PO - PÁ v 17:50 na Primě

Pravá svíčková

Prostřeno - 21.10. hl.jidlo Foto:

Zeleninu a koření vložíme na rozpálený olej (s olejem to nepřeháníme) a restujeme 15 minut. Maso osolíme po celé ploše špetkou soli, dáme ho na zeleninu a rychle opečeme po všech stranách (asi 6 minut).

 

Pravá svíčková podle Magdaleny Dobromily, houskový knedlík

 

Ingredience:

 • 3/4 až 1 kg zadního hovězího
 • 2 střední cibule (asi 200 g)
 • 80 g mrkve
 • 50 g petržele
 • 50 g celeru
 • 6 kuliček nového koření
 • hrstička celého pepře (20 kuliček)
 • 3 bobkové listy
 • lžička tymiánu
 • 3 špetky soli
 • 1 šlehačka
 • 2 lžíce hladké mouky na zahuštění
 • šťáva z půlky menšího citronu na dochucení
 • olej na osmažení zeleniny

Postup:

Zeleninu a koření vložíme na rozpálený olej (s olejem to nepřeháníme) a restujeme 15 minut. Maso osolíme po celé ploše špetkou soli, dáme ho na zeleninu a rychle opečeme po všech stranách (asi 6 minut). Obracíme vařečkou či jiným nástrojem, do masa při obracení raději nepícháme. Zalijeme vřelou vodou a dusíme 60 až 70 minut (podle velikostí špalíku).

Maso vyjmeme a nakrájíme na plátky. Šlehačku s hladkou moukou, kterou jsme rozmíchali vidličkou v hmečku, nalijeme do omáčky a zamícháme. Dochutíme solí a citronovou šťávou, necháme 8 minut povařit. Na maso propasírujeme mrkev, necháme ještě 2 minuty prohřát a podáváme.

Ozdobíme brusinkami, citronem a šlehačkou.

Témata článku: Maso
Líbí se vám tento recept?

Vaše názory

AlžbětaVa
Svíčková a la Paní Zdeňka 0 03.11.2010 10:38

Tak bych nazvala hlavní chod večeře. Přikládám odkaz na stránky, kde je sken kuchařky z r. 1868 M.D.Rettigové, pro porovnání.

http://www.google.cz/books?id=7xsEAAAAYAAJ&hl=pl

Jinak jsem s obdivem k výkonnosti hostitelky vzhledem k jejímu věku.

KatkaLudvikova@email.cz
Tuto ,,svíčkovou´´ bych spíše 0 30.10.2010 12:48

Tuto ,,svíčkovou´´ bych spíše nazvala školní svíčková nebo hovězí na smetaně....s pravou svíčkovou to nemá nic společného... paní hodně zklamala...

Nakynia
svíčková 0 26.10.2010 12:18

No musim se přidat též,je mi 23 a myslím,že umim svíčkovou lepší než paní Zdena,tedy všichni si ji maximálně pochvalujou,mám recept od panímámy,naložim jí na dva dny(octový nálev-ten musím uvařit s kořením...+zelenina+maso+špek) pak upeču a dovařím atd. To snad všichni znáte!!! Brusinky nedávám,jak tu jedna paní píše,je to dle chuti každého :o) Jinak jsem chtěla říct,že paní Zdena nám byla nesympatická už v pondělí,chytrá jak nevim co a co předvedla nic moc!
A že by jí Lucie uškodila si taky nemyslím,zajímalo by mě,co by jste říkala,kdyby se jí nic nestalo...

Šlojmo
Teda 1 22.10.2010 21:56

Ta bába má ale drzost, co na téhle svíčkové bylo pravého? Ani druh masa, ani příprava, nic. Nejhorší je, že takovýhle typ člověka můžete ubombardovat argumenty jak chcete, a stejně bude dál přesvědčený o své neomylnosti.

Tydlikova
reakce na TEDA 06.11.2010 21:22

Je to pravda,co píšete,nic se svíčkovou to nemělo do činění,pravdou je,že bába je přesvědčená,jak dobře vaří a jen kritizuje,přitom nic moc,to bych se styděla za takovou svíčkovou.

ivca63
Moje maminka 2 22.10.2010 16:51

vařila úžasnou svíčkovou, lepší jsem nikdy nejedla ( ale tak to bývá ). Nakládanou minimálně 3 dny dopředu, prošpikovanou, hodně zeleniny, koření, vonělo to celým bytem. Já i sestra ji vaříme přesně podle maminky, naše rodiny také říkají, že lepší nikdy nejedly, ale my obě víme, že na tu maminčinu nemáme.

Lidule
ivca63 22.10.2010 17:48

Stejně ji dělá i moje mamča. Docela bych si svíčkovou dala, nebudete ji dělat že bych se stavila :o) ???

bukaj70
Opravdu, ale opravdu pravá svíčková podle M.D.Rettigové 22.10.2010 18:56

Naklepej a prostrkej slaninou (vyšpikuj) tři libry masa od svíčkové pečeně, s kterého se dříve všechny kůžičky a lůj okrájely, dej ho na kuthan, posyp ho drobnince krájenou cibulí, trochu pepřem, hřebíčkem, zázvorem, novým kořením a dymiánovou míšeninkou, potom k tomu dej celer, petružel, bobkové listí, kousek másla, a též ty odřezky od masa, podlej pod to trochu hovězí polívky, trochu octa, a nech to pod pokličkou hezky do hněda dusit, až to jest dostatečně měkké: potom se může ta šťáva trochu hnědou jištičkou připražit a na maso, které se na mísu pěkně položí, procedit, a na vrchu okrášlit citrónovými koláčky nebo půlměsíčky. Takto připravené maso muže se též studené s olejem a octem požívat, jen že se nesmí připražit, ale pouze ve šťávě pečené nechat. Také se může teplé zrovna po polívce místo hovězího masa na stůl dát, buď omáčkou podlité, anebo se může omáčka zvlášť v nádobkách, k tomu určených okolo nosit.

Julie Leskotova
svíčková 23.10.2010 17:51

Předložená svičková nemohla byt chutná,paní asi vice šila než vařila. Nejsem o moc mladší, ale to paní zvorala. Souhlasím s příspěvky.

jade23
Svíčková 22.10.2010 21:12

Mohla bych vás požádat o recept na vaší svíčkovou?

Přiznám se že jí neumím ale tuto svíčkovou co dělala paní se mi nelíbí vím že by měla být prošpikovaná a naložena

Mockrát děkuji Veronika

rusicova@seznam.cz

reklama