PO - PÁ v 17:50 na Primě

Crème brûlée

Prostřeno VI (51) Střední Čechy - 19.12.2012 dezert Foto:

Hanka chtěla svůj milovaný dezert nabídnout i návštěvě, která si mohla sama vytvořit pomocí flambovací pistole vrchní zkaramelizovanou krustičku

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Suroviny
vanilkový lusk 1 kus
žloutky 5 kusů
cukr na posyp 1 dávka
citrony 2 kusy

Dezert:

Crème brûlée

Postup:
1 Předehřejte si troubu na 140°C a dejte vařit 1-2 litry vody, kterou budete potřebovat na vodní lázeň. Na mírný oheň dejte vařit smetanu. Mezitím si podélně rozkrojte vanilkový lusk a hranou nože vyškrábejte jeho obsah. Poté lusk i jeho obsah přidejte k vařící se smetaně. Zatímco se vám ohřívá smetana s vanilkou, smíchejte si ve větší nádobě žloutky s cukrem. Pozor, neměla by se vám na směsi tvořit pěna. Jakmile se smetana s vanilkou začne pozvolna vařit, odstavte ji z ohně. Za stálého míchání smetanu pomalu vlijte do mísy ke žloutkům. Vzniklou směs žloutků a smetany ihned sceďte. Zvolte si buď jemnější, nebo větší sítko podle toho, zda chcete v krému ponechat vanilková zrníčka. Rozhodně nejsou na škodu. Tuto přefiltrovanou směs rozlijte do servírovacích misek. Lijte směs pomalu a opatrně, na směsi by se vám neměly tvořit vzduchové bublinky. Pokud se vytvoří, lehce je lžičkou odstraňte. (Ideální objem misek je 80 ml.) Misky také musí být ohnivzdorné, protože přijdou do trouby a před podáváním budete plamenem vytvářet karamelovou krustu.)
2. Misky naskládejte do hlubšího pekáče. Poté do pekáče opatrně vlijte připravenou vroucí vodu, abyste nepostříkali i krém v miskách. Výška vodní lázně by měla dosahovat výšky krému v miskách. Pekáč poté vložte do předem vyhřáté trouby. Po 20 – 30 minutách pekáč opatrně vyjměte z trouby. Krém by měl být už dostatečně tuhý. Pokud by některé porce byly uprostřed stále tekuté, nechte je ještě chvíli odpočívat v lázni. Hotový krém ochlaďte, ideálně ve studené vodní lázni, a poté nechte v ledničce alespoň 4 hodiny odpočinout. Krém vydrží v ledničce čerstvý minimálně 2-3 dny, a proto si jej můžete připravit i s velkým předstihem.
3. Hotové crème brûlée před podáváním posypte cukrem, který následně zkaramelizujete. Použít můžete buď kuchyňský hořák, nebo i hobby hořák na propan butan. Karamelizování pod grilem v troubě také můžete využít, ale není tak funkční, dochází k prohřívání celého krému. Cukr plamenem karamelizuje opravdu rychle, a tak si dejte pozor, ať karamel nespálíte.

Témata článku: Sladké
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama