a špetku skořice. Zalijte červeným vínem a dochuťte lžící lesního medu. Do takto připraveného zelí přidejte naložené jeřabiny.

 

Šťouchané brambory nejprve uvařte ve vařící osolené vodě. Měkké a scezené je rozšťouchejte s máslem a petrželkou.

reklama