PO - PÁ v 17:50 na Primě

Crème brûlée

Prostřeno IX (10) jihomorava 25.3. 2014 dezert Foto:

Francouzský dezert některým hostům připomněl lepší pudink. Ideální objem ohnivzdorných misek je podle hostitele 80 ml.

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Suroviny
smetana ke šlehání 250 ml
vanilkový lusk 1 kus
kůra z pomeranče 1 špetka
práškový cukr 50 g
žloutek 3 kusy
hrubý cukr na závěr 1 dávka
Postup
1

1. Předehřejte si troubu na 140 °C a dejte vařit 1–2 litry vody, kterou budete potřebovat na vodní lázeň. Na mírný oheň dejte vařit smetanu.

2. Mezitím si podélně rozkrojte vanilkový lusk a hranou nože vyškrábejte jeho obsah. Poté lusk i jeho obsah přidejte k vařící se smetaně.

3. Zatímco se ohřívá smetana s vanilkou, smíchejte si ve větší nádobě žloutky s cukrem. Pozor, neměla by se vám na směsi tvořit pěna! Jakmile se smetana s vanilkou začne pozvolna vařit, odstavte ji z ohně.

4. Za stálého míchání smetanu pomalu vlijte do mísy ke žloutkům. Vzniklou směs žloutků a smetany ihned sceďte. Zvolte si buď jemnější, nebo větší sítko podle toho, zda chcete v krému ponechat vanilková zrníčka. Rozhodně nejsou na škodu.

5. Tuto přecezenou směs rozlejte pomalu a opatrně do servírovacích misek – neměly by se vytvořit vzduchové bublinky. Pokud k tomu dojde, zlehka je lžičkou odstraňte.

6. Ohnivzdorné misky naskládejte do hlubšího pekáče. Poté do pekáče opatrně vlijte připravenou vroucí vodu tak, abyste nepostříkali i krém v miskách. Výška vodní lázně by měla dosahovat výšky krému v miskách. Pekáč poté vložte do předem vyhřáté trouby.

7. Po 20–30 minutách pekáč opatrně vyjměte z trouby. Krém by měl být už dostatečně tuhý. Pokud by některé porce byly uprostřed stále tekuté, nechte je ještě chvíli odpočívat v lázni.

8. Hotový krém ochlaďte, ideálně ve studené vodní lázni. Nakonec dezert posypte hrubším bílým nebo třtinovým cukrem a flambovací pistolí vytvořte krustičku.

Dezert:

Crème brûlée

Témata článku: Sladké
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama