PO - PÁ v 17:50 na Primě

České řízky s bramborovým salátem sprosťák, Musaka

VIP Prostřeno V (48) Vyskočilová - hl. jídlo Foto:

Řízky měly tři druhy posledního obalu, jednou klasickou strouhanku, sezamová semínka a rozdrcené kukuřičné lupínky. A bramborový salát prý vymyslel herec Eduard Cupák. Musaka, vrstvený balkánský pokrm se různí podle zemí, jiná je musaka řecká, jiná bulharská

Doba přípravy:
Počet porcí: 8
Suroviny
kuřecí nebo stehenní řízky 1 kg
vejce 3 kusy
hladká mouka 1 dávka
strouhanka, sezamová semínka, kukuřičné lupínky 1 dávka
olej 2 kusy
na bramborový salát: 1 g
brambory 1 kg
sůl a pepř 1 špetka
Červená a bílá cibule 1 kus
ocet 1 dávka
okurky a lák z okurek 1 dávka
mrkev 1 dávka
musaka
mleté maso také podle chuti 800 g
cibulka nakrájená na kostičky 1 kus
koriandr 2 špetky
římský kmín 3 špetky
sůl a pepř 1 dávka
brambory 10 kusů
lilky 2 kusy
rajčata 3 kusy
paprika 1 kus
na zálivku:
vejce 1 kus
jedlá soda nebo kypřící prášek 2 špetky
Postup
1

1. Malé kuřecí řízečky naklepeme a osolíme. Obalujeme v trojobalu, místo strouhanky můžeme použít sezam a kukuřičné lupínky. Smažíme na oleji v pánvi nebo ve fritéze.2. Brambory uvaříme a necháme vychladnout. Nakrájíme je na kostky, osolíme, opepříme. Přidáme ocet a lák z okurek, olej (obyčejný, ne olivový). Bílou a červenou cibuli nakrájíme na kostičky. Zamícháme.3. Salát rozdělíme na čtyři části. Do první přidáme kyselé okurky. Do druhé nastrouhanou mrkev. Do třetí červenou cibuli a čtvrtou necháme tak, jak je.4. Skládáme do mísy po vrstvách. Stane se z toho barevný dort, který potom vyklopíme a necháme v chladu. Teplota: 160 a 100°CVhodné pro vegetariány: anoPočet porcí: 8Obtížnost: pro začátečníkyNárodní kuchyně: českáDoba přípravy: 30-60 minutČas vaření: 30-60 minutRecipe category: hl. chod/ příloha/ salát/ vaření/ smažení

Hlavní chodyČeské řízky s bramborovým salátem sprosťák

postup:

1. Malé kuřecí řízečky naklepeme a osolíme. Obalujeme v trojobalu, místo strouhanky můžeme použít sezam a kukuřičné lupínky. Smažíme na oleji v pánvi nebo ve fritéze.

2. Brambory uvaříme a necháme vychladnout. Nakrájíme je na kostky, osolíme, opepříme. Přidáme ocet a lák z okurek, olej (obyčejný, ne olivový). Bílou a červenou cibuli nakrájíme na kostičky. Zamícháme.

3. Salát rozdělíme na čtyři části. Do první přidáme kyselé okurky. Do druhé nastrouhanou mrkev. Do třetí červenou cibuli a čtvrtou necháme tak, jak je.

4. Skládáme do mísy po vrstvách. Stane se z toho barevný dort, který potom vyklopíme a necháme v chladu.

Musaka

postup:

1. Zeleninu nakrájíme na tenké plátky a osmahneme dohněda z obou stran v pánvičce. Necháme chvíli odležet, osolíme, opepříme.

2. Maso ochutím a osmažíme na pánvi, až změní barvu a drolí se na kousíčky.

3. Nyní vše naskládáme do nádoby vhodné pro zapékání. Skládáme – brambory, rajčata, lilek, paprika a mleté maso a takto postupujete na několik vrstev. Pozor, poslední vrstva jsou vždy brambory, nesmíte na to zapomenout!

4. Suroviny na zálivku rozmícháme a nalijeme na směs v zapékací míse, pečeme asi hodinu na 180 °C. Zálivka by měla proniknout až na dno zapékací mísy. Proto je lepší používat skleněnou mísu, kde můžeme zkontrolovat, že se zálivka dostala úplně všude.

2

Hlavní chody:
České řízky s bramborovým salátem sprosťák
Řízky měly tři druhy posledního obalu, jednou klasickou strouhanku, sezamová semínka a rozdrcené kukuřičné lupínky. A bramborový salát prý vymyslel herec Eduard Cupák
Ingredience:
1 kg kuřecích nebo stehenních řízků
3 – 4 vejce
hladká mouka
strouhanka, sezamová semínka, kukuřičné lupínky
olej
Na bramborový salát:
Brambory
Červená a bílá cibule
Ocet
Okurky a lák z okurek
mrkev
Sůl a pepř
 

Témata článku: Saláty
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama