PO - PÁ v 17:50 na Primě

VIDEO: Proč mají najednou všichni v Prostřeno! blbou náladu?

Na Vysočině se u stolu sejdou tři muži a dvě mladé ženy, které rády vaří. Dva ze tří mužských účastníků jsou zapálení fandové do her. Petr je sportovní fanda, sparťan jako poleno. Nejmladší Lukáš je zase blázen do hlavolamů a hlavně do Rubikovy kostky. Sledujte Prostřeno! vždy v 17.50 na Primě!

Ta sice letěla nejvíce v osmdesátých letech, ale Lukáš jí propadl ve třetím tisíciletí. Doma má spoustu exemplářů a některé nejsou ani ve tvaru kostky! Kostky, ale ty bujonové, se během vaření na Vysočině objeví několikrát, např. první hostitel postaví svoji „babiččinu polévku“ jen na vývaru z polotovaru. První a poslední muž také u stolu nepijí. Lukáš vzhledem k věku ani nemůže, ale také je mormon, a ve finále nedostane u Lukáše alkohol nikdo. A Petr? Ženy se domnívají, že je opatrný a hlídá se, protože „když se napije, je brutálně agresivní…“ Budou tentokrát lepší kuchařky holky? Nebo všechny překvapí Standa, otec na rodičovské dovolené, či benjamínek Lukáš, kterého vaření baví? Na Vysočině nikdo moc netaktizuje ani nerozdává rozumy, proto se hodnotí opravdu spíš kuchařský a hostitelský výkon. A jak to bude s úkolem týdne? Najde se na Vysočině vůbec někdo, kdo stihne připravit nějakou místní specialitu?

Pondělí: Petr (29) je hlavně a především zapálený sparťan, ale žádná střelba gólů se nekoná

Petr Sedláček  Foto: Petr Sedláček Foto: All

Jako ve sparťanské klubovně si budou připadat hosté v bytě prvního hostitele z Havlíčkova Brodu, momentálně nezaměstnaného prodejce Petra. A to jsou prý po malování, takže větší část poschovávaných trofejí a vlajek se bude teprve věšet a instalovat. Petr je mladý chlap jako hora a brzy je jasné, že s vařením moc velké zkušenosti nemá a je z toho dost nervózní. Názvy jeho jídel spíš evokují „závodku“ a podobně prý i chutnají, někoho nasytí až „gratinovaný jahodový pohár“, který navíc ani není gratinovaný. Ale plněné papriky, babiččina polévka, což je vývar pouze z bujonové kostky, zeleniny a kupovaných nudlí, a kuřecí maso s rýží není žádné slavnostní vaření. Hlavní chod představuje kuřecí masovou směs orestovanou na téměř celém balení plnotučné hořčice, jejíž chuť vše přehluší, plus rýže ze sáčku. Tohle prostě není rázná střelba do branek soupeřů. A ve stylu halabala se odehraje i zábava a úkol týdne, který soupeři hned tak neodhalí…

Úterý: Mladá maminka Klára (25) dobře uvaří, ale hosté se jí „odvděčí“ špatnou náladou. Co jim přelétlo přes nos?

V úterý se vypravíme do domku s krásnou zahradou a bazénem v Trnavě, která neleží na Slovensku, ale kousek od Třebíče. I když Klářino vaření převyšuje o několik příček to včerejší Petrovo, hosté jsou chladní. „Já jsem velmi zklamaná,“ stěžuje si mladá maminka, „jsou úplně jiní včera, nevím, co jim přelétlo přes nos, jako kdyby se na mě domluvili.“

A my Klářiny rozpaky chápeme: udělala dobrou paštiku, uhnětla tři druhy těsta, v troubě upekla dva různé domácí chleby, do polévky zavařila vlastní sýrové nočky a pokusila se i o malý exkurz do texaské kuchyně, servírovaný s různými přílohami a dipem. Sladkou tečkou je francouzský koláč a výborná domácí karamelová zmrzlina – a ke všemu je Klára na hosty milá.

Jak připravovala hlavní chod?

Hostitelka svoje vaření určitě neodflákla! Změní se to v průběhu večera? Odrazí se to nějak aspoň na bodování?

Proč si Standa myslí, že Klára se tímhle jídlem (chilli con carne) zahodila?

Péťa by si tam dal víc kari, to ale do pokrmu vůbec nepatří! Lukáš ví, která bije, a přidal by tam čokoládu – na tu ovšem hostitelka zapomněla. Přesto jí vrtá hlavou, proč mají hosté v úterý špatnou náladu a jsou zamlklí; vždyť na jídlo ani nemuseli čekat, jak se občas stává. A jaká bude zábava u milovnice kreslení? Hosté jí namalují suvenýr rovnou na zeď!

Středa: Řidič Standa (38) je na rodičovské dovolené a u plotny má tudíž natrénováno

Stanislav Říha  Foto: Stanislav Říha Foto: All

Standa pozve své soupeře do vesnice Rozkoš. Splní slibný název sídla středečního večírku očekávání? „Masa mám dost, ale špatně jsem si ho spočítal, matika mi nikdy nešla,“ uvědomuje si Standa chybu už při servírování předkrmu. Biftečků z panenky osmažil na pánvi méně, než původně chtěl. A také chtěl v bramborářském kraji dotáhnout do konce nějakou specialitu týdne, jak to ale dopadne? K masitému předkrmu by se hodil i nějaký ten dip, co tam ale dělá ta studená neoloupaná brambora? Chybičky mají i další chody: polévka je spíš pepřovka než česnečka, Zuzaně hoří pusa. Kyselé zelí je moc kyselé, noky jsou vlažné a kuře je bohužel bez šťávy. Škoda, že trochu toho piva s ochutnávkou, za níž se pojede na zábavu, nebylo už k hlavnímu chodu, třeba by hostům jídlo klouzalo lépe do krku. A ovocný dort, Standou s láskou ušlehaný, upečený a ozdobený, návštěvu doslova zdrtí velikostí porce. Dojí moučník někdo až do konce? Zbytků bude hodně, ještě že má Standa obrovského bernardýna, co ty zbytky možná spase…

Čtvrtek: Zuzana (22) má trochu prořízlou pusu a u stolu zkusí rozmluvit sparťana Petra

Zuzana Dejmková  Foto: Zuzana Dejmková Foto: All

Ve čtvrtek se vypravíme do Jihlavy za mladou a sebevědomou maminkou Zuzanou. Všichni s povděkem kvitují první nápaditý úkol týdne – jednohubky se salámem Vysočina v podobě usměvavého ježka, symbolu města. Zuzka ráda vaří a dost kritizuje, jaký podá v kuchyni výkon? Předkrm má stejný jako soupeřka a vrstevnice Klára, bude tudíž srovnání – její paštika je snad až moc jemná. Po Standově česnečce se na stole ocitne cibulačka, která je bohužel jen vlahá, a na hlavní chod se hosté načekají. Když se jdou podívat do kuchyně, kde to vázne, nervózní kuchařka je drsně vykáže za dveře. Už takhle bez kibiců má co dělat… Bude panenka se slaninou a šťouchanými brambory stát za to čekání? Zklamáním je zeleninová příloha ratatouille, které soupeřům připadá spíš jako rozvařené lečo. Jen talíř největšího jedlíka Lukáše zeje prázdnotou, a jelikož nemá rád zeleninu, bere to jako poctu kuchařce. U stolu se rozvine poněkud konfrontační hovor o fotbale a fandění a po něm přijde zábava s heliem, která všechny tradičně rozesměje. Až na Petra, který se asi stydí, a radši by si šel zakopat… Nakonec se hostitelka bezelstně přizná, že se jí čokoládový dort nepovedl, není až zbytečně upřímná? Nikdo by to nepoznal… Moučník připomíná brownies a domácí zmrzlina se Zuzce povedla.

Pátek: Benjamínek Lukáš (17) miluje vaření, hlavolamy a na přípitek nabídne dětský sekt

 

Lukáš Pohořelický  Foto: Lukáš Pohořelický Foto: All

Dějištěm posledního večírku je velký dům s opečovávanou zahradou v Třebíči, kde žije středoškolák Lukáš s rodiči. Jeho rodina patří mezi mormony, jejichž víra jim zakazuje alkohol, ale třeba i kávu. Lukáš vzhledem k věku stejně nemůže pít, ovšem ve finále budou abstinovat Standa i ostatní, na přípitek budou zase jen „rychlé špunty“! Lukáš má rád italskou kuchyni a soupeři se shodnou, že kdyby hostitel udržel laťku předkrmu (bruschetta) během celé večeře, byl by jasný vítěz. Polévka je krémová, tentokrát pórková, a u té kuchař už polevil. Bohužel je opět vlažná a chuťově nevýrazná, krutony připálené, pro Lucii „až hnusná“. Hlavní chod s lehce vysušenou panenkou je podobný jako včera, ale místo ratatouille je přílohou špenát, brambory a sýrová omáčka, která je z celého jídla překvapivě nejchutnější. A nedopečená brambora je další nepovedený úkol týdne…Všeobecně se dá konstatovat: málo soli a pepře. Pro pobavení hostů je tu zajímavá, v Česku dost neznámá karetní hra „lžíce“. Lukáš si vyhrál s předkrmem „jablečné růže“, kde by měli hosté objevit javorový sirup. Sice vypadají krásně, ale sirup nenašli a moučník chutná jako štrúdl.

Kdo se bude muset po finále ještě doma dojíst? A kdo to na Vysočině vyhraje a odnese si krásných 50 000 korun? Muž, nebo žena? Dívejte se na Prostřeno!

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama