PO - PÁ v 17:50 na Primě

Netradiční vepřo-knedlo-zelo

Prostřeno VIII (15) jiznimorava  27.11. 2013 hl. chod Foto:

Předem naložené vepřové plecko doprovodí karamelizované bílé zelí a dva druhy knedlíků. U zelí musíme míchat a hlídat, aby se nepřipálilo!

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Suroviny
vepřové plecko bez kosti 1 kg
česnek 5 stroužků
kmín 1 dávka
sůl a pepř 1 dávka
karamelizované bílé zelí:
větší hlávka zelí 1 kus
větší cibule 1 kus
cukr 9 lžiček
ocet 2 lžíce
hladká mouka na zaprášení 1 dávka
sůl a pepř 1 špetka
na kynuté knedlíky:
dva hrnky polohrubé mouky 1 dávka
půlka droždí 1 dávka
jeden hrnek teplé vody 1 dávka
vejce 1 kus
cukr 1 lžička
sůl 1 špetka
na bramborové knedlíky:
hrubá mouka 12 lžic
brambory 500 g
vejce 1 kus
dětská krupice 4 lžíce
Postup
1

1. Maso si naložíme den předem: osolíme je, opepříme, načesnekujeme a okmínujeme. Až budeme plecko péct, akorát vepřové podlejeme a podléváme ho i během pečení.

2. Bílé zelí si nakrájíme na nudličky. V kastrolu si na oleji nebo na sádle orestujeme cibulku, zeslabíme oheň a dáme ji v nádobě stranou. Na druhou volnou půlku dna dáme cukr, který pomalu promícháváme, až vznikne karamel. Ten pak smícháme s cibulí. Po hrstech přidáváme zelí, osolíme, okmínujeme a promícháváme, na mírném ohni necháme dusit. Asi za hodinku, až je zelí měkké, zaprášíme hladkou moukou, zarestujeme a okyselíme. Zelí musí být sladkokyselé.

3. Kynuté knedlíky: Do misky si dáme dva hrnky mouky a špetku soli. Do hrnku si nalejeme teplou vodu a rozdrobíme půlku droždí. Necháme vzejít kvásek, až vzejde, půlku přilejeme do mouky, do druhé půlky přidáme vejce, rozšleháme a přidáme k mouce s první půlkou kvásku. Vše důkladně promícháme a necháme kynout, po půl hodině znovu promícháme a pak necháme zase kynout. Po další půl hodině si vytvoříme dva válečky, které nechám ještě tak pět minut nakynout. Mezitím si v hrnci připravíme vodu a pařák potřený olejem. Knedlík vaříme dvacet minut bez obracení.

4. Bramborové knedlíky: Brambory uvaříme ve slupce doměkka. Oloupeme je a necháme vychladnout. Brambory nastrouháme, přidáme ostatní suroviny a uhněteme těsto. Vytvoříme dva válečky a ty dáme na 20 minut vařit, opět možno na páru.

Hlavní chod:
Netradiční vepřo, knedlo, zelo

Témata článku: Maso, Přílohy
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama